ارتودنسی متحرک بهتر است یا ثابت

ارتودنسی متحرک یا ثابت، کدام برای شما بهتر است؟

اگر به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده اید و درمان ارتودنسی برای شما ضروری تشخیص داده شده است، احتمالا یکی از دغدغه های شما انتخاب میان ارتودنسی ثابت با متحرک است و به احتمال زیاد درمان متحرک را به دلیل امکان خارج نمودن بریس ها از دهان ترجیح می دهید. در گذشته تنها درمان ارتودنسی از نوع ارتودنسی فلزی ثابت بوده است ولی هم اکنون با پیشرفت مواد و درمان های ارتودنسی، گزینه های دیگری نیز مطرح شده است. در این مقاله تلاش می شود تا ضمن معرفی ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک، تفاوت این دو نوع درمان معرفی شود. فراموش نکنید تشخیص نهایی درمان مناسب با پزشک متخصص معالج شماست و هرگز برای دریافت نوع خاصی از درمان اصرار نورزید.

در اینجا انواع مختلف ارتودنسی که شما می‌توانید انتخاب کنید آمده است.

۱-ارتودنسی فلزی

۲-ارتودنسی سرامیکی

۳-ارتودنسی پشت دندانی

۴-ارتودنسی متحرک

۵-ارتودنسی نامرئی

یک شیوه تصمیم گیری این است که آیا شما دوست دارید از ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک استفاده کنید. صبر کنید. ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک چه هستند؟ اجازه دهید هر کدام از انواع ارتودنسی را با جزئیات بررسی کنیم.

۱-انتخاب سیم‌های ثابت

سیم‌های ثابت وسایل ارتودنسی هستند که در حین درمان روی دندان‌ها نصب می‌شوند. شما خودتان نمی‌توانید این نوع ارتودنسی‌ها را درآورید. این موارد عبارتند از:

  • ارتودنسی‌های فلزی: این ارتودنسی‌ها سیم فلزی و براکت دارند. ارتودنسی‌های فلزی متداول ترین و قابل رؤیت ترین نوع ارتودنسی هستند به خصوص برای کودکان.
  • ارتودنسی‌های سرامیکی: این نوع ارتودنسی‌ها سیم‌های فلزی دارند اما براکت‌های رنگی دندانی، این ارتودنسی‌ها را کمتر قابل رؤیت می‌کنند.
  • ارتودنسی‌های پشت دندانی: ارتودنسی‌های پشت دندانی نیز سیم‌های فلزی و براکت دارند اما در داخل دندان‌ها نصب شده اند. بنابراین این ارتودنسی‌های پشت دندانی به طور کامل قابل رؤیت هستند.
این مطلب را از دست ندهید!
چگونه با ارتودنسی بطور صحیح نخ دندان بکشیم؟(با تصویر)

آیا هیچ کدام از این موارد به نظرتان خوب نمی‌آیند؟ خب، پس می‌توانید ارتودنسی‌های متحرک را در نظر بگیرید.

۲-انتخاب‌ سیم‌های متحرک

 انتخاب‌ سیم‌های متحرک شامل ارتودنسی‌های متحرک و ارتودنسی‌های نامرئی هستند. همانطور که از نام این ارتودنسی‌ها مشخص است، شما خودتان می‌توانید به آسانی این ارتودنسی‌ها را درآورید. این انتخاب‌ها برای نوجوانان و بزرگسالان ایده آل است. از آن‌جایی که ارتودنسی‌‌های (سیم‌های‌) متحرک ممکن است به راحتی شل شوند بنابراین ارتودنسی‌های (سیم‌های) ثابت برای کودکان بهتر هستند. ضمنا ممکن است کودکان در حین استفاده کردن یا درآوردن این ارتودنسی‌های (سیم‌های) متحرک، به این سیم‌ها آسیب وارد کنند یا این سیم‌‌ها را بشکنند.

علاوه بر این، انتخاب‌ سیم‌های متحرک برای کسانی که دچار مشکلات ارتودنسی خفیف تا متوسط هستند مناسب اند. انتخاب‌ سیم‌های متحرک برای حرکت دادن افقی دندان‌ها به سمت چپ یا راست عالی هستند. اما وقتی از چرخش دندان‌ها به سمت داخل و خارج صحبت به میان می‌آید انتخاب‌ سیم‌های متحرک انتخاب چندان مناسبی نیست.

ارتودنسی‌های متحرک

ارتودنسی‌های متحرک صفحه های فلزی شفافی هستند که برای سیم‌های ارتودنسی فلزی ضد زنگ مناسب می‌باشند. حرکت دندان‌ها به واسطه‌ی سیم ارتودنسی فلزی ضد زنگ صورت می‌گیرد که این فنرها هر چند هفته یکبار توسط دندانپزشک به حرکت درمی‌آیند. فشار وارد شده توسط سیم، دندان‌ها را به موقعیت صحیح خود برمی‌گرداند. این سیم‌های ارتودنسی، دندان‌های ناهم‌تراز را می‌کشند یا به آنها فشار می‌آورند.

ارتودنسی‌های متحرک می‌توانند مشکلات دندانی مانند فواصل دندانی، انحنا و کج بودن دندان‌ها یا دندان‌های روی هم رفته و عدم ردیف بودن جانبی دندان‌ها را بهبود بخشند.

ارتودنسی‌های نامرئی

ارتودنسی‌های نامرئی نیز قابل برداشته شدن هستند اما این ارتودنسی‌ها از یک لحاظ با ارتودنسی‌های متحرک متفاوت هستند. ارتودنسی‌های نامرئی تقریبا قابل رؤیت نیستند.

این مطلب را از دست ندهید!
خطرات احتمالی درمان ارتودنسی

ارتودنسی‌های نامرئی نوعی قالب شفاف برای دندان‌ها می‌باشند که برای کنترل کردن حرکت دندان‌ها از فشار تدریجی بهره می‌گیرند. این قالب‌ها برای اندازه گیری دهان هر فرد قابل سفارش هستند. مجموعه ای از الاینرهای شفاف (هم‌تراز کننده های دندانی شفاف) در اختیار بیمار قرار می‌گیرد به این صورت که هر الاینر (هر هم‌تراز کننده) به تدریج دندان‌ها را حرکت می‌دهد. دندان‌ها با مجموعه ای از الاینرها (هم‌تراز کننده های دندانی) به صورت برگشت ناپذیر در جای صحیح قرار خواهند گرفت.

برای گرفتن تاثیرگذارترین نتایج، این ارتودنسی‌های نامرئی باید حداقل 22-20 ساعت روی دندان‌ها قرار گیرند. به طور کل، زمان درمان با این نوع ارتودنسی‌های نامرئی کمتر از ارتودنسی‌های ثابت است.

ارتودنسی‌های متحرک در مقایسه با ارتودنسی‌های ثابت

اجازه دهید با وجود عوامل گوناگون به تعدادی از تفاوت‌های بین ارتودنسی‌های متحرک و ارتودنسی‌های ثابت نگاهی بیندازیم.

عوامل

مدت زمان:

ارتودنسی‌های متحرک: مدت زمان درمان با ارتودنسی‌های متحرک کمتر است.

ارتودنسی‌های ثابت: درمان با ارتودنسی‌های قدیمی با مراجعه ی ماهیانه به کلینیک، زمان بیشتری می‌طلبد.

کارایی:

ارتودنسی‌های متحرک: ارتودنسی‌های متحرک در به حرکت درآوردن دندان‌ها با کمترین زحمت برای‌ مشکلات خفیف دهان و دندان کارایی دارند.

ارتودنسی‌های ثابت: ارتودنسی‌های ثابت برای مشکلات عمده ی دهان و دندان مناسب هستند.

سهولت در استفاده:

ارتودنسی‌های متحرک: همانطور که از نامش مشخص است ارتودنسی‌های متحرک قابل برداشته شدن هستند و دارای هیچ محدودیت غذایی‌ نمی‌باشند یا احتمال گیر کردن غذا در دندان‌ها وجود ندارد.

ارتودنسی‌های ثابت: ارتودنسی‌های ثابت قابل برداشته شدن نیستند و همچنین دارای محدودیت‌های غذایی می‌باشند. شما نمی‌توانید با ارتودنسی‌های ثابت غذای سفت بخورید و اگر ذرات غذا بین دندان‌ها گیر کند به مسواک بین دندانی نیاز دارید تا ذرات غذا را در بیاورید تا از تشکیل جرم روی دندان‌ها جلوگیری کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
هر آنچه باید در مورد هدگیر ارتودنسی بدانید...

مواد اولیه:

ارتودنسی‌های متحرک: ارتودنسی‌های متحرک مانند ارتودنسی‌های نامرئی قالب‌های پلاستیکی هستند که سبک وزن هستند و به صورت سفارشی ساخته شده اند.

ارتودنسی‌های ثابت: ارتودنسی‌های فلزی از موادی مانند فولاد ضد زنگ، طلا، کروم و تیتانیوم ساخته شده اند. ارتودنسی‌های سرامیکی از پلی‌آلومینیوم اکسید ساخته شده اند.

میزان درد:

ارتودنسی‌های متحرک: ارتودنسی‌های نامرئی به جز درد اولیه درد دیگری را ایجاد نمی‌کنند. این درد هنگامی ایجاد می‌شود که از این نوع ارتودنسی‌ها برای اولین بار استفاده می‌کنید.

ارتودنسی‌های ثابت: براکت‌ها و سیم‌های قوسی ارتودنسی‌های ثابت که در هر ماه توسط متخصص ارتودنسی نصب و محکم می‌شوند ایجاد درد می‌کنند.

سؤالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی