ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون – جدیدترین روش ارتودنسی

ارتودنسی دیمون چیست؟

ارتودنسی دیمون (ِDamon braces) انقلابی جدید در حوزه بریس‌های ارتودنسی است که از سیم‌های حافظه دار انقلابی و براکت‌های کشویی استفاده می‌کنند. این روش علاوه بر اینکه نتیجه بهتری را نسبت به بریس‌های سنتی ارائه می‌دهد، درمان را در زمانی کوتاه‌ تر و با هزینه‌ای کمتر میسر می‌سازد. بریس‌های دیمون وظایف بیشتری را نسبت به وظیفه سنتی شان که صاف کردن دندان‌ها است، انجام می‌دهند. این بریس‌ها می‌توانند قوس دهانی شما را گشادتر کرده و لبخند شما را زیباتر و دلپذیرتر از روش‌های سنتی ارتودنسی کنند. حتی استفاده از ارتودنسی دیمون باعث می‌شود تا نیازی به کشیدن دندان نداشته باشید. در هر صورت اجازه دهید کمی بیشتر درباره کارهایی که این بریس می‌تواند برای بهبود ساختار فک شما و زیباتر ساختن لبخند شما انجام دهد، مطالعه کنیم.

لبخندی کاملتر

دقت کرده‌اید اگر افرادی را ببینید که لبخندی زیبا دارند، معمولا لبخند آنها کامل و گسترده است؟ ارتودنسی دیمون تنها روش موجود در بین انواع روش‌های ارتودنسی است که باعث ایجاد چنین نوع لبخندی در شما می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که یا با لبخند شگفت انگیز به دنیا آمده‌اید، یا اینکه با بریس دیمون آن را برای خود ساخته اید.

ارتودنسی دیمون می‌تواند باعث ارتقای سلامتی شما شود

 داشتن یک لبخند زیبا نه تنها باعث زیباتر شدن صورت شما می‌شود، بلکه به ارتقای سلامتی شما نیز کمک می‌کند.

 • دندان‌هایی که صاف هستند و فاصله یکسان دارند، معمولا راحت‌تر تمیز شده و سلامت دهان و دندان شما تضمین خواهد شد.
 • دندان‌هایی که به درستی تراز شده باشند، جویدن غذا را کارآمدتر می‌کنند و در نتیجه ممکن است که به هضم غذا کمک کنند‌‌.
 • دندان‌های همتراز باعث ایجاد بایت بهتری می‌شوند که این امر باعث می‌شود تا سردرد، استرس، درد استخوان و بافت‌های حمایت کننده کاهش یابد.
 • به نقل از انجمن ارتودنتیست‌های آمریکا، نگهداری و نظافت دندان‌های شلوغ و نامرتب سخت‌تر است. این امر نه تنها باعث تسریع روند پوسیدگی دندان‌ها می‌شود، بلکه احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه و خرابی دندان وجود دارد.

استفاده از روش ارتودنسی دیمون به شما چیزی بیشتر از دندان‌های صاف ارائه می‌کند. آنها باعث می‌شوند تا قوس کام شما شکل مناسبی داشته باشد. اگر قوس کام شما باریک باشد، این بدان معناست که دهان شما در جایی که زبان قرار می‌گیرد، کوچکتر از فردی با قوس کام بزرگتر است. باریک بودن این فضا می‌تواند منجر به ایجاد طیف وسیعی از مشکلات شود. یکی از این مشکلات این است که می‌تواند باعث شود تا کام فوقانی شما به سمت بالا کشیده شده و وارد حفره بینی شود. این امر سبب می‌شود تا فضای بینی کوچکتر شود و تنفس را دشوارتر کند.

همچنین ممکن است این موضوع، خروپف در شب را نیز تشدید کند که باعث می‌شود تا تنفس دهانی در شب رخ دهد. این امر سبب می‌شود تا سلامت دندان‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد؛ به این دلیل که وقتی ساعت‌ها با دهان باز نفس می‌کشید، بزاق دهان شما خشک شده و فرصت رشد را به باکتری‌ها می‌دهد. این باکتری‌ها پلاک‌های دندانی را ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود تا دندان‌ها را خراب کرده و سلامت کلی بدن را تحت تاثیر قرار ‌دهند.

کام‌های باریک نیز مناسب نیستند؛ بدین دلیل که باعث می‌شوند تا به هنگام لبخند زدن فضای بزرگتری را در گوشه‌های دهان خود، یعنی جایی بین دندان‌ها و پوست صورت داشته باشید. این فضا را حفره باکال می‌نامند که هر چقدر کوچکتر باشند، لبخند شما جذاب‌تر و شاداب‌تر می‌شود.

لبخند زیباتر با ارتودنسی دیمون

عکس بالایی: حفره های باکال بزرگ و قوس باریک (لبخند باریکتر).

بسیاری از افراد متاسفانه با این مدل به دنیا آمده‌اند که معایبی را در زیبایی و سلامت افراد دارد.

عکس پایینی: حفره‌های باکال کوچکتر و بازتر (لبخند بازتر).

این نوع از لبخند از نظر زیبایی شناسی کلاسیک، جذاب‌تر و شاداب‌تر است. همچنین برای سلامت کلی افراد مفیدتر خواهد بود.

بدین ترتیب، ارتودنسی دیمون می‌تواند لبخند شما را نحو بهتری جلوه دهد و شما را جوان‌تر سازد‌‌. همچنین تنفس و سلامت کلی شما را بهبود خواهد بخشید؛ کاری که شاید با بریس‌های سنتی به راحتی میسر نباشد.

این مطلب را از دست ندهید!
ارتودنسی کودکان: هر آنچه والدین و کودک باید بدانند!

درمان نامرتبی دندان‌ها و مشکلات لثه

افرادی که دندان‌های کج و نامرتب دارند، در سنین بالاتر به مشکلاتی مانند تحلیل لثه مبتلا می‌شوند. تحلیل لثه باعث می‌شود تا بخش بیشتری از دندان‌ها در معرض دید قرار بگیرند که به نظر می‌رسد دندان‌ها بلندتر شده‌اند. ضرب المثل انگلیسی (Long in tooth) از این مفهوم نشات گرفته است که فرد دندان دراز یک فرد پیر و یا در حال پیر شدن است.

توضیح اینکه مشکلات مربوط به ارتودنسی مانند کج بودن دندان‌ها، منجر به تحلیل لثه خواهد شد، به راحتی قابل انجام است. تصور کنید که در یک ساحل هستید و یک میله را در داخل شن‌های ساحل فشار می‌دهید تا بتواند به تنهایی در آنجا در حالت ایستاده باقی بماند. حال آن میله را بکشید و یا به اطراف فشار دهید. در حالی که هنوز این میله در داخل ماسه‌ها قرار دارد، ماسه‌های اطراف شروع به دور شدن از میله می‌کنند و یک حفره بزرگتر در اطراف میله در داخل شن‌ها ایجاد می‌شود. این کار باعث می‌شود تا به مرور بخش بیشتری از میله را که پیشتر در داخل ماسه‌ها مدفون بود، مشاهده کنید. دندان‌های شما هم همینطور هستند. دندان کج باعث می‌شود تا بافت لثه اطراف به کنار رفته و به مرور، بخش بیشتری از دندان‌ها را مشاهده کنید.

لیفت صورت دیمون

ارتودنسی دیمون نه تنها باعث صاف شدن دندان‌ها می‌شود، بلکه می‌تواند ساختار استخوان فک را نیز به نحو بسیار مثبتی تغییر دهد. بریس‌های دیمون باعث می‌شوند تا ریشه‌های دندان به سطح درست برسند و تاثیر بسیار زیادی را بر روی استخوان فک خواهند داشت. به گونه‌ای که تاثیر آن از هرگونه جراحی پلاستیک برای لیفت صورت بیشتر خواهد بود. ارتودنسی دیمون در بهبود ساختار استخوانی اطراف دندان‌ها خلاصه می‌شود. به همین دلیل است که گفته می‌شود در این روش به وجود دندان‌های اضافی نیازی نیست. در حالی که سایر روش‌ها مانند ارتودنسی سنتی و ارتودنسی نامرئی در برخی مواقع نیاز دارند تا دندان‌های اضافی کشیده شوند. بدین دلیل که تاثیری بر روی ساختار استخوان زیرین نخواهند داشت.

 • آیا می‌دانید ظاهر فردی که دندان ندارد و دهانش را بسته است چگونه است؟ پاسخ روشن است از شکل فک آنها می‌توان تشخیص داد.
 • حال فردی را تصور کنید که تمامی دندان‌هایش مرتب شده‌اند و شکل فک‌هایش نسبت به کسی که نامرتب است، چگونه خواهد بود.
 • شکل لبخند یک فرد (شکلی که ریشه‌های دندان‌هایش بر روی فک‌هایش تشکیل داده‌اند.) چهره فرد را حتی در زمانی که دهانش بسته است و لبخندی ندارد، شکل می‌دهد. علت در این است که این ساختار شکل صورت فرد را تشکیل می‌دهد.
 • هر چقدر فک شما زیباتر باشد، چهره شما نیز بهتر به نظر خواهد رسید. بدین ترتیب استفاده از ارتودنسی دیمون به منزله لیفت صورت بدون جراحی است. به ویژه برای افراد میانسال که محدودیت‌هایی را برای عمل جراحی دارند، بسیار مفید است. با این حال، استفاده از این روش در سنین پایین باعث می‌شود تا ظاهر شما در تمامی دوره‌های زندگی تضمین شود.
لیفت صورت دیمون
قبل و بعد لیفت صورت دیمون

مقایسه ارتودنسی دیمون با ارتودنسی سنتی

در روش ارتودنسی سنتی از سیم‌هایی استفاده می‌شود که در آن، براکت‌ها و کش‌ها به دندان‌ها بسته شده‌اند‌. این کش‌ها باعث فشار و اصطکاک بیشتر می‌شوند که درد بیشتری را به هنگام استفاده در برابر ارتودنسی دیمون به همراه خواهند داشت. همچنین روش سنتی بسیار کندتر از روش دیمون بوده و نیاز به مراجعات بیشتر و پرداخت هزینه بالاتری دارد.

مقایسه ارتودنسی دیمون با ارتودنسی سنتی

ارتودنسی دیمون از مکانیسم لغزشی برای نگه داشتن سیم حافظه شکل استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود تا بهبود آرایش دندان‌ها در روش دیمون، راحت‌تر و سریعتر باشد‌. بدین معنا که مراجعات شما با این بریس‌ها به مطب دندانپزشک برای بررسی‌های دوره‌ای کمتر خواهد بود که خود باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد. همچنین به دلیل اینکه این روش نیازی به استفاده از کش‌های ارتودنسی ندارد، تمیزتر و بهداشتی‌تر بوده و پلاک کمتری را بر روی دندان‌ها ایجاد می‌کند.

ارتودنسی شفاف به روش دیمون

ارتودنسی دیمون شفاف

ارتودنسی دیمون شفاف، مختص آن دسته از کسانی است که اهمیت زیادی را به ظاهر خود می‌دهند. از مزایای این روش این است که نسبت به براکت‌های معمولی دیمون کمتر جلب توجه می‌کنند. با این حال، این بریس‌های شفاف معایبی نیز خواهند داشت. اول اینکه گرانتر هستند و دوم اینکه برای استفاده در هر موقعیتی مناسب نخواهند بود. به طور مثال برای ترمیم دندان‌های پایینی قابل استفاده نیستند و علت در نوع ماده‌ای (آلومینیوم سیلیکات) است که از آن ساخته شده است. در کنار اینکه ظاهر شفافی دارد، به اندازه براکت‌های فلزی دیمون قوی نیست.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان ارتودنسی در دوران بارداری

همچنین براکت‌های دیمون شفاف نسبت به براکت‌های معمولی حجیم‌تر هستند و نمی‌توان از آنها بر روی دندان‌های کوچک‌تر مانند دندان‌های کوچک پایین استفاده کرد. در ضمن، این براکت‌های شفاف به اندازه مدل‌های فلزی قادر نیستند تا نیروی کافی را برای جابجایی دندان کج ایجاد کنند که باعث می‌شود تا نتوان از آنها برای دندان‌های بسیار کج استفاده کرد. بنابراین می‌توان گفت که بریس‌های دیمون شفاف هزینه بیشتری دارند و برای دندان‌های کوچک که درجه بالایی از نامرتبی را دارند، کارایی چندانی نخواهند داشت.

مقایسه براکت های شفاف دیمون با براکت های فلزی دیمون

ما همیشه براکت های فلزی دیمون را به براکت های شفاف دیمون ترجیح می‌دهیم. بدین دلیل که آنها در مرتب سازی دندان‌ها کارآمدتر هستند و می توان از آنها برای جابجایی دندان‌های کوچک‌تر نیز استفاده کرد. به کمک براکت های فلزی، انطباق با آرایش اصلی دندان‌ها آسان‌تر بوده و کمک می‌کنند تا روند درمانی قابل پیش‌بینی‌تر باشد. این براکت ها تخریب ناپذیر هستند و تنظیم آنها برای ایجاد فشار بر روی ریشه‌ها آسان‌تر است. بدین دلیل که همانند براکت‌های شفاف از جنس سیلیکات آلومینیومی تمایلی به شکستگی ندارند.  

در براکت‌های فلزی یک شکاف برای نصب سیم اضافی وجود دارد که می‌تواند در صورت از دست رفتن بخشی از بریس، کل فرایند را از شکست نجات دهد. در کنار این عوامل باید در نظر داشت که بریس‌های فلزی دیمون هزینه کمتری را نسبت به بریس‌های شفاف دیمون خواهند داشت.

مقایسه براکت های شفاف دیمون با براکت های فلزی دیمون

مقایسه ارتودنسی شفاف دیمون با اینویزیلاین

بریس‌های نامرئی یا اینویزیلاین‌ها ظاهر بهتری دارند. می‌توانید آنها را به هنگام غذا خوردن و یا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در آورده و سپس در جای خود نصب کنید. با این حال معایب آنها نیز این است که برای استفاده از آنها باید بسیار منظم باشید. با وجود اینکه امکان خارج کردن آنها در طول ساعات شبانه روزی وجود دارد، بهتر است تا هر حداقل ۲۲ ساعت از ۲۴ ساعت شبانه روز بر روی دندان‌های شما باشند.

در نظر داشته باشید که قبل از اینکه هر چیزی به جز آب می‌خورید یا می‌نوشید، باید ابتدا اینویزیلاین‌ها را بردارید. اگر در محیط بیرون هستید باید مراقب باشید تا آنها را گم نکنید. همچنین باید قبل از استفاده مجدد، دندان‌های خود را مسواک بزنید. در ضمن برخی از افراد از اختلال گفتاری به دلیل استفاده از بریس‌های نامرئی یا همان اینویزیلاین‌ها رنج می‌برند. در حالی که اگر از دیمون شفاف استفاده کنید، نیازی به نگرانی از بابت مشکلات گفتاری نخواهید داشت. به لطف فناوری اسکن سه بعدی امروزه هزینه بریس نامرئی اینویزیلاین و بریس شفاف دیمون تقریبا برابر است.

در نظر داشته باشید که اینویزیلاین‌ها همواره بهترین روش درمانی نخواهند بود. بدین دلیل که موارد مختلفی وجود دارند که این روش نمی‌تواند آنها را برطرف کند. حتی تمایل داشته باشید تا از این روش درمانی استفاده کنید، شاید کارایی لازم را برای برطرف کردن مشکلات دندانی شما نداشته باشد. در طرف مقابل، بریس دیمون می‌تواند برای هر فردی استفاده شود و تضمین کننده نتیجه‌ عالی برای استفاده کنندگانش خواهد بود.

بریس ارتودنسی دیمون همچنین قادر است تا شکاف های دندانی را با سرعت بیشتری بسته و دندان‌های کج را سریعتر از اینویزیلاین‌ها صاف کند. البته بریس‌های شفاف ارتودنسی دیمون به دلیل حجیم‌تر بودن نسبت به ارتودنسی فلزی، تنها برای دندان‌های بالایی قابل استفاده هستند و امکان استفاده از آنها برای دندان‌های پایینی وجود ندارد. روش جایگزین استفاده از بریس شفاف دیمون برای دندان‌های بالایی و بریس فلزی برای دندان‌های پایینی است. این حالت بهترین ترکیب، ظرافت و کارایی را به همراه خواهد داشت.

هزینه ارتودنسی دیمون

هزینه بریس دیمون یا هر روش درمان دندانی دیگر نباید باعث شود تا شما را از دستیابی به لبخند زیبایی که می‌خواستید، باز بدارد. آوردن این لبخند، سرمایه‌گذاری بر روی شخص خودتان خواهد بود، بدین دلیل که شما در حال سرمایه‌گذاری روی خودتان هستید که برای تمام دوران زندگی شما هزینه بیشتری خواهد داشت. بهتر است تا به اعتماد به نفسی که با تکمیل این روند درمانی به دست می آورید، فکر کنید. اینکه چگونه بر روابط، شغل و هر جنبه دیگری از زندگی شما تاثیر می‌گذارد.

با توجه به پیچیدگی‌های درمان برای هر فرد متغیر خواهد بود. دندان‌های برخی از بیماران ممکن است که به مرتب سازی کمتری نیاز داشته باشند. بدین ترتیب امکان درمان سریع‌تر وجود داشته و به همین علت هزینه‌ها نیز کمتر خواهند بود.

درمان به روش ارتودنسی دیمون چقدر طول می‌کشد؟

به طور معمول، حداقل زمانی که لازم است تا ارتودنسی دیمون بر روی دندان‌های شما باشند، ۱۲ ماه است. برخلاف روش‌های ارتودنسی کوتاه مدت همچون ارتودنسی شش ماهه، با این روش قادر خواهیم بود تا ریشه‌های دندان را در تراز صحیح قرار دهیم. این امر باعث می‌شود که ظاهر صورت شما نه تنها به خاطر صاف شدن دندان‌ها، بلکه به دلیل جذاب‌تر شدن فک شما بسیار بهتر و زیباتر شود. این روش درمانی باعث می‌شود تا افراد جوان‌تر را بالغ‌تر و پخته‌تر نشان دهد. در

این مطلب را از دست ندهید!
خطرات احتمالی درمان ارتودنسی

حالی که افراد پیرتر را نیز می‌تواند جوان‌تر و جذاب‌تر نشان دهد. اکثر استفاده کنندگان از روش درمانی ارتودنسی دیمون به صرف زمان ۱۴ تا ۱۸ ماهه نیاز دارند‌. این مدت زمان با توجه به مشخصات فردی و عواملی همچون میزان جابجایی مورد نیاز در دندان‌ها و میزان تراکم استخوان‌ها تعیین می‌شود. در نظر داشته باشید که این چند ماه از زندگی شما نیز می‌گذرد و نتیجه کار می‌تواند مجموعه ای شگفت انگیز از دندان‌ها و فکی زیبا باشد. همچنین در نظر داشته باشید که روش ارتودنسی دیمون حداقل ۳ تا ۴ ماه سریعتر از روش سنتی به اتمام خواهد رسید.

مزایای ارتودنسی دیمون

 1. درمان سریعتر. مطالعات بالینی نشان داده اند که درمان به روش ارتودنسی دیمون معمولاً 3 تا 4 ماه سریعتر از ارتودنسی سنتی خواهد بود.
 2. نتایج فوق العاده. مطالعات بالینی نشان داده اند که ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی شش ماهه نتایج محدودی را می توانند ارائه دهند. این روش ها نامرتبی دندان ها را تنها تا 41٪ بهبود می بخشند. با استفاده از ارتودنسی دیمون علاوه بر صاف شدن دندان ها، مزایای دیگری را نیز به دست می آورید. متخصص ارتودنسی ما با ارتودنسی دیمون، به همراه تراز کردن دندان های شما، به اصلاح خطوط بایت و لبخند صورت شما نیز خواهند پرداخت. با بریس‌های دیمون به زیبایی لبخند و چهره ای که آرزویش را داشته‌اید، خواهید رسید.
 3. راحتی بیشتر. مطالعات بالینی نشان داده‌اند که استفاده از بریس‌های دیمون راحت‌تر از بریس‌های ارتودنسی سنتی هستند. بریس دیمون بر روی دندان‌ها از یک سیستم بدون بند استفاده می‌کند که احتیاجی به سفت کردن ندارد که باعث می‌شود بر روی دندان‌ها و لثه‌ها فشار کمتری وارد کند. در سبک‌های سنتی بریس ارتودنسی، از کش‌هایی استفاده می‌شود که سیم‌های بالا و پایین را به هم متصل کرده و کشش را بیشتر می‌کند. این امر باعث می‌شود تا درمان ناراحت کننده‌تر باشد و طول دوره درمان نیز طولانی‌تر شود.
 4. مراجعه کمتر به دندانپزشک. در صورت استفاده از درمان به روش ارتودنسی دیمون، نیاز به مراجعه به کلینیک دندانپزشکی کمتر از سایر روش‌های سنتی ارتودنسی خواهد بود. به طور معمول فرد استفاده کننده از این روش، ۷ جلسه کمتر را نسبت به کاربران بریس‌های سنتی به کلینیک دندانپزشکی مراجعه خواهد کرد. این ۷ جلسه کمتر را در سبک زندگی پرمشغله خود در نظر بگیرید که باعث می‌شود تا استفاده از ارتودنسی دیمون بسیار راحت‌تر باشد.
 5. نگهداری آسان.  مطالعات بالینی نشان داده‌اند که کش‌های الاستیک ارتودنسی، مستعد جمع آوری باکتری‌ها و پلاک‌های بیشتری هستند که می‌توانند منجر به عفونت لثه شوند‌. بریس‌های دیمون از این کش‌های الاستیک استفاده نمی‌کنند که باعث می‌شود تا نسبت به بریس‌های سنتی نگهداری راحت‌تری داشته باشند.
 6. لبخندی زیبا برای یک عمر. تصمیم گیری درباره انتخاب نوع روش درمانی ارتودنسی می‌تواند دشوار باشد. اینکه کدام را انتخاب کنیم؛ بریس‌های سنتی، ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف دیمون؟ به هنگام تصمیم گیری برای انتخاب از این بین حتماً نگاهی کلی به این موضوع داشته باشید. تنها به طول دوره درمان خود تمرکز نکنید. به جای آن بر روی اینکه دندان‌های شما تا آخر عمر چه شکلی خواهند بود، تمرکز کنید. با ارتودنسی شفاف دیمون، از بریس‌های راحت و سریع الاثری که در طول دوره درمان نامرئی هستند، بهره خواهید برد. همچنین دوره پس از درمان شما نیز تماشایی خواهد بود؛ چون چیزی بیشتر از دندان‌های صاف شده دریافت کرده‌اید.

پس از پایان دوره درمان ممکن است که دندان‌های شما تمایل به بازگشت به موقعیت اولیه خود داشته باشند که به آن عود می‌گویند. عوامل مختلفی از جمله نوع روش درمانی بر احتمال عود ارتودنسی تاثیرگذار خواهند بود. مطالعه‌ای نشان داده است که افرادی که از بریس‌های نامرئی اینویزیلاین استفاده کرده‌اند، بیشتر از سایر روش‌ها عود ارتودنسی را تجربه کرده‌اند. با این وجود، با توجه به تمایل همه دندان‌ها برای عود، ممکن است که لازم باشد تا از نوعی دستگاه نگهدارنده پرتابل مانند دیمون اسپلینت استفاده شود.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی