آشنایی با انواع بریس ارتودنسی

تعداد بسیار کمی از افراد به اندازه کافی خوش شانس هستند تا با دندان های کامل متولد شوند، اما درمان ارتودنسی می تواند تفاوت قابل توجهی در شما یا کودک شما ایجاد نماید. ارتودنتیست شما ممکن است هر یک از انواع بریس ارتودنسی یا لوازم دندانپزشکی زیر را به شما توصیه کند تا به شما در رفع مشکل خاصی که با آن مواجه هستید کمک نماید.

انواع بریس ارتودنسی

انواع بریس های ارتودنسی پیشرفته در شکل ها و اندازه های مختلف موجود هستند و می توانید از کسب این اطلاعات که بریس های فلزی سنتی ارتودنسی تنها گزینه شما نمی باشد. انواع بریس ارتودنسی به طور پیوسته در حال پیشرفت می باشد و برخی از آن ها به قدری ظریف هستند که نمی توانیم آن ها را مشاهده کنیم.

در اینجا با برخی از مشهورترین انواع بریس ارتودنسی که توسط اکثر ارتودنتیست ها مورد استفاده قرار می گیرند آشنا خواهیم شد. اگرچه در طول سال ها انواع بریس های ارتودنسی مختلف را امتحان نموده ایم، این مجموعه انواعی از گزینه های مختلف است که به بیماران ارائه می شود و در نهایت باعث به دست آمدن نتایج بهتر خواهد شد.

بریس ارتودنسی سنتی

یکی از انواع بریس ارتودنسی، بریس ارتودنسی سنتی آن می باشد. بریس های سنتی نسبت به روزهای اولیه خود پیشرفت قابل توجهی داشته اند و امروزه دارای وزن و ساختار سبک تر و ساده تر در مقایسه با بریس های سنتی که قبلاً مورد استفاده قرار می گرفتند می باشند. این نوع بریس های ارتودنسی از استیل ضد زنگ مرغوب ساخته شده است و دارای قلاب های فلزی هستند که با استفاده از نوعی سمنت به هر دندان متصل می شود. قلاب ها با استفاده از سیم منحنی به یکدیگر متصل شده اند که روی دندان ها فشار ایجاد می کند و باعث می شود آن ها به آرامی به مکان صحیح خود انتقال یابند.

این مطلب را از دست ندهید!
هر آنچه باید در مورد هدگیر ارتودنسی بدانید...

سیم های منحنی با استفاده از فنرهای خیلی کوچک مشهور به رشته ها یا حلقه های o مانند به قلاب ها متصل شده اند که هر بار که ارتودنتیست هر بار بریس ها را محکم می کند آن ها را تعویض می کند. برخی از انواع بریس ها ارتودنسی قلاب هایی دارند که به این حلقه ها نیاز ندارند.

بریس سرامیکی ارتودنسی

کارکرد این بریس ها نیز همانند بریس های سنتی می باشد، اما بریس سرامیکی ارتودنسی که یکی از انواع بریس ارتودنسی می باشد قلاب ها از سرامیک شفاف و روشن ساخته شده اند. این بریس ها برای دیگران کمتر قابل مشاهده هستند و همین امر باعث شده است به یکی از انتخاب های مشهور برای افراد بالغ که به ارتودنسی نیاز دارند تبدیل شود. بیمارانی که از بریس سرامیکی ارتودنسی استفاده می کنند گاهی اوقات متوجه می شوند که الاستیک ها رنگ خود را از دست داده اند که ممکن است باعث ایجاد نشانه هایی روی دندان ها شود. در این صورت ارتودنتیست استفاده از محصولی همچون فلوراید ضد حفره را توصیه می کند که باعث می شود فلوراید روی دندان های شما قرار بگیرد و از آن ها در برابر حفره ها حفاظت کند.

بریس های دامون

بریس دامون که یکی از انواع بریس ارتودنسی می باشد در سال های اخیر توسط ارتودنتیست ها به شهرت قابل توجهی دست یافته است زیرا درمان ملایم تری را ارائه می دهد و رفتن به دندانپزشکی در این مورد کمتر خواهد شد. استفاده از این نوع بریس باعث می شود نتایج سریع تر بدست آیند زیرا دندان ممکن است بدون نیاز به تنظیم شدن به مکان صحیح خود برود. این عمل باعث ایجاد فشار کمتر روی دندان ها خواهد شد، بنابراین حرکت آن ها با درد کمتری همراه خواهد بود. همچنین تمیز کردن بریس ها آسان تر خواهد بود و در استفاده از این روش کمتر نیاز خواهید داشت تا به نزد متخصص ارتودنتیست خود بروید و بدین معناست که این فرآیند به هزینه و زمان کمتری نیاز خواهد داشت.

این مطلب را از دست ندهید!
هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

تراز کننده های شفاف و قابل انتقال

نوعی ترازکننده شفاف که ممکن است به جای بریس های فلزی و دامون مورد استفاده قرار گیرد، بریس های Invisalign می باشند. شامل دامنه ای از ترازکننده های پلاستیکی می باشد که شباهت زیادی به گارد دهان دارد و برای شما به صورت سفارشی ساخته می شوند. آن ها برای تمیز کردن و غذا خوردن قابل جابه جایی هستند و برای ساخت ترازکننده جدید باید هر دو هفته تعویض شوند. هر ترازکننده جدید شما را یک گام بیشتر پیش خواهد برد. استفاده از ترازکننده های شفاف همچنین پس از تکمیل درمان ارتودنسی توصیه می شود.

رنگ بریس ارتودنسی

دندانپزشکان دریافتند که انواع بریس ارتودنسی دارای رنگ های مختلف می باشد که ممکن است باعث شود بیماران هنگام لبخند زدن احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. شما می توانید اغلب رنگ های در دسترس بریس ها را در کلینی دندانپزشکی مشاهده کنید. رنگ بریس ارتودنسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سفید و شفاف
  • نقره ای و خاکستری
  • رنگ های روشن نئون
  • سایه های تیره تر فلزی
  • الاستd; هایی که در تاریکی می درخشند.

بهتر است این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که انواع بریس ارتودنسی با برندهای مختلف دارای رنگ های متفاوت هستند. بهتر است از دندانپزشک خود در رابطه با دامنه دقیق رنگ هایی که می توانید انتخاب نمایید سوالاتی بپرسید. از دندانپزشک خود بخواهید تا رنگ بریس ها را در اولین جلسه ملاقات به شما نشان دهد تا زمان کافی برای انتخاب رنگ مناسب داشته باشید.

کدام رنگ بریس ارتودنسی را باید انتخاب نمایم؟

اگر دوست دارید انتخاب خود را به یک یا دو رنگ محدود کنید به نظر شما بریس های رنگین کمانی چطور خواهند بود؟ نمایش رنگ های روشن در مدرسه ممکن است خنده دار به نظر برسد اما الاستیک های نئون ممکن است برای مکان هایی از جمله محل کار و یا اداره مناسب باشد.

این مطلب را از دست ندهید!
ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک کدام درمان بهتر است؟

در این بخش برخی از رنگ هایی که ممکن است انتخاب کردن آن ها را دوست داشته باشید را خواهیم آورد:

  • مکمل رنگ چشمان شما
  • مطابق رنگ لباسی که دوست دارید بپوشید.
  • در تابستان رنگ های روشن و در زمستان رنگ آبی را انتخاب نمایید.
  • قرمز و سبز برای کریسمس
  • سیاه و نارنجی برای هالووین
این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی