ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی فلزی دندان ها را صاف، تراز و تنظیم می کنند. با این شرایط، ارتودنسی سرامیکی به خاطر دید کمتر جلب توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است و جایگزین خوبی برای ارتودنسی فلزی می باشد. ارتودنسی سرامیکی از نظر قابلیت صاف کردن دندان ها بسیار مشابه با ارتودنسی فلزی عمل می کند. این نوع ارتودنسی در درمان ناهماهنگی های دندان مانند اوربایت نقش مهمی ایفا می کند. ولی باید بدانید ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی شکننده تر هستند و قیمت آن ها نیز بیشتر می باشد.

در این مقاله به بررسی مزایا، معایب، هزینه ها و انتظار افراد از انجام این نوع ارتودنسی می پردازیم.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی سرامیکی جایگاه دندان ها را تنظیم می نماید. عملکرد این نوع ارتودنسی مانند ارتودنسی فلزی سنتی است و دندان ها را به مرور زمان در جایگاه های مختلف می کشاند. تفاوت اصلی ارتودنسی های سرامیکی و فلزی این است که ارتودنسی سرامیکی دید کمتری دارد.

ارتودنسی ها شامل چند بخش مختلف هستند:

 • براکت ها که ساختار مربعی شکلی هستند که به طور ثابت به دندان ها وصل می شوند.
 • سیم کمانی که براکت ها را به یکدیگر متصل می کند.
 • نوارهای الاستیکی که در اطراف براکت ها جای می گیرند و باعث نگهداری سیم ها می گردند.

براکت ها و سیم ها در ارتودنسی فلزی نقره ای رنگ هستند و همچنین نوارهای الاستیک در این نوع ارتودنسی می توانند رنگی باشند در حالی در ارتودنسی سرامیکی هم رنگ دندان ها هستند. اشخاصی که ارتودنسی سرامیکی دارند، می توانند از سیم های کمانی شفاف یا سفید و نوارهای الاستیک استفاده نمایند تا کمتر دیده شوند.

آیا استفاده از ارتودنسی سرامیکی برای دندان ها خوب است؟

معمولا نمی توان گفت که ارتودنسی سرامیکی بهتر یا بدتر از ارتودنسی فلزی است. در واقع هر دو روش کار مشابه دارند و نتایج یکسانی را ایجاد می کنند. دوام ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی سنتی کمتر است. اگر آنها بشکنند، متخصص ارتودنسی مجبور است تعداد براکت بیشتری عوض نماید. نگهداری بیش از حد این ارتودنسی ها ممکن است به مینای دندان ها آسیب برساند یا فشار زیادی را به آن ها وارد نماید. با این حال، اگر شخصی به خوبی از دندان های ارتودنسی شده ی خود مراقبت نماید، این اتفاقات رخ نخواهد داد.

این مطلب را از دست ندهید!
آیا می‌توان با ارتودنسی فوتبال بازی کرد؟

مزایا و معایب ارتودنسی های سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی معمولا انتخاب افراد نوجوان و بزرگسال می باشد زیرا نسبت به ارتودنسی فلزی کمتر دیده می شوند. با این شرایط این نوع ارتودنسی نیز معایب و مزایای خود را دارد.

مزایای استفاده از ارتودنسی سرامیکی عبارتند از:

 • نسبت به ارتودنسی فلزی کمتر دیده می شوند.
 • عملکرد سریع تری نسبت به نوع فلزی دارند.
 • برای اشخاصی که به فلز حساس هستند، بهتر می باشد.
 • برای کسانی که نیاز به تصویر برداری پزشکی دارند، بهتر است زیرا مواد فلزی کمتری دارند.

معایب ارتودنسی های سرامیکی عبارتند از :

 • قیمت ارتودنسی های سرامیکی بیشتر از ارتودنسی های فلزی است.
 • نسبت به ارتودنسی های فلزی دوام کمتری دارند و احتمال شکستگی در آن ها بیشتر است.
 • احتمال لکه شدن به دلیل داشتن نوارهای الاستیک در آن ها بیشتر است.

چنانچه ارتودنسی سرامیکی بشکند، به سختی درمان می شوند و این کار نیاز به زمان بیشتری دارد.

مقایسه ارتودنسی سرامیکی با ارتودنسی فلزی

مقایسه ارتودنسی سرامیکی با ارتودنسی فلزی

در جدول زیر ویژگی های هر دو نوع مقایسه شده است:

 ارتودنسی فلزیارتودنسی سرامیکی
ظاهردر دید استکمتر دیده می شود
دوامدوام بیشتری دارددوام کمتری دارد
عملکردمشکلات مربوط به زیبایی را درمان می کندمی تواند مشکلات زیبایی را درمان نماید
هزینهارزان استگران تر است
مدت زمان و نتایجیکسانیکسان

مقایسه ارتودنسی های سرامیکی با ارتودنسی های نامرئی

مقایسه ارتودنسی های سرامیکی با ارتودنسی های نامرئی

ارتودنسی های نامرئی مشابه ارتودنسی های سرامیکی نیستند. درست است هر دو جایگاه دندان ها را تغییر بدهند ولی ارتودنسی های نامرئی طبق های پلاستیکی شفافی هستند که افراد می توانند در صورت نیاز در دهان بگذارد یا آن ها را بیرون بیاورد.

در زیر این دو نوع ارتودنسی مقایسه شده است:

 ارتودنسی نامرئیارتودنسی سرامیکی
ظاهرکمتر دیده می شوددیده می شود
دوامدوام کمتری دارددوام بیشتری دارد
عملکردمشکلات خفیف مربوط به زیبایی را درمان می کندمی تواند مشکلات حاد زیبایی را درمان نماید
هزینهارزان استگران تر است
مدت زمان و نتایجنیاز به زمان بیشتری داردزمان کمتری نیاز دارد

روش ارتودنسی سرامیکی

افراد قبل از گرفتن ارتودنسی سرامیکی با متخصص ارتودنسی مشورت می نماید. آن ها دندان را با دقت معاینه می کنند و با توجه به آن برنامه ی درمانی را تنظیم می کنند. ممکن است متخصص ارتودنسی تصمیم بگیرد فاصله ی دندان های عقب تر را در صورتی که خیلی به یکدیگر نزدیک باشند را بیشتر نماید. ایجاد فاصله این امکان را می دهد تا نوارهای لاستیکی در اطراف دندان ها جای بگیرند. این فاصله به مدت یک هفته محفوظ می ماند. در نوبت بعدی در صورت لزوم، این فاصله ها حذف می گردد. و در نهایت در مرحله ی بعدی کار ارتودنسی بر روی دندان ها انجام می شود.

این مطلب را از دست ندهید!
هر آنچه باید در مورد هدگیر ارتودنسی بدانید...

مرحله نهایی

متخصص ارتودنسی برای انجام این کار از رترکتور برای باز نگه داشتن دهان استفاده می کند. سپس با کمک محلولی دندان ها را شستشو می دهند. در مرحله ی بعد توسط مقداری چسب براکت ها بر روی دندان ها ثابت می گردند. تنظیم چسب توسط نور آبی انجام می شود.

زمانی که بر روی هر دندان براکتی نصب شد، متخصص ارتودنسی سیم کمانی را از بین براکت ها عبور می دهد. نحوه جای گیری این سیم ها بستگی به ارتودنسی هایی دارد که فرد گرفته است. در ارتودنسی سلف لیگیتینگ گیره ی موجود داخل براکت باعث محکم شدن سیم شده است. متخصص ارتودنسی در صورتی که فرد نوارهای الاستیک را گرفته باشد، به براکت ها متصل می نماید. در پایان، سیم ها را می برد تا انتهای سیم ها لثه ها و داخل گونه ها را زخمی نکند. ارتودنتیست توصیه هایی برای مراقبت از دندان ها و براکت ها در طول درمان به افراد دارد. مصرف مسکن برای کاهش درد بعد از ویزیت یکی از مهم ترین توصیه ها است.

به طور کلی گرفتن ارتودنسی بین 90 تا 120 دقیقه زمان می برد و برای قرار دادن آن ها بر روی دندان ها 10تا 30 دقیقه زمان نیاز دارید. اگر از براکت های سلف لیگیتینگ استفاده نمایید، به مرور زمان دندان ها تنظیم می گردند. در صورتی که از سایر براکت ها استفاده نمایید، بایستی متخصص ارتودنسی این کار را در معاینات بعدی انجام دهد.

طول درمان چقدر است؟

مدت درمان برای افراد مختلف متفاوت می باشد. زمان درمان افرادی که می خواهند تغییرات زیادی بر روی دندان هایشان انجام شود یا مشکلات حادتری دارند، بیشتر است. این موضوع برای ارتودنسی های سرامیکی و فلزی صادق می باشد. به طور کلی طول درمان ارتودنسی ممکن است بین 6 تا چند سال زمان ببرد.

هزینه ی ارتودنسی سرامیکی

هزینه ی ارتودنسی سرامیکی با توجه به موقعیت و طول درمان متفاوت است. به طور کلی طول درمان برای شما بیشتر از هزار دلار هزینه دارد. بعضی از بیمه ها هزینه های درمان ارتودنسی را پوشش می دهند. با این حال، بیشتر بیمه ها تنها قسمتی از هزینه ها را پوشش خواهند داد.

این مطلب را از دست ندهید!
باندهای ارتودنسی و مراحل باندینگ

معمولا دندان پزشکان برنامه های خاصی را برای بیماران تعیین می کنند و آن ها به تدریج هزینه ها را پرداخت می کنند. افراد می توانند قبل از ارتودنسی در مورد هزینه ها با متخصص مربوطه صحبت نمایند.

اثربخشی ارتودنسی های سرامیکی چگونه است؟

اثربخشی ارتودنسی دندان ها بستگی به نیاز دندان های شما و توصیه متخصصان ارتودنسی دارد. ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی فلزی برای افراد زیادی مناسب می باشد. ارتودنسی سرامیکی قادر به تحمل نیرو زیادی نیست بنابراین برای همه ی افراد مناسب نیست. این نوع ارتودنسی برای درمان ناهماهنگی ها و ازدحام بیش از حد دندان ها موثر می باشد. به یاد داشته باشید که فقط متخصص ارتودنسی قادر است بهترین راه حل مناسب را به شما توصیه نماید.

مراقبت از ارتودنسی های سرامیکی

جنس ارتودنسی های سنتی از نوع ضد زنگ است و در برابر لکه شدن بسیار مقاوم می باشند. این نوع دارای سوراخ های ریزی می باشند بنابراین بیشتر مستعد لکه شدن هستند. مراقبت از ارتودنسی برای هر نوع متفاوت است. ممکن است غذا بین براکت ها گیر کند یا پلاک در اطراف آن ها جمع شود که باعث پوسیدگی دندان ها شود.

نکات مهم در زمان مراقبت از ارتودنسی:

 • از خوردن غذاهای چسبنده مانند ذرت بو داده، ذرت، آدامس و…. خودداری نمایید.
 • از خوردن غذاهای دارای رنگدانه بالا مانند سس گوجه فرنگی، شراب قرمز، انواع توت و… خودداری نمایید.
 • از خمیردندان های سفید کننده استفاده نکنید زیرا در غیر این صورت رنگ قسمت پشت ارتودنسی های شما با قیمت جلویی متفاوت می شود.
 • در زمان ورزش کردن از محافظ دهان استفاده نمایید تا به براکت ها و دندان ها آسیب نرسد.
 • دندان های خود را در طول روز دو بار مسواک بزنید و یک بار از نخ دندان استفاده نمایید.
 • از مصرف سیگار و محصولات تنباکو خودداری کنید.

اگر لاستیک های الاستیک شما لکه دار شدند، نگران نباشید زیرا به آسانی می توانید آن ها را عوض کنید.

خلاصه:

ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی سنتی فلزی برای تنظیم، مرتب و صاف کردن آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای درمان مشکلات شدید مانند آندربایت و اوربایت مفید هستند. بیشتر اوقات افراد به دلیل زیبایی ارتودنسی سرامیکی را انتخاب می نمایند زیرا کمتر در معرض دید هستند. آن ها در رنگ های مایل به سفید ساخته می شوند که با رنگ دندان ها مطابقت زیادی دارند. با این حال نسبت به ارتودنسی فلزی قیمت بیشتری دارند.

سئوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی