ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک کدام درمان بهتر است؟

اگر به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده اید و درمان ارتودنسی برای شما ضروری تشخیص داده شده است، احتمالا یکی از دغدغه های شما انتخاب میان ارتودنسی ثابت با متحرک است و به احتمال زیاد درمان متحرک را به دلیل امکان خارج نمودن بریس ها از دهان ترجیح می دهید. در گذشته تنها درمان ارتودنسی از نوع ارتودنسی فلزی ثابت بوده است ولی هم اکنون با پیشرفت مواد و درمان های ارتودنسی، گزینه های دیگری نیز مطرح شده است. در این مقاله تلاش می شود تا ضمن معرفی ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک، تفاوت این دو نوع درمان معرفی شود. فراموش نکنید تشخیص نهایی درمان مناسب با پزشک متخصص معالج شماست و هرگز برای دریافت نوع خاصی از درمان اصرار نورزید.

ارتودنسی ثابت و مزایا و معایب آن

در درمان با ارتودنسی ثابت از برایس ها و الاینر های ثابت بر روی دندان استفاده می شود. ریسک این درمان در مقایسه با درمان متحرک پایین تر است و نتیجه درمان حتمی و تضمین شده است. درمان ارتودنسی با بریس های ثابت بسیار ساده تر و البته کم هزینه تر می باشد. دراین نوع درمان، براکت ها که اغلب فلزی هستند با باند های مخصوص به دندان چسبانده می شوند. در بسیاری از مواقع درمان با ارتودنسی ثابت سریع تر از درمان های متحرک جواب می دهد. ارتودنسی ثابت نیز دارای معایبی هستند. مشخصا اصلی ترین این عیوب این است که در مواقع اضطراری و زمانی هم که از درمان ارتودنسی خسته شده اید، قادر به خارج کردن بریس ها از دهان خود نیستید و این نوع درمان بایستی تا اتمام دوره درمانی در دهان شما باقی بماند. بریس های ثابت ممکن است جذاب به نظر نرسد و می تواند اعتماد به نفس بیمار به ویژه بیماران بالغ را در مجامع عمومی،کاهش دهد.یکی دیگر از مشکلات، دشواری در تمیز کردن این بریس هاست. این مسئله از نظر ظاهری و البته سلامت دندان هایتان اهمیت بسیاری زیادی دارد. ارتودنسی ثابت با بریس های ثابت در صورت عدم نظافت صحیح، ظاهر بسیار نامناسبی خواهند داشت و البته دندان ها را نیز به شدت دچار پوسیدگی می نمایند.

این مطلب را از دست ندهید!
دوره درمان ارتودنسی چقدر است؟

براکت ها به راحتی با غذاها و نوشیدنی های رنگی، لکه دار می شوند و این به این معنی است که در انتخاب غذا کمی محدود می شوید و باید به تمیزی بریس هایتان بسیار اهمیت دهید. ارتودنسی ثابت همچنین در بسیاری از افراد، باعث تحریک لثه ها می شوند.

درمان های ثابت با بریس های فلزی یکی از رایج ترین نوع درمان های ارتودنسی برای کودکان است چرا که علاوه بر مزیت های گفته شده ، این بریس ها مقاومت خوبی در برابر شکستن دارند. اغلب متخصصان ارتودنسی برای ایجاد روحیه و انگیزه میان کودکان، استفاده از کش های الاستیک رنگی را به جای کش های بی رنگ یا سفید پیشنهاد می نمایند.

بریس های ثابت همیشه فلزی نیستند و می توانید با مشورت متخصص ارتودنسی و آگاهی از مزیت ها و تفاوت ها، در درمان های ثابت از بریس های سرامیکی استفاده نمایید که دارای براکت های شفاف هستند. در این درمان ارتودنسی ثابت، ممکن است از سیم های رنگ دندان نیز استفاده شود. این نوع درمان در مقایسه با بریس های فلزی هزینه بالاتری دارد و اصلی ترین تفاوت بریس فلزی با سرامیکی در طول عمر و مقاومت در برابر شکست می باشد. با این وجود بسیاری از بیماران که در سنین بالا اقدام به درمان ارتودنسی می نمایند یا سلبریتی ها این نوع درمان را به درمان ثابت با بریس های فلزی ترجیح می دهند.

ارتودنسی متحرک و مزایا و معایب آن

عملکرد ارتودنسی متحرک نیز مانند درمان های ثابت است یعنی هر دو برای درمان نا به جایی دندان ها استفاده می شوند. هزینه درمان با ارتودنسی متحرک در مقایسه با درمان با ارتودنسی ثابت بیشتر است. در ارتودنسی متحرک نیز مشابه درمان های ثابت در طول مدت درمان، سیم های ارتودنسی محکم می شوند و نیاز به ویزیت های مرتب توسط متخصص ارتودنسی وجود دارد و دندان ها با بریس های متحرک به جایگاه اصلی شان هدایت می شوند. لازم به ذکر است که تشخیص مناسب بودن درمان ارتودنسی متحرک برای مشکل شما بر عهده پزشک متخصص است و برای هر مشکلی نمی توان هم درمان ثابت و هم درمان متحرک را تجویز نمود. بریس های متحرک اغلب برای درمان مشکلات ارتودنسی جزئی فک بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

این مطلب را از دست ندهید!
مسواک زدن دندان ارتودنسی شده بطور صحیح(با تصویر)

ارتودنسی متحرک بیشتر مورد علاقه بیماران است چرا که در طول دوره ی درمان آزادی بیشتری به بیمار می دهند. بیماران می توانند در زمان های مورد نیاز بریس های متحرک را از دهان خود خارج نمایند و مشخصا غذا خوردن برای بیمارانی که از درمان متحرک استفاده می کنند بسیار آسان تر است و می توانند به طور کامل دندان هایشان را تمیز کنند. تمیز نگه داشتن دندان ها می تواند  از پوسیدگی و ابتلا به بیماری های لثه که در درمان های ثابت رایج است، جلوگیری کند. محدودیت آشامیدن نوشیدنی های رنگ نیز در این درمان وجود ندارد.

بریس های متحرک در درمان ارتودنسی متحرک نیز دارای نوع نامرئی  هستند که در دهان به راحتی قابل تشخیص نیستند. این عامل زیبایی نیز برای برخی بیماران اهمیت بسیار زیادی دارد.

درمان ارتودنسی متحرک بسیار خوب و مناسب به نظر می رسند اما باید بدانید کارایی این درمان به شدت وابسته به رعایت خود بیمار است و مشکل زمانی ایجاد می شود که برخی از بیماران کمتر از زمان تعیین شده از بریس های متحرک استفاده کنند و یا آنها را فراموش و حتی گم کنند. این اتفاق می تواند در روند درمانی بیمار مشکل ایجاد نماید و طول مدت درمان را طولانی نموده و یا حتی درمان را بی نتیجه کند. برای اغلب درمان متحرک بایستی 22 ساعت در دهان یک بیمار قرار گیرد و تقریبا این مدت زمان تمام روز را شامل می شود، پس در صورت استفاده از این درمان نیز زیاد مجاز به خارج کردن آن از دهان نیستید. این نوع درمان کمتر برای کودکان تجویز می شود.

این مطلب را از دست ندهید!
کاهش درد ارتودنسی با روشهای خانگی

 الاینر­های متحرک که در درمان ارتودنسی متحرک استفاده می شوند، می توانند برای افراد پر مشغله و فراموش کار که وسایل خود را به راحتی گم می کنند، دردسر زیادی ایجاد نماید. با گم شدن الاینر ها بیمار باید هزینه ی مضاعف برای جایگذاری دوباره ی آنها بپردازید و زمان انتظار بیشتری را در مطب متخصص ارتودنسی بگذرانید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی