انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی | تفاوت، مزایا و معایب بریس ها

ارتودنتیست ها از انواع ارتودنسی برای درمان مشکلات مختلف دندانی مانند دندان های کج یا نامرتب استفاده می کنند. گاهی اوقات، بیماران می توانند بین دستگاه های ارتودنسی ثابت یا متحرک تصمیم بگیرند. همانطور که میدانید سیستم های ارتودنسی دارای دو بخش کلی ارتودنسی ثابت (بریس) و پلاک های متحرک والاینر های شفاف هستند، بریس های ثابت و متحرک نیز وجود دارند.

برای داشتن دندان‌های صاف و مرتب دیگر نیازی نیست که فقط به استفاده از ارتودنسی‌های فلزی سنتی بسنده کنید. انواع مختلفی از سیستم‌های ارتودنسی با ظاهر بهتر وجود دارند که پس از اعمال، ظاهراً پنهان هستند و قابل روئیت نیستند و متخصص ارتودنسی شما نیز معمولاً می‌توانند ارائه دهند.

در این مقاله به بررسی اجمالی انواع ارتودنسی‌های دندانی یا سیستم‌های ارتودنسی  پرداخته‌ ایم.

بررسی اجمالی : انواع مختلف اتودنسی / سیستم های ارتودنسی

الف) ارتودنسی‌های نامرئی (ارتودنسی‌های متحرک)

در این نوع ارتودنسی، برای مرتب کردن دندان‌ها از یک سری الاینر یا ترازهای الاستیکی شفاف استفاده می‌شود. ویژگی این ارتودنسی‌ها این است که متحرک است و شما می‌توانید آن را از دهان خارج کنید.

مزایا و معایب ارتودنسی‌های نامرئی

از بسیاری جهات، الاینر درمانی شفاف رویای محقق شده بیماران است. آن‌ها می‌توانند درمان ارتودنسی را، بدون دردسرهای ناشی از چسباندن اجزای سیستم ارتودنسی ثابت به دندان‌هایشان انجام دهند. (الاینرها هنگام غذا خوردن، در مواقع خاص در صورت تمایل خارج می‌شوند و هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مانعی ایجاد نمی‌کنند.)

ممکن است استفاده از الاینرهای شفاف کاملاً ایده‌آل نباشد. درست است که هر زمان که نیاز باشد می‌توان آن را از دهان خارج کرد اما ممکن است اخیلی از دید دیگران مخفی نماند به ویژه زمانی که در درمان موردی نیاز به استفاده از اجزای اضافی، دکمه‌ها وکش‌ها باشد. همچنین الاینرهای متحرک در درمان انواع ناهنجاری‌های سخت دندانی مناسب نیستند.

ب) ارتودنسی‌های لینگوال (ارتودنسی‌های پشت دندانی)

برندها Incognito®، In-Ovation®، Harmony®، iBraces®، و غیره…

براکت‌های لینگوال بسیار شبیه براکت‌های معمولی هستند، با این تفاوت که براکت‌ها و سیم‌های آن‌ها همگی در پشت دندان‌ (جایی که روئیت آن‌ها سخت است) نصب می‌شوند.

مزایا و معایب ارتودنسی‌های لینگوال

از بسیاری جهات، استفاده از این نوع ارتودنسی‌ها یک سیستم ایده‌آل محسوب می‌شود. از آنجایی که از دستگاه‌های براکت و سیم ثابت استفاده می‌شود، دندانپزشک کنترل بالایی روی حرکات دندان‌ها دارد. این میزان کنترل به همان میزان استفاده از ارتودنسی‌های سنتی (بریس‌های جلو دندان) وجود دارد. در این روش، ارتودنسی ‌ها در پشت دندان‌ها و دور از دید هستند، بنابراین دیگران متوجه استفاده شما از ارتودنسی‌های ارتودنسی نخواهند شد.

با این حال، در این روش نیز، همه چیز به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد ایده‌آل نیست. ممکن است عادت کردن به ارتودنسی‌های لینگوال دشوار باشد. (به ویژه ارتودنسی‌های لینگوال ممکن است در مسائل مربوط به زبان بیمار، اذیت کننده باشند). همچنین هنگام غذا خوردن و تمیز کردن دندان‌ها می‌تواند به عنوان یک مانع محسوب شوند.

ج)ارتودنسیهای سرامیکی (ارتودنسی‌های شفاف)

این روش ارتودنسی در واقع همان روش براکت‌های معمولی دندانی است. (براکت هایی که به کمک یک سیم از روی دندان‎‌ها عبور کرده و به دندان‌ها متصل می‌شوند). با این تفاوت که به جای استفاده از براکت‌های ساخته شده از فولاد ضد زنگ، از ارتودنسی‌های ساخته شده از سرامیک استفاده می‌شود.

بنابراین، به جای استفاده از براکت‌های نقره‌ای رنگ که با رنگ دندان‌های شما تضاد دارد، از بربراکت‌های سفید و شفاف استفاده می‌شود و با لبخندتان ترکیب می‌شوند. در برخی موارد، از یک سیم کمانی سفید و کش سفید یا شفاف استفاده می‌شود تا مجموعه اجزای استفاده شده بهتر با هم ترکیب شوند.

مزایا و معایب ارتودنسی‌های سرامیکی

وقتی از براکت‌های سرامیکی استفاده می‌شود، درمان تقریباً همانند استفاده از بریس‌های نقره‌ای معمولی خواهد بود البته شاید با یک سری نقص‌های جزئی. برای مثال، براکت‌های سرامیکی نسبت به انواع فلزی بزرگتر هستند و لبه‌های تیزتری دارند؛ بنابراین ممکن است موجب تحریک بافت‌های نرم دهان شوند. همچنین ممکن است بیشتر در معرض شکستگی قرار بگیرند که این مورد می تواند باعث درد و ناراحتی و یا تاخیر در طول درمان شود.

د) ارتودنسی فلزی معمولی

ارتودنسی های فلزی قدیمی‌ترین تکنیک ارتودنسی هستند. در واقع این تکنیک پدر روش‌های ارتودنسی محسوب می‌شوند و علیرغم ظاهر فلزی که دارند، روش امتحان شده و واقعی برای مرتب و صاف کردن دندان هستند.

انواع ارتودنسی

مزایا و معایب ارتودنسی فلزی معمولی

جنبه مثبت این روش این است که در موارد خاص و به خصوص سخت، بهترین گزینه می‌تواند باشد. همچنین معمولاً ارزان‌ترین گزینه ارتودنسی در دسترس است. اگر ظاهر این روش برای شما مسئله است، گزینه‌های متنوع و در دسترسی وجود دارد که می‌تواند ارتودنسی‌های شما را منحصر به فرد و زیباتر کند. از جمله براکت‌های طلا، براکت‌های مد، و طرح‌های رنگی سفارشی شده برای باندهای لاستیکی که هر یک می‌توانند به پوشاندن اجزای مختلف این سیستم کمک کنند.

البته دستگاه‌های ثابت، هنگام غذا خوردن و تمیز کردن دندان‌ها اغلب آزاردهنده هستند. همچنین خود براکت‌ها هم می‌توانند برای بافت‌های نرم دهان تحریک کننده باشند.

انواع مختلف سیستم‌های ارتودنسی

الف)ارتودنسی های نامرئی (Invisalign®)

ارتودنسی‌های نامرئی یک تکنیک ارتودنسی هستند که در آن به جای براکت‌ها و سیم‌های متصل به هر دندان (روش معمول در ارتودنسی‌های معمولی)، از یک سری الاینرهای الاستیکی شفاف قابل جابجایی (اغلب بیست و پنج جفت بالا و پایین یا بیشتر)، استفاده می‌شود.

دندانپزشکان گاهی اوقات از این روش به عنوان “الاینر کننده شفاف” (CAT) یاد می‌کنند.

ارتودنسی نامرئی

مقایسه ارتودنسی‌‌های شفاف و ارتودنسی های سنتی.

استفاده از یک سیستم تراز کننده مانند اینویزیلاین مزایای بسیاری را نسبت به ارتودنسی‌های دندانی معمولی به شما ارائه می‌دهد.

• از آنجایی که الاینرها از پلاستیک شفاف نازک ساخته شده‌اند، تشخیص آن‌ها برای دیگران سخت است.

• حتی اگر از شما انتظار می‌رود که الاینرهای خود را به صورت شبانه‌روزی در دهان قرار دهید، و هفت هفته روز ملزم به رعایت دستورالعمل‌های رایج باشید، می‌توانید آن‌ها را هنگام غذا خوردن یا تمیز کردن دندان‌های خود یا برای مراسم و رویدادهای مهم در صورت تمایل بیرون آورید.

 برندهای تجاری مرتبط با الاینر درمانی شفاف

برند تجاری غالب مرتبط با این تکنیک اینویزیلاین است (به همراه Invisalign® Express و Teen). یکی دیگر از برندهای برجسته ClearCorrect® است. برندهای دیگر عبارتند از ClearPath®، eCligner®، و Simpli5®.

الاینرهای دندان متحرک در دهان چگونه به نظر می‌رسند؟

امکان خرید یک الاینر دندانی شفاف به طور مستقیم توسط مصرف کننده، یکی از پیشرفت‌های اخیر در این زمینه است که توسط Smile Direct Club® ارائه شده است.

الاینرهای متحرک، به عنوان مثال اینویزیلاین،  لوازم پلاستیکی نازک و قالب‌گیری شده در خلاء هستند که به‌خوبی روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند.

1. این ارتودنسی‌ها شباهت زیادی به قالب‌های بلیچینگ دارند (قالب‌هایی که در به عنوان سفید کننده دندان در خانه استفاده می‌شوند).

با این حال، الاینرهای ارتودنسی از پلاستیک نازک‌تر و سفت‌تر (پلی‌اورتان پزشکی) ساخته شده‌اند که از نظر نوری شفاف‌تر هم هستند. این باعث می‌شود در زمان استفاده، نسبت به قالب‌های سفید کننده کمتر نمایان شوند.

2. همچنین آن‌ها بسیار شبیه، حتی دقیقاً مشابه به بریس های ارتودنسی پلاستیکی شفاف، دستگاه‌های Essix/Vivera® هستند.

این مطلب را از دست ندهید!
هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

پلاستیکی که برای ساختن الاینر دندان استفاده می‌شود کمی نازک‌تر است و معمولاً به شکلی تراشیده می‌شود که لبه آن مطابق با لبه‌های دندان‌های شما است و روی بافت لثه و اطراف آن امتداد نمی‌یابد.

الاینرهای مورد استفاده با سیستم های ClearCorrect®، eCligner®، ClearPath®، و Simpli 5® چگونه با هم مقایسه می شوند؟

در تمام اهداف عملی، الاینرهایی که با سیستم‌های CAT رقیب استفاده می‌شوند، اساساً مشابه اینویزیلاین هستند.

• در برخی از مارک‌ها، الاینرها لثه‌های بیمار را کمی بیشتر از طرح Invisalign® می‌پوشانند. (این شرکت‌ها احساس می‌کنند که این موضوع به حفظ الاینر کمک می‌کند.)

• در برخی دیگر از سیستم‌ها، هر یک از مراحل جداگانه از فرآیند حرکت دندان با استفاده از چندین مجموعه الاینر کننده انجام می‌شود و هر یک ضخامت کمی بیشتر دارند. گفته می‌شود که استفاده از این سیستم‌ها، به کاهش ناراحتی بیمار در زمان حرکت دندان کمک می‌کند.

مزایای تکنیک‌های ارتودنسی متحرک یا اینویزیلاین در مقایسه با ارتودنسی‌های معمولی.

سیستم‌های ارتودنسی الاینر متحرک مزایای منحصر به فردی نسبت به ارتودنسی‌های سیمی و براکتی سنتی دارند. این مزایا عبارتند از:

الف) خوردن غذا و تمیز کردن دندان‌ها بسیار آسان‌تر است.

با ارتودنسی‎های معمولی (ثابت، متصل)، زمان صرف غذا و مسواک زدن بعد از آن معمولاً یک روند خجالت آور و اغلب کثیف است.

با استفاده از الاینر کننده متحرک، به سادگی هنگام غذا خوردن وسایل خود را بیرون می‌آورید و دندان‌های خود را تمیز می‌کنید. اگر از نبودن ارتودنسی احساس راحتی بیشتری می‌کنید، می توانید الاینرهای خود را در مهمانی‌ها و رویدادهای خاص از دهان بیرون بیاورید.

ب) الاینرها نسبتاً نامرئی هستند.

در مقایسه با داشتن ارتودنسی‌های فولادی ضد زنگ (نقره‌ای) معمولی، هیچ شکی وجود ندارد که الاینرهای پلاستیکی شفاف کمتر در معرض دید هستند.

ج) با استفاده از الاینرها، بافت‌های نرم کمتر تحریک می‌شوند.

یکی از رایج‌ترین شکایات در میان بیمارانی که از ارتودنسی‌های سنتی استفاده می‌کنند این است که براکت‌ها و سیم‌های آن‌ها باعث تحریک لب‌ها، گونه‌ها و زبان آن‌ها می‌شود. این امر می‌تواند به ویژه در براکت‌های ارتودنسی سرامیکی هم صادق باشد.

در مقایسه، خطوط الاینرهای پلاستیکی معمولاً گرد و صاف هستند، بنابراین این قبیل مشکلات معمولاً ظاهر نمی‎شود. و اگر زمانی این مشکل بروز کند، معمولاً می‌توان لبه‌ی اذیت کننده را کوتاه کرد.

د) برنامه‌ریزی درمان مجازی

با استفاده از Invisalign® و برخی دیگر از سیستم‌های الاینر کننده شفاف پیشرفته، می‌توان دیجیتالی کردن اطلاعات دندانی و مشکل بیمار را برنامه ریزی و دیجیتالی کرد. سپس با ایجاد یک انیمیشن روی صفحه، برنامه درمانی پیشنهادی را می‌توان با بیمار به اشتراک گذاشت تا آن‎ها بتوانند نتیجه مورد انتظار خود را قبل از اقدام به آن ببینند.

معایب  سیستم‌های اینویزیلاین و سیستم‌های قابل جابجایی مشابه.

الف) ممکن است الاینرها بیشتر از آنچه انتظار داشتید موجب جلب توجه شود.

به ویژه اگر در درمان مورد شما پزشک مجبور به استفاده از اجزای اضافی یا دکمه‌ها و کش‌ها باشد. طبیعتاً، در روش الاینر شفاف به اندازه ارتودنسی های معمولی، دندانپزشک کنترل زیادی بر انجام برخی از انواع حرکات دندان نخواهد داشت. برخی از تولیدکنندگان، مانند Invisalign®، به عنوان راهی برای افزایش توانایی سیستم خود، گاهی اوقات از اجزای اضافی یا دکمه‌هایی استفاده می‌کنند.

این اجزای اضافی چه چیزی هستند؟

این اجزا و دکمه‌ها که بر روی سطح دندان‌های شما چسبانده می‌شوند می‌توانند برای شما آزاردهنده باشند و همچنین برای دیگران قابل مشاهده باشند. به طور کلی، آن‌ها می‌توانند استفاده شما از  Invisalign® راحت‌تر کنند اما سیستم ارتودنسی شما را تا حدودی قابل روئیت می‌کنند.

ب)اختلال در گفتار

معمولاً تا زمانی که کاملاً بتوانید با آن سازگار شوید، ممکن است استفاده از آن در نحوه صحبت کردن شما اختلال ایجاد کند و شاید دیگران هم متوجه این تغییر و اختلال شوند. اما اختلال در گفتار می‌تواند یک مشکل گذرا باشد.

ج) ارتودنسی‌ها باید مطابق با دستورالعمل استفاده شوند.

در مورد برخی از بیماران، در واقع همان چیزی که باعث می‌شود استفاده از ارتودنسی‌های متحرک و درمان به کمک آن بسیار راحت باشد، می‌تواند تنها مسئله‌ای هم باشد که استفاده آن را بی‌اثر می‌کند. برای اثرگذاری، الاینرهای شما باید کاملاً مطابق با دستورالعمل پزشک استفاده شوند (معمولاً به طور مرتب 22 ساعت در روز).

بیمارانی که تمایلی به پیروی از دستورالعمل‌های پزشک خود ندارند، کاندیدای مناسبی برای این تکنیک نیستند و بهتر است با دستگاه‌های ارتودنسی ثابت (مانند ارتودنسی‌های معمولی یا لینگوال) اقدام به درمان کنند.

د) برخی از مال اکلوژن ها ممکن است با الاینرهای متحرک قابل درمان نباشند.

الاینرهای پلاستیکی مورد استفاده در تکنیک ارتودنسی‌های متحرک همیشه نمی‌توانند سطح نیروی مورد نیاز برای هدایت مناسب و اعمال برخی از انواع حرکات دندان را ایجاد کنند. در این صورت، ممکن است نیاز به استفاده از براکت و سیستم سیم (ارتودنسی‌های معمولی یا زبانی) باشد.

با این حال، بدون شک، قابلیت‌های ارتودنسی‌های متحرک (به ویژه Invisalign®) به طور مداوم در حال گسترش است. (مانند استفاده از اجزا یا دکمه‌ها یا الاستیک‌ها همانطور که در بالا ذکر شد.)

ب) ارتودنسی زبانی (Incognito®) چیست؟

ارتودنسی زبانی یا لینگوال روشی برای درمان ارتودنسی است که در آن تمام سخت افزارهای مورد نیاز (براکت‌ها، سیم‌ها و باندهای الاستیک) در پشت دندان‌های بیمار (سمت زبان) نصب می‌شود. به دلیل این موقعیت معکوس، گاهی اوقات آن‌ها را ارتودنسی‌های “داخلی” یا “معکوس” می‌نامند.

انواع ارتودنسی: ارتودنسی لینگوال
لینگوال

مقایسه ارتودنسی‌های لینگوال و سنتی

ارتودنسی‌های معمولی، در مقایسه با ارتودنسی‌های لینگوال، دستگاه‌هایی «خارج» هستند. به این معنا که تمام سخت‌افزار آن‌ها در قسمت جلویی و بیرونی دندان‌های بیمار (سمتی که نمایان است) نصب می‌شود. با این حال، جالب است بدانید که هر دو تکنیک از نظر نوع سخت افزار مورد استفاده و اصول ارتودنسی درگیر شباهت‌هایی دارند.

برندهای تجاری ارتودنسی لینگوال

برخی از برندهای مرتبط با این تکنیک عبارتند از: Incognito® و iBraces® (تولید 3M)، SureSmile® (تولید OraMetrix) و Harmony® (تولید American Orthodontics).

مزایای استفاده از ارتودنسی لینگوال چیست؟

الف) قرار گرفتن آن‌ها در پشت دندان‌های شما، آنها را از دید پنهان می‌کند.

با تکنیک لینگوال، ارتودنسی‌های شما معمولاً برای دیگران قابل مشاهده نیستند. اگر کسی به دهان شما نگاه کند، ممکن است نیم نگاهی به دهان شما بیاندازد (مخصوصاً اگر آنها را روی دندان های پایین خود قرار داده باشید). در غیر این صورت، آن‌ها به این راحتی قابل شناسایی نیستند. و این ممکن است یک مزیت نسبت به سیستم‌های “نامرئی” (تراز کننده شفاف قابل جابجایی) مانند Invisalign® باشد که با دقت بیشتر الاینرها گاهی دیده می‌شوند یا ممکن است دارای درخشندگی باشند که نشان دهنده فرسودگی آن‌ها باشد. همچنین، نیاز به قرار دادن اجزای اضافی در برخی موارد (که در بالا بحث شد) می تواند حاکی از وجود یک سیستم ارتودنسی متحرک در دهان باشد.

ب) پیچیدگی سیستم

سیستم‌های ارتودنسی لینگوال مدرن به طرز شگفت آوری پیچیده هستند. اجرای این تکنیک شامل برداشت نوری، برنامه‌ریزی درمان دیجیتال، و استفاده از براکت‌ها و سیم‌های کمانی سفارشی و مخصوص بیمار است. در حالی که تکنیک ارتودنسی‌های معمولی (سمت جلو) معمولاً هیچ یک از این ویژگی‌ها را شامل نمی‌شوند.

ج) کنترل دقیق حرکات دندان

در مقایسه با تکنیک ارتودنسی‌های متحرک، سیستم‌های براکت و آرچ وایر (معمولی یا لینگوال)، به دندانپزشک کنترل بیشتری برای اعمال برخی از انواع حرکات دندان ارائه می‌دهند. به این ترتیب، می‌توان انتظار داشت که درمان زبانی به طور معمول و قابل پیش‌بینی، نتایجی را ارائه دهد که با سایر تکنیک‌های ارتودنسی مطابقت داشته و یا بیشتر هم باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان عقب بودن فک پایین(اوربایت) بدون جراحی
د) ممکن است درمان در مدت زمان کوتاه‌تری صورت بگیرد

حداقل دو مطالعه (Saxe 2010، Sachdeva 2012) گزارش کرده‌اند که درمان شامل SureSmile® (یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های زبانی موجود) دوره درمان ارتودنسی کمتری نسبت به ارتودنسی‌های معمولی برای تکمیل پروسه مرتب کردن دندان نیاز دارد.

معایب استفاده از ارتودنسی لینگوال

الف) عادت کردن به آن‌ها دشوار است.

به عنوان یک قاعده کلی، عادت کردن به استفاده از بریس‌های زبانی نسبت به بریس‌های معمولی (جلو) دشوارتر است و سازگاری با آن زمان بیشتری می‌برد. تحریک زبان، مشکلات در گفتار و به ویژه در تلفظ برخی از حروف، ناهنجاری هنگام غذا خوردن، و مشکل در تمیز کردن دندان‌ها، از جمله شکایات رایج در این تکنیک است. البته مشکلات زبان و گفتار با سیستم‌های زبانی مدرن‌تر کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. امروزه، روند فعلی در ارتودنسی لینگوال روندی است که در آن ارتودنسی‌های بیمار صاف‌تر، گردتر و با ضخامت پایین‌تر (حدود 1/16 اینچ، تقریباً دو برابر ضخامت یک کارت اعتباری) طراحی شده‌اند. و این ویژگی‌ها باعث می‌شود که استفاده از این سیستم‌های مدرن‌تر کمتر باعث عوارض جانبی زبان شود.

ب) جلسات ویزیت شما ممکن است بیشتر طول بکشد.

به دلیل دشوارتر بودن دسترسی به محل قرارگیری سخت‌افزار موردنیاز در دهانتان، جلسه ملاقات فردی که در طول فرآیند درمان نیاز دارید، احتمالاً بیشتر از تکنیک ارتودنسی‌های جلویی طول خواهد کشید. با این حال، در برخی از سیستم‌های زبانی، قرار ملاقات‌های دوره‌ای کمتری مورد نیاز است.

ج) باید مورد شما مناسب استفاده از این تکنیک باشد.

همه مال اکلوژن‌ها را نمی‌توان با ارتودنسی‌های لینگوال درمان کرد. به عنوان مثال، افرادی که دارای “اوربایت عمودی عمیق” هستند (مواردی که دندان‌های بالایی جلویی آن‌ها به طور گسترده‌ای روی دندان‌های پایینی خود همپوشانی دارند) ممکن است کاندیدای خوبی برای این تکنیک نباشند.

در اوربایت عمیق ممکن است فاصله کافی بین دندان‌های بالا و پایین بیمار برای براکت‌های لینگوال وجود نداشته باشد. در این صورت، براکت‌ها نیروی سنگینی را تجربه خواهند کرد و ممکن است آسیب ببینند یا از بین بروند.

 د) همه ارتودنتیست‌ها درمان لینگوال را ارائه نمی دهند.

منحنی یادگیری مشخص در ارتباط با ارائه درمان ارتودنسی‌های زبانی وجود دارد و گاهی اوقات دوره‌های آموزشی اضافی مورد نیاز است. از آنجایی که در میان بیماران تقاضای کمتری برای این تکنیک نسبت به ارتودنسی‌های معمولی وجود دارد، بسیاری از دندانپزشکان و ارتودنتیست‌ها ممکن است علاقه‌ای به چالش اضافی و یادگیری این تکنیک نداشته باشند.

انواع مختلف ارتودنسی‌های معمولی

دیگر داشتن براکت‌های سنتی (براکت‌ها و سیم‌ها در قسمت جلوی دندان‌هایتان) به این معنا نیست که باید با یک لبخند ناموزون کنار بیایید. امروزه بسیاری از تغییرات جذاب یا منحصر به فرد وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. می‌توانید اجزای مختلف ارتودنسی معمولی را بپوشانید یا آن‌ها را با هم ترکیب کنید.

ج) ارتودنسی‌های سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

 ارتودنسی‌های دندانی سرامیکی (که گاهی اوقات به آن بریس‌های سفید، چینی، زیبایی یا شفاف گفته می‌شود) یکی از راه‌های متنوع در داشتن دستگاه‌های ارتودنسی معمولی هستند.

تفاوت اساسی آن‌ها به سادگی در این واقعیت نهفته است که براکت‌های مورد استفاده (به احتمال زیاد فقط آن‌هایی که نمایان هستند) به جای فلز از یک ترکیب سرامیکی ساخته شده‌اند، به این معنی که به جای فلز براق می‌توانند شفاف یا همرنگ دندان (سفید) باشند.

این تفاوت کمک می‌کند تا بریس‌های بیمار کمتر در معرض دید دیگران باشند و به طور کلی ماهیتی زیباتر داشته باشد. در بیشتر موارد، ارتودنسی‌های سرامیکی در صورت تمایل می‌توانند برای درمان اکثر بیماران استفاده شوند.

توجه: همچنان به سیم کمانی فلزی و نوارهای الاستیک نیاز است.

ذکر این نکته مهم است که در همه انواع ارتودنسی‌های معمولی همیشه یک سیم کمانی فلزی وجود دارد که از روی دندان می‌گذرد. سپس در یک شکاف در براکت هر دندان قرار می‌گیرد و از طریق یک نوار الاستیک در جای خود ثابت می‌شود.

ارتودنسی سرامیکی از بهترین انواع ارتودنسی

در تکنیک ارتودنسی‌های سرامیکی:

• اغلب از سیم‌های کمانی نقره‌ای رنگ استفاده می‌شود. در این تکنیک، به عنوان یک جایگزین زیباتر و کمتر نمایان، سیم‌های زیبای سفید ممکن است جایگزین سیم‌های نقره‌ای شوند.

• بنا به صلاحدید بیمار، برای ترکیب بیشتر اجزا و ظاهر بهتر ارتودنسی‌ها، می‌توان از نوارهای الاستیک سفید یا شفاف استفاده کرد.

برخی از انواع برندهای مرتبط با ارتودنسی‌های سرامیکی

در اینجا لیستی از برخی از شرکت‌های تولید کننده براکت‌های ارتودنسی سرامیکی و ‌های تجاری محصولات آن‌ها آمده است.

ارتودنسی ClassOne (Contour، Acclaim، Monarch)، GAC International (Allure، Mystique)، 3M Unitek (Clarity، Transcend)، Ormco (Inspire ICE)، Ortho-Byte (Integra)، TP Orthodontics (InVu، MXi)، Ortho Technology ( Reflections، Encore!)، ارتودنسی آمریکایی (Virage)

مقایسه ارتودنسی‌های سرامیکی با انواع دیگر سیستم‌های ارتودنسی

تحقیقاتی که توسط Feu (2012) انجام شد، تصاویری از مدلی تهیه کرد که انواع مختلفی از وسایل ارتودنسی را شامل می‌شد. به مجموعه‌ای از افراد، تصاویر نشان داده شد و سپس از آن‌ها خواسته شد که نظر خود را در مورد “جذابیت” ظاهر مدل بیان کنند.

  • همانطور که انتظار می‌رفت، الاینرهای شفاف (Invisalign®) بدون حضور «اجزای اضافی» با امتیاز 81 در بالاترین رتبه قرار گرفتند.
  • براکت‌های سرامیکی (براکت‌های شفاف، الاستیک‌های شفاف، سیم کمانی مات) و ارتودنسی متحرک شفاف که همراه با اجزای اضافی است، به ترتیب با امتیازهای 69 و 68 برای دومین مرتبه با اختلاف کم به هم گره خورده‌اند.
  • ارتودنسی‌های سرامیکی (براکت‌های شفاف، کش‌های شفاف) با استفاده از سیم کمانی نقره‌ای استاندارد (با امتیاز 54) مقام چهارم را به خود اختصاص دادند.

معایب استفاده از ارتودنسی‌های سرامیکی برای درمان

الف) نگرانی‌های مربوط به استحکام براکت

درست است که استحکام کششی براکت‌های ارتودنسی سرامیکی (مقاومت در برابر شکستگی هنگام کشیده شدن) بیشتر از براکت‌های فولادی ضد زنگ معمولی است، اما گاهی همین خاصیت باعث شکنندگی آن‌ها می‌شود. به این ترتیب، براکت‌های سرامیکی گاهی اوقات در طول درمان بیمار می‌شکنند که منجر به ناراحتی‌های مرتبط (تعویض، تاخیر در درمان و غیره) می‌شود.

ب) هنگامی که از براکت های سرامیکی استفاده می شود، درمان بیمار ممکن است بیشتر طول بکشد.

روش‌ها و اصول ارتودنسی مورد استفاده در ارتودنسی‌های سرامیکی اساساً مشابه زمانی است که ارتودنسی‌های فلزی استفاده می‌شوند. اما از آنجایی که آن‌ها شکننده‌تر هستند، ممکن است برخی اصلاحات درمانی لازم باشد. به عنوان راهی برای به حداقل رساندن خطر شکستگی سیم و براکت، متخصص ارتودنسی ممکن است احساس کند که باید از نیروهای درمانی با تهاجم کمتر استفاده کند. با این حال، انجام این کار می‌تواند به این معنی باشد که دندان‌های بیمار آهسته‌تر حرکت ‌کنند و در نتیجه زمان کلی مورد نیاز برای درمان بیمار افزایش می یابد.

اگر یک براکت از کار بیفتد، باید دوباره وصل یا تعویض شود. و این باعث ایجاد ناراحتی و تشدید درد در قسمت‌های درگیر شده می‌شود و پیشرفت درمان بیمار را کند می‌کند.

ج) اصطکاک براکت

در سطح میکروسکوپی، بافت سطح براکت‌های سرامیکی به اندازه فولاد ضد زنگ صاف نیست، بنابراین ضریب اصطکاک بالاتری بین براکت و سیم کمانی که از آن عبور می‌کند ایجاد می‌شود. در نتیجه به دلیل اینکه آزادی حرکت اجزای سیستم بریس مختل می‌شود می‌تواند مانع پیشرفت حرکت دندان شود.

این مطلب را از دست ندهید!
دندان های کودکم کج در می آید: چه کار کنم؟

سرامیکی که برای ساخت براکت‌های ارتودنسی استفاده می‌شود سخت‌تر از مینای دندان است. و در مواردی ممکن است باعث سایش (احتمالاً قابل توجه) شود. به همین دلیل، پس از معاینه بیمار و ارزیابی نحوه روی هم قرار گرفتن دندان‌های آن‌ها هنگام بسته شدن دهان، ممکن است ارتودنتیست تصمیم بگیرد که به دلیل ترس از ایجاد موقعیتی که در آن احتمال سایش بیش از حد وجود داشته باشد، پیشنهاد عدم استفاده از براکت‌های سرامیکی روی دندان‌های پایینی را به بیمار خود بدهد.

و) براکت‌های سرامیکی بزرگ‌تر هستند.

براکت‌های ارتودنسی باید به گونه‌ای طراحی شوند که به اندازه کافی قوی باشند تا در برابر نیروهای مورد نیاز برای ایجاد حرکت دندان مقاومت کنند. از آنجایی که براکت‌های سرامیکی نسبت به همتایان فلزی خود شکننده‌تر هستند، بنابراین کمی بزرگ‌تر و حجیم‌تر هستند.

ز) سرامیک ها همچنان نیاز به استفاده از سیم کمانی دارند.

همانطور که در بالا ذکر شد، ارتودنسی‌های سرامیکی همچنان نیاز به استفاده از سیم کمانی فلزی دارند (سیمی که در قسمت جلوی دندان‌های بیمار از هر یک از براکت‌ها عبور می‌کند). و این سیم برای دیگران قابل مشاهده خواهد بود.

ط) همچنان نیاز به نوارهای الاستیک دارند.

سیم کمانی که از روی دندان‌های بیمار می‌گذرد با استفاده از یک نوار لاستیکی به هر براکت متصل می‌شود.

البته اکثر متخصصین ارتودنسی رنگ‌های متنوعی را در اختیار بیماران خود خواهند گذاشت تا در هنگام قرار دادن (یا تعویض باندهای الاستیک) بتوانند از بین آن‌ها انتخاب کنند. بیمارانی که بریس‌های سرامیکی دارند، نوارهای همرنگ یا شفاف را انتخاب می‌کنند تا با ظاهر کلی سایر اجزا مطابقت داشته و به خوبی ترکیب شود.

نوارهای الاستیک سبک (مخصوصاً شفاف یا سفید) اغلب در ابتدا عالی به نظر می رسند، اما پس از مدتی، به دلیل قرار گرفتن در معرض غذاها و نوشیدنی‌های کروموژنیک، لکه‌دار شده و از نظر بصری ضعیف می‌شوند.

تقریباً هر ماده مصرفی که دارای رنگ قوی باشد (از قبیل قهوه، چای، کولا، خردل، سس کچاپ، کاری، زغال اخته، دخانیات)، پتانسیل لکه‌دار کردن باندهای ارتودنسی بیمار را دارد.

هیچ راه حل واقعی برای این مشکل وجود ندارد جز اینکه مصرف غذاهایی که بیشتر باعث ایجاد لکه می‌شوند به حداقل برسد. البته، زمانی که باندهای الاستیک تغییر می‌کنند (معمولاً هر ماه یا بیشتر)، شروعی تازه و تمیز خواهد بود.

ه) ارتودنسی‌های سرامیکی می‌توانند مراقبت‌های خانگی دهان را سخت‌تر کنند.

تشخیص تجمع پلاک دندان در اطراف پایه براکت‌های ارتودنسی سرامیکی همرنگ یا شفاف می‌تواند دشوار باشد. و در مواردی که اجازه باقی ماندن روی سطوح دندانی را داشته باشد، عارضه ضایعات لکه سفید دندانی ممکن است توسعه یابد.

اگر این مشکل پیش‌بینی شده باشد (مانند کودک یا نوجوانی که انتظار می‌رود به طور صحیح مسواک زدن هنگام ارتودنسی را انجام ندهد)، می‌توان با قرار دادن براکت‌های فلزی معمولی به کمک ایجاد تضاد رنگ، نظارت بر تجمع پلاک را آسان‌تر کرد، در نتیجه انتخاب عاقلانه‌تری خواهد بود.

د) ارتودنسی‌های طلا

ارتودنسی طلایی چیست؟

بریس‌های طلایی همان اجزا ارتودنسی فلزی معمولی هستند، با این تفاوت که براکت‌ها و احتمالاً سیم‌های قوس مورد استفاده، به رنگ طلایی روکش شده‌اند.

ارتودنسی طلا

آیا ارتودنسی‌ها واقعا از طلا ساخته شده اند؟

خیر، ارتودنسی‌های طلایی فقط ظاهری طلایی دارند. آن‌ها رنگ خود را از پوششی که روی سطح آن‌ها اعمال شده است (معمولاً نیترید تیتانیوم (TiN) یا نیترید زیرکونیوم (ZrN)) می‌گیرند.

خود براکت‌ها از یک فلز پایه‌ای ساخته شده‌اند زیرا خواص فیزیکی خوبی برای کارهای ارتودنسی دارد. طلا، به خصوص عیار 24، برای این منظور بسیار نرم بوده و مناسب نیست.

آیا درمان بیمار با استفاده از ارتودنسی‌های طلا تفاوتی دارد؟

خیر، درمان ارتودنسی با استفاده از بریس‌های طلایی یا فولادی ضد زنگ (نقره‌ای) یکسان است.

دلایل استفاده از ارتودنسی‌های طلا

الف) جلوه متفاوتی به ظاهر فرد می‌دهند.

برخی از افراد رنگ طلایی را دوست دارند زیرا احساس می‌کنند که ظاهری گرم‌تر از فولاد ضد زنگ دارد و در نتیجه به براکت‌هایشان کمک می‌کند تا بهتر با لبخندشان ترکیب شوند.

ب) پیچیدگی

برخی طلا را انتخاب می‌کنند زیرا ظاهر خود فلز طلا را دوست دارند. آن‌ها احساس می‌کنند که درخشندگی آن باعث برجسته شدن بریس‌هایشان می‌شود؛ به این ترتیب با جواهراتی با کیفیت عالی، متمایزتر به نظر می‌رسند.

ج) ارتودنسی‌های طلایی ممکن است فرد را باهوش‌تر نشان دهند.

این نظریه کاملاً مطابق با نتیجه مطالعات و تحقیقات بوده و یک نظر غیر علمی نیست.

ط) باندهای ارتودنسی هماهنگ با رنگ

با انتخاب رنگ نوارهای الاستیک استفاده شده در ارتودنسی‌های فلزی معمولی می‌توان ظاهری سفارشی ایجاد کرد. این بدان معنی است که ظاهر معمولی وسایل ارتودنسی نقره‌ای را می‌توان به رنگین کمانی از فرصت‌های رنگی تبدیل کرد. (در مورد ارتودنسی های سرامیکی و طلایی نیز همینطور است.)

انجام این کار هیچ هزینه ای ندارد. و در واقع، ارتودنتیست و کارکنانش احتمالاً آن را مشتاقانه برای بیمار انجام خواهند داد. نوارهای سفید یا عاجی می‌توانند به پوشاندن بریس‌ها کمک کنند. اما بسته به نوع مواد غذایی و یا نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌شود ممکن است لکه‌دار شوند.

نوارهای تیره‌تر لک نمی‌گیرند اما به پنهان کردن ارتودنسی‌ها نیز کمکی نمی‌کنند. برخی از افراد دوست دارند رنگ‌های پر جنب و جوش (صورتی، آبی روشن یا بنفش) را انتخاب کنند. لازم به ذکر است که فقط به این دلیل که یک بار طرحی را انتخاب کرده‌اید به این معنی نیست که دیگر حق انتخاب ندارید. کش‌ها معمولاً در طول هر قرار ملاقات (معمولاً هر چند هفته یکبار) تعویض می‌شوند.

کدام رنگ ارتودنسی را باید انتخاب نمایم؟

اگر دوست دارید ارتودنسی رنگی انتخاب خود را به یک یا دو رنگ محدود کنید به نظر شما بریس های رنگین کمانی چطور خواهند بود؟ نمایش رنگ های روشن در مدرسه ممکن است خنده دار به نظر برسد اما الاستیک های نئون ممکن است برای مکان هایی از جمله محل کار و یا اداره مناسب باشد.

در این بخش برخی از رنگ هایی که ممکن است انتخاب کردن آن ها را دوست داشته باشید را خواهیم آورد:

  • مکمل رنگ چشمان شما
  • مطابق رنگ لباسی که دوست دارید بپوشید.
  • در تابستان رنگ های روشن و در زمستان رنگ آبی را انتخاب نمایید.
  • قرمز و سبز برای کریسمس
  • سیاه و نارنجی برای هالووین
و) براکت‌های مد براکت‌های ارتودنسی که ظاهر منحصر به فردی دارند.

روش دیگری که بیماران می‌توانند ایده داشتن ارتودنسی‌های معمولی را خاص کنند، انتخاب براکت‌هایی است که طرح کلی منحصر به فرد و متمایز دارند. در بیشتر موارد، این نوع براکت ها فقط روی شش یا چهار دندان جلویی بیمار قرار می‌گیرند. چون بیشتر از سایر دندان‌ها در هنگام لبخند زدن، نمایان می‌شوند. البته انجام این کار به کاهش هزینه‌ها هم کمک می‌کند.

لازم به ذکر است که درمان بیمار با استفاده از براکت‌های مد هیچ تفاوتی ندارد و درمان دقیقاً مانند زمانی است که از براکت‌های معمولی استفاده می‌شود.

سئوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی