ارتودنسی رنگی و رنگ براکت را چگونه انتخاب کنیم؟

ارتودنسی رنگی چیست و چگونه بهترین رنگ را انتخاب کنیم؟

رنگ ارتودنسی روی ظاهر شما تاثیر می گذارد. آنها مانند کفش یا پیراهن، بخشی از استایل ظاهری شما را تشکیل می دهند. از طرف دیگر، اگر متخصص ارتودنسی شما نوع دیگری از ارتودنسی را توصیه کند که به نام ارتودنسی سرامیکی شناخته می‌شوند، ارتودنسی شما همرنگ دندان هستند و به سختی قابل مشاهده هستند. از این رو انتخاب رنگ براکت ارتودنسی کار ساده ای نیست. آیا هنگامی که به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید انتخاب براکت های رنگی برای شما دشوار است؟ اگر اینگونه است، توجه به بعضی موارد ممکن است به شما کمک کند.

هنگامی که برای ارتودنسی رنگی خود مراجعه می کنید، ارتودنتیست و دستیاران احتمالاً ایده های خوبی نیز خواهند داشت. از این گذشته، آنها به افراد زیادی کمک می کنند تا رنگ های نوار لاستیکی را انتخاب کنند و تجربه زیادی داشته باشند. از درخواست کمک نترسید. دوستان و خانواده شما ممکن است توصیه های خوبی برای رنگ مناسب برای شما داشته باشند.

چند رنگ کش ارتودنسی وجود دارد؟

خیلی زیاد. در واقع، بسیاری از متخصصان ارتودنسی چرخه رنگی را به مشتریان ارائه می دهند که طیف کاملی از گزینه های رنگی را نمایش می دهد. چیزی شبیه پالت رنگ یک نقاش است.

از آنجایی که قرار است تا نوبت بعدی از این کش ها استفاده کنید، اکثر ارتودنتیست ها بدشان نمی آید که چند دقیقه به شما اجازه دهند تا یک سایه را انتخاب کنید.

ارتودنسی رنگ

چند وقت یکبار می توانم رنگ ارتودنسی را عوض کنم؟

هر چند وقت یکبار ارتودنتیست شما براکت‌های شما را تنظیم می‌کند، بسته به سرعت حرکت دندان‌های شما متفاوت است، اما برای اکثر افراد، این اصلاحات هر ۶ تا ۸ هفته یکبار انجام می‌شود. هر بار که ارتودنتیست شما بریس های شما را سفت می کند، شانس انتخاب نوارهای رنگی جدید را خواهید داشت.

بهترین رنگ ارتودنسی برای پسران

پسرها معمولاً رنگ های تیره تر را انتخاب میکنند (این برای هر کسی که به دنبال ظاهری مردانه‌ تر است صادق است). پالت تیره‌ تر برای برخی از لباس‌های مردانه تیره‌ تر، از جمله کت و شلوارهای آبی یا مشکی، مناسب است. نوارهای لاستیکی سبز شکاری، بنفش تیره یا آبی سرمه ای را برای تکمیل ارتودنسی های شما برای ارائه مردانه تر در نظر بگیرید. برای مردانی که رنگ پوست روشن‌ تری دارند، رنگ‌های تیره‌ تر می‌توانند به بهترین شکل ممکن شما را تحسین برانگیز کنند، از جمله برنز، قرمز تیره یا حتی نقره‌ای. مردانی که پوست تیره‌ تری دارند ممکن است رنگ روشن‌ تری مانند سبز تیره یا فیروزه‌ای را انتخاب کنند. 

بهتر است از تیره‌ ترین رنگ‌ها مانند سیاه و قهوه‌ای خودداری کنید، زیرا آنها می‌توانند دندان‌های شما را لکه دار جلوه دهند – و زرد، سفید و شفاف به راحتی تغییر رنگ می‌دهند، بنابراین از انتخاب آنها نیز اجتناب کنید.

بهترین رنگ ارتودنسی برای پسران

بهترین رنگ ارتودنسی برای دختران

دختران یا هر کسی که به ظاهری زنانه‌ تر علاقه دارد، می‌تواند رنگ‌های روشن‌ تر را برای نوارهای لاستیکی ارتودنسی خود انتخاب کند. آبی روشن، بنفش یا سبز به خوبی با حالتی ملایم تر و زنانه تر هماهنگ می شوند. پاستل ها می توانند روشی دوست داشتنی برای تقویت لبخند شما با ظاهری زنانه باشند.

برای داشتن ظاهری زنانه‌ تر، رنگی مانند طلایی یا سرخابی روشن را امتحان کنید – این رنگ‌ها قطعاً ظاهر می‌شوند و برای هر کسی که به دنبال ظاهری زنانه‌ تر است، گزینه‌ای جذاب برای لوازم جانبی خواهد بود. لذت ببرید و از آزمایش کردن رنگ بریس‌های خود نترسید – هر ماه می‌توانید آنها را تغییر دهید.

تمام افرادی که از بریس استفاده می کنند باید از رنگ های بسیار تیره مانند سیاه و قهوه ای اجتناب کنند، زیرا این رنگ ها می توانند باعث لکه دار شدن یا تغییر رنگ دندان های شما شوند. همین امر در مورد سفید و زرد و همچنین نوارهای لاستیکی شفاف که تمایل دارند از نوشیدنی های تیره مانند قهوه، چای و شراب قرمز رنگ بگیرند، صدق می کند.

بهترین رنگ ارتودنسی برای دختران

در ادامه شما را برای انتخاب رنگ مناسب برای ارتودنسی راهنمایی خواهیم کرد.

این مطلب را از دست ندهید!
دندان های کودکم کج در می آید: چه کار کنم؟

یک رنگ ارتودنسی انتخاب کنید

ارتودنسی رنگی

1- به چرخه­ی رنگ براکت ها با دقت نگاه کنید.

از متخصص ارتودنسی خود یا هر دندانپزشکی که می خواهد برای شما ارتودنسی بگذارد بپرسید که آیا چرخه­ی رنگ دارند یا نه. چرخه رنگ فهرستی از رنگ هایی است که می توانید از آنها برای انتخاب رنگ ارتودنسی استفاده کنید. بهتر است قبل از گرفتن ارتودنسی، رنگ دلخواه تان را انتخاب کنید تا مجبور نشوید که این کار را با عجله انجام دهید.

 • سایه های رنگ های مختلف را روی چرخه رنگ بررسی کنید. توجه داشته باشید که این رنگ ها روی ارتودنسی کمی روشن تر به نظر می آیند.
 • اگر وقت کافی دارید می توانید چرخه ­ی رنگ های ارتودنسی آنلاین را بررسی کنید. “طیف رنگ ارتودنسی” را در گوگل سرچ کنید و یک چرخه رنگ منعطف پیدا کنید تا امکان قرار دادن رنگ‌ها روی تصویر دندان ها با ارتودنسی را برای شما فراهم کند. می توانید رنگ های مختلفی که مد نظر دارید را امتحان کنید.  اما حتما به این نکته توجه داشته باشید که امکان دارد متخصص ارتودنسی شما رنگ های موجود در اینترنت، را ارائه نکند.
رنگ های مفهومی

2- رنگ های مفهومی را انتخاب کنید.

می‌توانید چند رنگ را به صورت جفت انتخاب کنید، بنابراین می‌توانید از براکت‌های خود برای ساختن یک پیام معنی دار استفاده کنید. برای این کار رنگ های مختلف را ترکیب کنید. برای مثال:

 • رنگ پرچم کشور شما. رنگ های قرمز، سفید و آبی برای پرچم آمریکا یا رنگ های سبز، سفید و قرمز برای پرچم ایران و غیره.
 • رنگ مدرسه شما.
 • رنگ تیم ورزشی مورد علاقه شما.
 • رنگ های مناسبت های مختلف. قرمز و سبز برای کریسمس؛ مشکی و نارنجی برای هالووین و غیره
 • رنگ های رنگین کمان (همواره قابل دسترسی نیستند).
 • هر رنگی که شما به آن علاقه دارید.
هماهنگی رنگ براکت ارتودنسی با پوست

رنگ هایی را انتخاب کنید که با رنگ پوست شما هماهنگ باشند.

در نظر گرفتن رنگ هایی که به خوبی با نوع و رنگ پوست و یا موهای طبیعی شما هماهنگ باشند از اهمیت زیادی برخوردار است. ظاهر براکت های شما به طور فزاینده ای تحت تاثیر نوع پوست و رنگ موی شما قرار می گیرد. بنابراین، رنگ هایی را انتخاب کنید که به خوبی با با موهای شما یا نوع پوست شما سازگار باشند، نه رنگ هایی که با ظاهر شما در تضاد باشند.

 • پوست و موی تیره رنگ ممکن است با رنگ‌های طلایی، نارنجی، سبز انیسون، آبی تیره، فیروزه‌ای، آبی پاستلی، ارغوانی، صورتی یا بنفش جلوه­ی زیباتری داشته باشند. البته ویژگی های ظاهری فرد نیز در نمود رنگ ها تاثیر گذار است.
 • پوست و موی روشن تر ممکن است با رنگ‌های آبی نفتی، قرمز سرخابی، برنزی، کرمی، صورتی روشن، سبز خاکی، آبی تمشکی، قرمز مایل به آبی، آلویی، سبز-آبی و آبی مخملی جلوه بهتری داشته باشند. اگرچه ظاهر افراد تاثیر زیادی در جلوه رنگ ها دارد.
رنگ براکت های خود را با رنگ لباس های خود ست کنید

4- می توانید رنگ ارتودنسی خود را با رنگ لباس های خود ست کنید.

برای براکت های خود رنگ هایی را انتخاب کنید که با رنگ لباس هایی که معمولاً می پوشید هماهنگ باشند. اگر بیشتر لباس های شما دارای رنگ مورد علاقه تان هستند، انتخاب براکت با رنگ هایی سازگار با رنگ لباس شما می تواند ایده خوبی باشد. برای مثال، اگر لباس‌های شما به رنگ‌های نئونی باشند، می توانید از براکت‌هایی با رنگ خنثی (برای مثال، براکت‌های شفاف) استفاده کنید. نگران تناقض رنگ براکت های تان با لباس هایی که در آینده می خرید نباشید.

رنگ هایی که زیبا نیستند را حذف کنید.

5- رنگ هایی که زیبا نیستند را حذف کنید.

رنگ‌های زننده، رنگ‌های عجیب و غریب یا رنگ‌هایی که مورد علاقه تان نیستند را کنار بگذارید. انتخاب ارتودنسی مشکی ممکن است مانند تکه‌های کوچک غذای گیر کرده در میان دندان‌های شما به نظر برسند. با این وجود شاید فکر کنید که رنگ سفید انتخاب خوبی باشد، اما باعث می شود دندان ها زرد تر به نظر برسند.

رنگ های تیره تر را انتخاب کنید.

6- رنگ های تیره تر را انتخاب کنید.

رنگ‌های تیره‌تر، مانند بنفش تیره و آبی سرمه‌ای، باعث می شوند تا دندان های شما سفیدتر به نظر برسند. بنابراین، انتخاب رنگ‌های تیره عاقلانه به نظر می رسد زیرا می توان آنها را از رنگ طبیعی دندان‌هایتان تشخیص داد.

رنگ ارتودنسی

7- به متخصص ارتودنسی خود بگویید که کدام رنگ را انتخاب کرده اید.

منتظر بمانید تا متخصص ارتودنسی، کش های رنگی را روی دندان هایتان قرار دهد، سپس می توانید آنها را در آینه بررسی کنید. اگر رنگ ارتودنسی را دوست نداشتید، نگران نباشید. ممکن است به مرور زمان متوجه هماهنگی رنگ ارتودنسی با دندان هایتان شوید. در غیر این صورت، می توانید در نوبت بعد، از متخصص ارتودنسی خود بخواهید که ارتودنسی رنگی را تغییر دهد.

کش رنگی ارتودنسی

8- از ارتودنسی خود به طور منظم نگهداری کنید.

اگر ارتودنسی خود را تمیز نگه ندارید، رنگ آنها اهمیتی ندارد. سعی کنید برای عالی نگه داشتن ظاهر براکت ها، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. بهداشت دهان و دندان به معنی مراقبت و نگهداری صحیح از دهان، دندان ها و لثه ها است. بهتر است برای مراقبت از براکت ارتودنسی موارد زیر را رعایت کنید.

 • بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزنید. اگر به مدرسه می روید در کیف خود یک مسواک کوچک داشته باشید تا بتوانید بعد از خوردن خوراکی ها و صرف ناهار مسواک بزنید. سعی کنید همه­ی دندان ها را با مسواک تمیز کنید. برای اینکه بدانید که به مدت کافی مسواک زده اید، هنگام مسواک زدن از یک تایمر استفاده کنید.
 • سعی کنید دست کم روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان بین دندان را تمیز می کند. از آنجایی که مسواک نمی تواند بین دندان ها را تمیز کند، نخ دندان می تواند سلامت لثه ها و دندان ها را افزایش دهد. اگرچه با وجود براکت نخ دندان کشیدن می تواند بسیار دردناک باشد. سعی کنید نخ دندان را خیلی آهسته بین دندان ها به صورت جفت جفت بکشید.
 • سعی کنید دست کم یک بار در روز دهان خود را با دهانشویه شستشو دهید. دهانشویه به از بین رفتن تمام باکتری های مضر که باعث پوسیدن دندان های شما می شوند، کمک می کند. استفاده از دهانشویه آسان است و موجب خوشبو شدن دهان شما می شود.
تغییر رنگ براکت ارتودنسی

9- می توانید رنگ ارتودنسی را تغییر دهید.

هر بار که برای سفت کردن براکت های خود به متخصص ارتودنسی مراجعه می کنید، می توانید رنگ ارتودنسی را تغییر دهید. اگر رنگ هایی را که انتخاب کرده اید دوست نداشتید، نگران نباشید. از آنجایی که بیشتر متخصصین ارتودنسی نوبت های هر 6 تا 8 هفته را برای مراجعین برنامه ریزی می کنند، می‌توانید هر بار که برای سفت کردن براکت‌ها مراجعه می کنید، رنگ آن را تغییر دهید.

این مطلب را از دست ندهید!
نقش دندان ها در صحبت کردن و نیاز به اردتودنسی در گفتار

براکت های نامرئی و بی رنگ انتخاب کنید

ارتودنسی نامرئی یا بی رنگ

1- در مورد ارتودنسی نامرئی پرس و جو کنید.

بسته به نقصی که قرار است توسط ارتودنسی برطرف شود، شاید بتوانید ارتودنسی نامرئی را انتخاب کنید. این نوع از ارتودنسی، قالب‌های شفافی هستند که روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند وکاملاً نامرئی به نظر می رسند. اگر نمی خواهید ارتودنسی شما دیده شوند، ارتودنسی نامرئی انتخاب ایده آلی هستند.

براکت های سرامیکی بی رنگ

2- ارتودنسی سرامیکی را در نظر بگیرید.

عملکرد براکت‌های سرامیکی مانند ارتودنسی فلزی است. اما طراحی آنها به گونه ای است که به طور طبیعی روی دندان ها قرار می گیرند و در ساخت آنها از سرامیک همرنگ دندان و نوارهای پلاستیکی شفاف استفاده شده است. در کنار ارتودنسی نامرئی که ممکن است برای رفع مشکل دندان های شما مناسب نباشند، ارتودنسی سرامیکی دومین گزینه مناسب هستند.

براکت های شفاف

3- ارتودنسی شفاف را انتخاب کنید.

ترکیب ارتودنسی فلزی با نوارهای پلاستیکی شفاف می تواند در چشم بودن براکت ها را به حداقل برساند. اگر می خواهید ارتودنسی شما در دید نباشند، بهتر است به جای تلاش برای انتخاب یک رنگ خلاقانه، ارتودنسی بی رنگ یا شفاف را انتخاب کنید.

براکت های سفید

4- ارتودنسی سفید را انتخاب نکنید.

از آنجایی که رنگ دندان ها سفید است، شاید فکر کنید که رنگ سفید برای ارتودنسی مناسب تر باشد. اما بهتر است بدانید که ارتودنسی سفید باعث زرد تر نشان داده شدن دندان های شما می شوند. علاوه براین، آنها فوراً کثیف می شوند. مخصوصاً اگر نوشیدنی‌های تیره رنگ مانند نوشابه یا قهوه می‌نوشید رنگ‌های سفید می‌توانند به سرعت تغییر رنگ دهند و به رنگی نامطلوب درآیند.

براکت های زرد و طلایی

5- رنگ طلایی یا زرد را انتخاب نکنید.

ارتودنسی زرد و طلایی می توانند موجب زرد تر نشان داده شدن دندان ها شوند. بنابراین، رنگ های زرد یا طلایی انتخاب خوبی نیستند، مگر اینکه دندان های بسیار سفیدی داشته باشید.

این مطلب را از دست ندهید!
انواع ارتودنسی | تفاوت، مزایا و معایب بریس ها

ارتودنسی رنگی و مراقبت مناسب

نوارهای لاستیکی هر رنگی که انتخاب می کنید، در هر ملاقاتی که با متخصص ارتودنسی می کنید، باید مرتباً آنها را عوض کنید. باندهای لاستیکی الاستیک هستند و به تدریج اثر آنها کاهش می یابد، به همین دلیل است که ارتودنتیست شما آنها را در هنگام مراجعه تغییر می دهد. شما می توانید همان رنگ را نگه دارید، یا رنگ جدید را امتحان کنید.

هنگام مراقبت از ارتودنسی در خانه، حتماً دستورالعمل های ارتودنتیست خود را دقیقاً دنبال کنید، زیرا این بخش مهمی از درمان است. مهم نیست که چه الاستیک های رنگی را انتخاب می کنید، لکه گیری و مراقبت ضعیف از ارتودنسی ها در خانه بر ظاهر باندها تأثیر می گذارد.

مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن براکت ها و سیم های شما را تمیز نگه می دارد، دندان های شما را تازه و سالم نگه می دارد و روند درمان شما به آرامی پیش می رود!

سئوالات پرتکرار

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی