ارتودنسی لینگوال که به ارتودنسی زبانی یا پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال یا زبانی( پشت دندانی) چیست؟

ارتودنسی لینگوال که به ارتودنسی زبانی یا پشت دندانی نیز معروف است، یکی از روش های ظریف و پرطرفدار بین اقدامات زیبایی دهان و دندان به شمار می رود. این وسایل به قدری مخفی و پنهان هستند که حین صحبت، غذا خوردن یا خندیدن، قابل مشاهده نیستند. با توجه به این ویژگی،  ارتودنسی پشت دندانی برای اصلاح ناهنجاری های دندان در تمام سنین قابل استفاده می باشند. افراد بالغ نیز می توانند برای اصلاح ناهنجاری ها و تصحیح فواصل بین دندان های خود از این روش استفاده کنند.

 ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال(Lingual Braces) یا ارتودنسی زبانی که گاهی تحت عنوان ارتودنسی مخفی و پشت دندانی نیز نامیده می شوند، نوعی ارتودنسی دندانی محسوب شده که به جای قرارگیری در سطح خارجی دندان ها، آنها را در سطح داخلی نصب می کنند. هرچند که این  ارتودنسی ها قابل دیدن نمی باشند ولی همچنان به عنوان نوعی ارتودنسی دندانی دارای سیم و براکت هستند.

قیمت ارتودنسی های زبانی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی زبانی نسبت به سایر اقدامات درمان ارتودنسی و زیبایی برای اصلاح فرم دندان ها، ممکن است کمی گران تر باشد. علت این امر با توجه به تجهیزات خاص مورد نیاز برای فیکس کردن آنها و همچنین ایجاد قوس مناسب پشت دندان ها، قابل توجیه است. برای اطلاع از قیمت  ارتودنسی های زبانی بهتر است با دندانپزشک خود مشورت نمایید. همچنین می توانید امکان پرداخت قسطی و چند مرحله ای را با درمانگر خود مطرح نمایید.

عملکرد ارتودنسی های زبانی چگونه است؟

عملکرد ارتودنسی های زبانی

مرحله ی اول: دندانپزشک یا ارتودنتیست شما از یک قالب دندانی یا اسکن دیجیتالی برای تعیین فرم دندان ها استفاده می کند. با توجه به تصویر سه بعدی به دست آمده می توان اندازه و شکل براکت ها و سیم مورد نیاز را مشخص کرد.

مرحله ی دوم: دندانپزشک براکت ها را به پشت دندان شما چسبانده و سپس سیم ها را از بین آنها عبور می دهد. این سیم ها حالت قوس مانند داشته و بسیار محکم هستند. این سیم ها فشار ملایمی را به دندان های شما وارد می کنند که باعث می شود به تدریج دندان ها در وضعیت تنظیم و اصلاح شده ای نسبت به خط لبخند شما قرار بگیرند.

مرحله ی سوم: هر 6 الی 8 هفته یکبار باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در هر نوبت ویزیت، وضعیت بریس ها بررسی شده و تغییرات لازم توسط دندانپزشک انجام می شود.

آیا ارتودنسی های لینگوال روی نحوه ی صحبت کردن شما تاثیر دارند؟

در صورتی که به تازگی از  ارتودنسی زبانی استفاده می کنید، ممکن است طی چند هفته ی ابتدایی دچار اختلال در ادای برخی کلمات، جلو آمدن لب ها و تشدید برخی اصوات طی صحبت کردن شوید. این امر کاملا طبیعی است و به مرور از بین می رود. اگر روی این مساله حساس هستید به شما توصیه می کنیم بیشتر صحبت کنید تا زودتر به وجود  ارتودنسی ها در دهان عادت کنید و تکلم شما به حالت نرمال بازگردد.

آیا استفاده از ارتودنسی لینگوال دردناک است؟

در ابتدای استفاده از ارتودنسی زبانی ممکن است حین حرکت دندان ها دچار احساس ناخوشایندی شود. این امر مانند استفاده از انواع دیگری بریس های دندانی، طبیعی است. درد و احساس ناخوشایند ناشی از قرارگیری ارتودنسی به صورت یک حس مبهم و قابل کنترل با مصرف مسکن ساده می باشد. اغلب مردم ذکر می کنند که پس از مدتی این حس ناخوشایند کاملا قابل تحمل و عادی می شود. ایجاد زخم در کناره های زبان پس از فیکس کردن  ارتودنسی نیز طبیعی است. این زخم ها بخصوص حین غذا خوردن یا صحبت کردن ایجاد می شوند و به صورت خودبخودی بهبود می یابند. برای کاهش احساس درد می توانید از وکس روی براکت ها جهت کاهش تماس با زبان یا مسکن استفاده کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
مناسب ترین سن ارتودنسی چه زمانی است؟

رژیم غذایی مناسب

از گاز زدن هر نوع خوراکی سفت و جویدنی شدیدا پرهیز کنید. این امر می تواند باعث شکسته و جدا شدن براکت ها شود. در این مدت از مصرف مواد غذایی پوسته دار، چیپس و شیرینی، خودداری کنید. کارهای مانند جویدن ناخن، مداد یا خودکار نیز در طول دوره درمان ممنوع است. با مصرف غذاهایی مثل سوپ، بخصوص در اوایل استفاده از بریس، متوجه می شود که کنترل درد و خوردن غذا برای شما آسان تر خواهد بود. در صورت نیاز می توانید غذاهای سفت را قبل از خوردن، تکه تکه کنید تا دیگر نیازی به گاز زدن نداشته باشید.

انواع ارتودنسی لینگوال

دو نوع ارتودنسی زبانی وجود دارد. نوع استاندارد آن که برای اصلاح ناهنجاری های شدید بکار برده می شود؛ در عوض از نوع اجتماعی یا social برای اصلاح مشکلات کوچک در دندان های جلویی استفاده می شود. به عبارتی، نوع social ارتودنسی بیشتر به دنبال ایجاد یک لبخند زیبا در فرد است و به ندرت جنبه ی درمانی دارد. در ادامه به مقایسه ی این دو بریس می پردازیم.

ارتودنسی لینگوال social: این مورد برای اصلاح بهم ریختگی های متوسط و اصلاح فواصل کوچک دندان قابل استفاده است. این روش قادر است تنها 6 الی 8 دندان جلوی شما را اصلاح کند؛ به عبارتی لبخند اجتماعی شما را تنظیم خواهد کرد. مدت کلی استفاده از آن چند ماه می باشد و اغلب به سال نمی رسد.

ارتودنسی لینگوال استاندارد: این نوع ارتودنسی برای اصلاح ناهنجاری های بیش از حد دندان ها و حذف فواصل شدید بین آنها مورد استفاده می باشد. این روش برای اصلاح کامل یک قوس دندانی فوقانی یا تحتانی و بهبود وضعیت کلی دندان ها در فرد مناسب است. اصلاح دندانی با این روش ممکن است چند سال به طول بینجامد.

برای اینکه بهترین و مناسب ترین روش را برای خود انتخاب کنید باید با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

چه افرادی می توانند از ارتودنسی لینگوال استفاده کنند؟

چه افرادی می توانند از ارتودنسی لینگوال استفاده کنند؟

یکی از مزیت های ارتودنسی زبانی، امکان استفاده از آن در سنین مختلف است. پس از مشورت با دندانپزشک، می توانید بر اساس شیوه ی زندگی و مشکل دندان خود بهترین روش ممکن را انتخاب کنید. برای افراد ورزشکار مانند کسانی که راگبی بازی می کنند استفاده از ارتودنسی پشت دندانی روش بسیار مناسبی است، البته در اینصورت باید از یک محافظ دهانی نیز استفاده کنید. برای افرادی که در حوزه ی نوازندگی با سازهای بادی فعال هستند نیز انتخاب مناسبی به شمار می روند.

مدت استفاده از ارتودنسی زبانی چه قدر است؟

به طور کلی بر اساس میزان نیاز به جابجایی دندان های شما، طول درمان متفاوت است. در رابطه با ارتودنسی های زبانی نسبت به سایر انواع آن، مدت درمان کمی طولانی تر نیز خواهد شد. پس از مشورت با دندانپزشک یا ارتودنتیست، یک برنامه ی درمانی ویژه برای شما تنظیم خواهد شد که مدت طول درمان نیز در آن تعیین می شود.

این مطلب را از دست ندهید!
نقش دندان ها در صحبت کردن و نیاز به اردتودنسی در گفتار

در چه مکان هایی عرضه می شوند؟

داخل بسیاری از مراکز ارائه کننده ی خدمات مراقبتی دندانپزشکی می توان ارتودنسی های زبانی را تهیه کرد. در صورتی که در رابطه با تهیه ی نوع بریس، ویژگی های آن و سایر موارد اختصاصی تر سوالی داشته باشید می توانید به یک مرکز ارائه کننده ی خدمات ارتودنسی مراجعه کرده یا با آنها تماس بگیرید. یکی دیگر از مزایای این مراجعه، امکان دریافت پیشنهادهای مناسب تر از سمت دندانپزشک معالج شما است. یک دندانپزشک ماهر می تواند با مشاوره و ارائه ی بهترین روش اصلاح ناهنجاری های دندانی به شما در انتخاب روش مناسب تر کمک کند.

بررسی ارتودنسی های زبانی در برابر ارتودنسی های فلزی رایج

در ساخت و طراحی ارتودنسی های زبانی و فلزی رایج، از مواد و ساختار تقریبا مشابهی استفاده شده است. نکته ای که باعث ایجاد تفاوت قابل توجه در ارتودنسی های زبانی می شود، به طور مشخص در موقعیت قرارگیری ارتودنسی نهفته است. همان گونه که در پاراگراف های بالاتر توضیح داده شد، یکی از مزیت های اصلی ارتودنسی های زبانی در موقعیت قرارگیری آنها است.

این ارتودنسی ها در پشت دندان ها قرار دارند و در تماس با زبان فرد قرار دارند و به طور کلی قابل دیدن نمی باشند. این در حالی است که ارتودنسی های فلزی در جلوی دندان ها قرار داشته و حین صحبت کردن یا خندیدن، توسط دیگران قابل مشاهده هستند. علاوه بر موارد ذکر شده، براکت های مورد استفاده در ارتودنسی های زبانی از اندازه ی کوچکتری نسبت به ارتودنسی های رایج فلزی برخوردار هستند، بنابراین بیماران با وجود این ارتودنسی ها احساس راحتی بیشتری دارند.

این ارتودنسی ها به دلیل قرارگیری در بخش خلفی دندان ها، به ارتودنسی زبانی یا مخفی مشهور می باشند. به نظر می رسد امکان استفاده از این اقدام مهم ارتودنسی و اصلاح فرم دندان ها بدون اینکه دیگران متوجه حضور براکت و سیم در دهان بیماران شده باشند، یکی دیگر از دلایل اصلی تمایل به استفاده از ارتودنسی لینگوال است. این در حالی است که ارتودنسی های رایج فلزی با قرارگیری در جلوی دندان ها، به شدت جلب توجه می کنند.

بررسی ارتودنسی های زبانی در برابر ارتودنسی های فلزی رایج

سفارشی سازی

لازم به ذکر است که وجود مواردی مانند طراحی پیچیده و کاملا اختصاصی در ارتودنسی های زبانی، طولانی تر بودن دوره ی درمان و عملکرد نسبتا پیچیده، باعث می شود تا هزینه ی نهایی مورد نیاز برای استفاده از آنها بیشتر از ارتودنسی های فلزی رایج باشد.

در نهایت باید ارتودنتیست یا دندانپزشکی که از این روش برای اصلاح فرم دندان ها استفاده می کند را پیدا کنید، زیرا همه ی دندانپزشک ها این روش را برای درمان تمام بیماران بکار نمی برند. ارتودنتیست شما بر اساس شرایط دندان ها و میزان اصلاح مورد نیاز، یک برنامه ی اختصاصی و مناسب برای اصلاح نواقص را برنامه ریزی می کند. این برنامه درمانی به گونه ای انتخاب می شود که بهترین نتایج درمانی را برای شما به همراه داشته باشد.

پس از فیکس کردن ارتودنسی های زبانی، برخی از بیماران متوجه میشوند که تمیز کردن آنها دشوار است. علت این امر، محل نصب ارتودنسی ها است. به طور کلی ارتودنسی های زبانی در قسمتی از دهان قرار دارند که دسترسی به آنها جهت انجام اقدامات بهداشتی روتن مانند مسواک زدن، سخت تر است. بنابراین لازم است این نکته را مدنظر قرار دهید که رعایت بهداشت دهان و دندان با وجود ارتودنسی زبانی برای شما ممکن است یا نه. در نهایت بروز مواردی مانند اختلال تکلم، جلو آمدن لب ها و زخم شدن زبان نیز با ارتودنسی های زبانی امکان پذیر است.

راهنمایی های کامل در رابطه با انواع ارتودنسی را مطالعه کنید

این مطلب را از دست ندهید!
تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی(ارتودنتیست) چیست؟

نکات مثبت و منفی در ارتودنسی لینگوال

مثبت:

  • براکت های پشت دندان ظاهری مناسب داشته و اصلا مشخص نیستند.
  • به صورت کاملا اختصاصی و ویژه برای وضعیت دندانی هر فرد طراحی می شوند.
  • می توان بسیاری از اختلالات ارتودنسی را به وسیله آن مرتفع ساخت.
  • براکت های مورد استفاده از سایز کوچکتر برخوردار هستند.

منفی:

  • هزینه ی درمانی آن بیشتر است.
  • ممکن است باعث ایجاد اختلال در تلفظ کلمات به علت تماس با زبان شود.
  • رعایت بهداشت ارتودنسی های زبانی به نسبت سخت تر است.
  • این روش برای ناهنجاری های معدود دهانی قابل استفاده است.
  • مدت درمان آن طولانی تر بوده و ویزیت های مکرر بیشتری دارد.
  • امکان ایجاد احساس ناخوشایند و درد در زبان و لثه ها وجود دارد.

کدام اختلالات دندانی با ارتودنسی های لینگوال قابل درمان هستند؟

از ارتودنسی های زبانی برای اصلاح اختلالات مختلف دندان می توان استفاده کرد. طراحی خاص و منحصربفرد ارتودنسی زبانی توسط ارتودنتیست ها می تواند شدیدترین ناهنجاری های دندانی را اصلاح کند. این ارتودنسی ها به طور ویزه برای اصلاح اختلالاتی همچون روی هم رفتگی دندان ها به جلو یا عقب، موثر است. بر اساس مطالعات انجام شده، اصلاح روی هم رفتگی های مختصر دندانی به خوبی توسط ارتودنسی های زبانی انجام می گیرد. در ناهنجاری های عمیق و شدید دندان ممکن است نتوانید از ارتودنسی لینگوال استفاده کنید، زیرا این موارد باعث ایجاد فشار مضاعف و لق شدن براکت ها می شوند.

چه افرادی می توانند از ارتودنسی زبانی استفاده کنند؟

 تمام افرادی که مایلند فرم دندان های خود را اصلاح کنند و دیگران از وجود براکت در دهان آنها مطلع نشوند، می توانند از ارتودنسی های لینگوال استفاده کنند. قرار گیری براکت ها در سطح داخلی دندان ها و رو به زبان باعث می شود تا آنها تقریبا به طور کامل از دید دیگران مخفی شوند؛ لذا انتخاب مناسبی برای افراد شاغل و بالغین به شمار می روند. اگر به دنبال ارتودنسی های دندانی هستید که علاوه بر رفع اختلال دندانی، نمای ظاهری مناسبی نیز داشته باشند، ارتودنسی لینگوال برای شما بهترین انتخاب خواهد بود.

به طور کلی معایب استفاده از ارتودنسی لینگوال شامل: هزینه بیشتر، مدت درمان طولانی تر، سخت تر بودن رعایت نکات بهداشتی و امکان ایجاد درد و حس ناخوشایند در تکلم، زبان و گونه ها، است.

سوالات رایج

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی