ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک چیست و مناسب چه افرادی است؟

مرتب و ردیف کردن دندان‌ها با بریس یا سایر وسایل ثابت، مدت‌ها محبوب‌ترین گزینه برای ارتودنسی بوده است، اما دیگر چنین نیست. این روزها، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند دندان های خود را با استفاده از روش‌های ارتودنسی متحرک به جای بریس های ثابت قدیمی ردیف کنند. زیرا این نوع از ارتودنسی کاربردی تر است. درمان ارتودنسی با الاینرهای متحرک به همان اندازه‌ی بریس‌های ثابت مرسوم، موثر است، بنابراین برای بسیاری از بیماران، حتی نیازی به تصمیم‌ گیری وجود ندارد. برای اینکه بدانید روش‌های ارتودنسی متحرک برای شما مناسب است یا خیر، ابتدا بهتر است که از این روش مرتب کردن دندان شناخت بیشتری پیدا کنید.

ارتودنسی متحرک چیست؟

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم: وسایل ارتودنسی متحرک چیست؟ هنگامی که اصطلاح وسیله ارتودنسی متحرک (removable orthodontic appliance) را می شنوید، منظور اصلی وسیله‌ای برای ردیف کردن است که به آن الاینر (aligner) گفته می‌شود.

الاینرها، وسیله ردیف کردن دندان هستند و از نوع ثابت نیستند. بنابراین هر زمانی شنیدید که کسی در مورد بریس های متحرک صحبت می کند، آنچه در واقع در مورد آن صحبت می کند الاینرها هستند. انتخاب درمان ارتودنسی با استفاده از الاینرها برای بیمار به مراتب مفیدتر از روش های استفاده از ارتودنسی ثابت است، زیرا در این نوع از درمان فرد احساس آزادی و راحتی بیشتری می‌کند، همچنین رسیدگی به بهداشت دهان و دندان راحت‌تر صورت می‌گیرد، زیرا بر خلاف بریس‌های ثابت می‌توان الاینر را از دهان خارج کرد.

انواع وسایل ارتودنسی متحرک

انواع ارتودنسی متحرک

پس از یادگیری اینکه وسایل ارتودنسی متحرک چیست، بهتر است در ادامه به انواع مختلف آن نگاهی بیندازیم.

اکثر افراد از اینکه چند نوع وسیله برای ارتودنسی متحرک وجود دارد، اطلاعی ندارند. آنها را می توان به دو گروه زیر تقسیم کرد:

  • وسایل ارتودنسی غیرفعال: این نوع از وسایل پس از پایان درمان ارتودنسی، برای ممانعت از حرکت دندان‌ها پس از پایان یافتن طول دوره درمان استفاده می شوند. هدف استفاده از وسیله غیرفعال، جلوگیری از بهم ریختگی مجدد دندان است. این نوع از وسایل ارتودنسی هیچ نوع فشاری به دندان وارد نمی‌کنند. آنها همچنین به عنوان نگهدارنده ارتودنسی متحرک شناخته می شوند و هیچ نقشی در مرتب شدن دندان ایفا نمی‌کنند، تنها باعث ثابت شدن دندان‌ها در جای خود می‌شوند.
  • وسایل ارتودنسی فعال‌ کننده: از طرف دیگر، ما وسایل فعال ارتودنسی را داریم، مانند الاینرها که در مرتب شدن دندان‌ها تاثیر دارند و به دندان‌ها فشار وارد می‌کنند.
این مطلب را از دست ندهید!
ارتودنسی سرامیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

خوشبختانه، اکثر افرادی که به درمان ارتودنسی نیاز دارند، می توانند روش ارتودنسی متحرک را انتخاب کنند. این نوع از ارتودنسی در حل اکثر مشکلات مربوط به نامرتبی دندان‌ها کارآمد هستند و می توانند از ساده ترین تا پیچیده ترین موارد را درمان کنند. ارتودنسی متحرک می تواند شلوغی جزئی، اورجت و اوربایت مثبت و معکوس را برطرف کند.

ارتودنسی متحرک معمولی برای همه سنین مناسب هستند و حتی می تواند توسط بیمارانی که تعدادی دندان شیری باقی مانده دارند استفاده شود. این روش یک گزینه عالی هم برای کودکان و هم برای ارتودنسی بزرگسالان است.

روش ارتودنسی متحرک برای کودکان

در رابطه با درمان ارتودنسی برای کودکان، بریس های متحرک و سایر وسایل ارتودنسی، گزینه ی مناسبی برای رفع جلو آمدگی دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها و سایر مشکلات دندانی هستند. فقط به یاد داشته باشید که باید به کودکان خود آموزش دهید که چگونه از الاینرها به درستی استفاده کنند. همچنین شما باید مطمئن شوید که الاینرها را در اکثر مواقع استفاده کنند و تنها برای مسواک زدن و غذا خوردن آن‌ها را از دهان خود خارج کنند.

مطالعه مطلب ارتودنسی متحرک کودکان چیست و چقدر هزینه دارد؟ توصیه میگردد.

اکثر افراد بزرگسال، برای مرتب کردن دندان‌های خود، بریس‌های متحرک یا سایر وسایل ارتودنسی متحرک را ترجیح می‌دهند، زیرا استفاده از آن‌ها راحت‌تر است و همچنین از نظر زیبایی، گزینه‌ی مطبوعی محسوب می‌شوند. حتی اگر لازم باشد 22 ساعت در روز از الاینر خود استفاده کنید، اما باز هم می توانید آنها را برای مناسبت‌های مهم، نظیر جشن عروسی و یا مهمانی بردارید. اما به یاد داشته باشید که برای تکمیل درمان در مدت زمان مورد انتظار، بزرگسالان حتما باید به صورت منظم از بریس های متحرک یا الاینر خود استفاده کنند.

آیا ارتودنسی متحرک می توانند اوربایت و فاصله‌ی بین دندان‌ها را درمان کنند؟

درمان اوربایت و فاصله بین دندانی با ارتودنسی متحرک

اگر می‌خواهید جلو آمدگی دندان یا اوربایت و فاصله‌ی بین دندان‌ها را با بریس‌های متحرک درمان کنید، خوش شانس هستید. وسایل ارتودنسی متحرک برای درمان بسیاری از مشکلات دهان و دندان و روی هم افتادگی دندان‌ها (مال اکلوژن) استفاده می شود. برخی از مشکلاتی که می توان با بریس های متحرک یا سایر وسایل ارتودنسی متحرک درمان کرد عبارتند از: جلو آمدگی دندان، فاصله‌ی بین دندان‌ها، روی هم افتادگی دندان‌ها به دلیل کمبود فضا، اکلوژن باز، اورجت  یا مال اکلوژن شدید.

این مطلب را از دست ندهید!
دندان های شلوغ: دلایل و نحوه درمان

علاوه بر مسائلی مانند جلو آمدگی دندان و فاصله‌ی بین دندان‌ها، بریس های متحرک می توانند به درمان بسیاری از بیماری‌های فک و صورت کمک کنند. در نهایت این به تشخیص ارتودنتیست شما بستگی دارد که آیا می‌توانید از ارتودنسی متحرک استفاده کنید یا خیر.

مزایا و معایب ارتودنسی متحرک چیست؟

قبل از تصمیم گیری در مورد درمان به کمک ارتودنسی متحرک، باید بدانید که این روش مانند سایر گزینه‌های درمانی مزایا و معایبی دارد. بنابراین، در ادامه به بررسی مزایا و معایب ارتودنسی متحرک پرداخته‌ایم:

مزایا

واقعیت این است که ارتودنسی متحرک در مقایسه با ارتودنسی ثابت، مزایای متعددی دارد. به همین دلیل است که اکثر افراد این شیوه‌ی درمانی را ترجیح می‌دهند. یکی از مهمترین ویژگی‌های این روش درمانی راحتی آن است. همچنین، همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، می توانید آنها را برای مناسبت‌های مهم از دهان خود خارج کنید. اما بهترین ویژگی ارتودنسی متحرک این است که شما می‌توانید برای غذا خوردن و مسواک زدن آن را خارج کنید. بعلاوه، از آنجایی که استفاده از الاینرها هیچ محدودیتی در رژیم غذایی شما ایجاد نخواهد کرد، دیگر نگران پرهیز از خوردن غذاهای سفت یا رنگ‌‌دهنده مثل قهوه نخواهید بود.

همچنین، بریس های متحرک دندان تاثیری بر ظاهر و زیبایی شما نخواهند گذاشت، زیرا بریس‌های متحرک بی‌رنگ هستند. و در نهایت اینکه، زمانی که برای ردیف شدن دندان‌های شما به کمک بریس‌های متحرک نیاز است، کمتر از زمان مورد نیاز برای شیوه‌ی درمانی با ارتودنسی‌های ثابت است.

معایب

همانطور که از نام آن نیز پیداست، الاینرهای متحرک را می توان به راحتی از دهان خارج کرد. که این امر هم از مزایای ارتودنسی متحرک است و هم از مضرات آن. این امر به این معنی است که ممکن است آنها را گم کنید یا وسوسه شوید که برای مدتی از آن‌ها استفاده نکنید. توصیه می کنیم دستورالعمل های ارتودنتیست خود را به دقت دنبال کنید و 22 ساعت در روز آن‌ها را در دهان خود قرار دهید. به این ترتیب اطمینان حاصل می شود که روند درمان کارآمد و مفید خواهد بود و همه چیز طبق برنامه پیش می رود. حتما یک ظرف تمیز و مخصوص برای نگهداری بریس‌های متحرک در کیف خود داشته باشید تا زمان‌هایی که از آن استفاده نمی‌کنید گم نشود و آسیب نبیند.

مقایسه ارتودنسی ثابت و متحرک

مقایسه ارتودنسی متحرک و ثابت

از نظر اثربخشی، ارتودنسی ثابت و متحرک عملکرد یکسانی دارند. اما از نظر زیبایی، راحتی، بهداشت و دفعات معاینه، با یکدیگر متفاوت هستند. بیایید نگاهی به بزرگترین تفاوت بین ارتودنسی متحرک و ثابت بیندازیم:

  • زیبایی شناسی: وسایل ارتودنسی متحرک کمتر از بریس‌های ثابت به چشم می‌آیند، بنابراین کمتر مورد توجه اطرافیان قرار می‌گیرند. الاینرها شفاف هستند و با شکل دندان‌های شما مطابقت دارند، به‌طوری که می‌توانید با اطمینان کامل لبخند بزنید.
  • راحتی: الاینرها بسیار کاربردی‌تر و راحت‌تر از بریس‌ها یا دیگر انواع درمان‌ ارتودنسی ثابت هستند. به علاوه، بیماران هیچ محدودیتی در مورد غذا خوردن ندارند. آنها می توانند غذاهای سفت و نوشیدنی‌های رنگ‌دهنده مانند چای، قهوه و شراب را بدون نگرانی بنوشند.
  • بهداشت: الاینرها برای بهداشت دهان و دندان مفیدتر هستند، زیرا شما می‌توانید برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن الاینر را از دهان خود خارج کنید. همچنین الاینرها بوی نامطبوعی ایجاد نمی‌کنند و شما می‌توانید آن‌ها را با آب سرد و صابونی که از نظر اسید-بازی خنثی باشد، بشویید. اما در بریس‌های ثابت ممکن است پلاک باکتریایی در دهان شما ایجاد شود که بوی بدن دهان را به همراه خواهد داشت.
  • چکاپ: وسایل ارتودنسی ثابت مثل بریس‌ها نیاز به معاینه و چکاپ مکرر دارد. در حالی که این امر در رابطه با الاینرها و بریس‌های متحرک، صادق نیست. الاینرها هر هفته یا هر دو هفته یکبار تعویض می‌شوند. بعلاوه، در موارد خاص امکان نظارت بر درمان از راه دور وجود دارد، بنابراین شما با خیال راحت می‌توانید به مسافرت بروید، بدون اینکه نیاز به چک‌آپ ارتودنتیست خود داشته باشید.
این مطلب را از دست ندهید!
فاصله بین دندان(دیاستما) چیست و چگونه درمان میشود؟

هزینه ارتودنسی متحرک

در نهایت، ما باید هزینه بریس های متحرک را بررسی کنیم. هزینه درمان بسته به عوامل بسیاری مانند سابقه متخصص ارتودنتیست، اعتبار کلینیک، طول درمان و پیچیدگی درمان، متفاوت است. هزینه درمانی به وسیله‌ی الاینر از ابتدای دوره درمان تعیین می‌شود و در طول درمان تغییری نمی‌کند، همچنین لازم نیست که هزینه‌ها یک جا پرداخت شود و شما می‌توانید مبلغی را به‌عنوان پیش‌ قسط پرداخت کنید و باقیمانده هزینه‌ را به صورت اقساطی بپردازید. همچنین کلیه لوازم جانبی، تعداد جلسات مراجعه و هر آنچه که در طول درمان نیاز دارید، از همان مبلغی که برای درمان شما در نظر گرفته شده است برداشت خواهد شد و لازم نیست هزینه‌ی اضافی پرداخت کنید.

سئوالات پرتکرار

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی