فاصله بین دندان

فاصله بین دندان(دیاستما) چیست و چگونه درمان میشود؟

فضاي خالي ناخوشایند بین دو یا چند دندان را فاصله بین دندان ها گويند. در برخی افراد ممکن است فقط یک فاصله (دیاستما) و یا چندین فاصله در دندانها وجود داشته باشد. فاصله بین دندانها با روش ارتودنسی یا ترکیبی از ارتودنسی و پروتز دندان قابل درمان است.

درمان فاصله بین دندانها، با روش بریس یا روش اینویزیلاین توسط متخصصان ارتودنسی مجرب انجام می‌ شود. متخصصان ارتودنسی می ‌توانند با روش‌های عالی دندانها فاصله دندانها را اصلاح كنند و لبخند زيبا و دندان هاي منظم و هم رديف را برای هر رده سنی به ارمغان بیاورند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فاصله بین دندانها، علل و چگونگي درمان، ادامه محتوا را مطالعه نماييد.

فاصله بین دندان ها چیست؟

فاصله بسیار بزرگ بین دو یا چند دندان را گويند.هنگامي که دندانها به درستی رشد نمی کنند یا از تراز خارج شوند، مشكلي که رخ مي دهد، فاصله بین دندانها است. دندانها از هم فاصله زيادي مي گيرند و به جای اینکه یکدیگر را لمس كنند، فضایی بین آنها ايجاد مي شود.

در برخی از افراد ممکن است فقط یک فاصله كه اغلب بین دندانهای جلویی بالایی وجود داشته باشد که دیاستما نامیده می شود. در حالی که در افراد دیگر ممکن است بین چندین دندان فاصله وجود داشته باشد.

فاصله بین دندان ها می تواند اثرات زیان بار بر روی دندانها، دهان و سلامت کلی بدن داشته باشد. همچنین ممکن است باعث خجالت یا عدم رضايت از لبخندتان شود؛ اين امر می تواند اعتماد به نفس‌تان را پايين بياورد.

علل ايجاد فاصله بین دندان ها چیست؟

فاصله بین دندانها در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود.

علل رايج

 • رشد طبیعی اسکلتی جايي كه دندانها به اين شكل در روي آن رشد می کنند.
 • دندان های اضافی که دندانهای دیگر را از موقعیت رشد طبيعي و درست‌شان خارج می کنند.
 • فاصله بزرگ با از دست دادن يا فقدان دندان ایجاد می شود؛ در نتيجه دندانهای دیگر به طور نامناسب فاصله بين دندانها را پر مي کنند.
 • از دست دادن دندانهای شیری در سنین پایین، در اين حالت دندانهای بالغ به صورت نامرتب رشد می کنند.
 • دندانهای کوچک که فضای مناسبی را پر نمی کنند.
 • استخوان فک بزرگ است. در اين صورت فاصله زیادی برای دندانها ایجاد می شود.
 • زبان خیلی بزرگ که موجب گشاد شدن فضاي بين دندانها و ایجاد فاصله بین آنها می شود.
 • بیماری پریودنتال که موجب از دست دادن استخوان بین دندانها می شود. در نتيجه دندانها متحرک و جابجا می شوند و فاصله بین آنها ایجاد می شود.
 • چسبندگی فرنوم بالا می تواند باعث ایجاد فاصله شود. ( نوار پوست بین دندانها که لب را به فک متصل می کند).
علل فاصله بین دندان
فضاهای ایجاد شده توسط دندان های کوچک
فاصله بین دندانی
فضاهای ناشی از از دست دادن دندان
تحلیل لثه و فاصله بین دندان
فضاهای ناشی از تحلیل لثه و نیش ضربه ای
اوربایت و فاصله بین دندان
فضاهای ناشی از دندان های کوچک و اوربایت عمیق
فرنوم و دیاستما
فضاهای ناشی از فرنوم بزرگ و دندان های کوچک
فرنوم و فاصله بین دندان ها
فضاهای ناشی از دندان های کوچک و فرنوم

عوامل بيروني ايجاد فاصله بين دندان‌ ها

ممكن است فاصله بین دندانها توسط عوامل بیرونی ایجاد شوند. عاداتی مانند مکیدن انگشت یا فشار دادن زبان می توانند دندانها را از تراز خودشان خارج کند و به مرور زمان باعث ایجاد فاصله شود. همچنين از دست دادن دندان نیز می تواند باعث حركت دندانهاي كناري به داخل فضاي خالي شود، در نتيجه موجب ایجاد فاصله در هر دو طرف دندان مي شود.

علت هر چه باشد، فاصله بین دندانها قابل اصلاح و درمان است.دربرخی موارد برای اصلاح نیاز به ارتودنسی و پروتز است و ارتودنسی قبل از اصلاح پروتز صورت مي گيرد. بریس و اینویزیلاین توسط متخصص ارتودنسی مجرب براي از بين بردن فاصله بین دندان ها موثر است.

علائم فاصله بین دندانها چیست؟

با نگاه کردن به لبخند خودتان در آینه متوجه شوید که فاصله بین دندان دارید يا خير؟ در دندانهايي به طور صحیح  تراز شده باشند، نبایستی هیچ فاصله‌اي را ببینید.

با این وجود، فاصله ها ممکن است ریز و نامحسوس باشند و یا در پشت دهان باشند و قابل رويت نباشد. گاهی اوقات چیزی که به نظر می رسد یک فاصله باشد، در واقع دندانی با چرخش نامناسب است.

یک روش بسیار خوب برای بررسی وجود فاصله بين در دندانها، استفاده از نخ دندان است. نخ دندان با طول متوسط را برش دهید. انگشتان خودتان را دور هر دو انتهای آن بپیچید، سپس نخ را بین دندانها قرار دهید.زماني که نخ دندان، بین دندان حركت مي ‌دهيد، بايستي کمی مقاومت در بين دندان‌ها احساس کنید. اگر مقاومتی احساس نکنید و نخ دندان به راحتي بين دندان‌ها حركت كند، فاصله بین دندان‌ها زیاد است.

اگر بین دندانهایتان فاصله دارید، با متخصص ارتودنتیست مجرب و دارای مجوز مشورت بگیرید و در مورد روشهاي درمانی صحبت کنید.اگر فاصله بين دندانها درمان نشوند، ممکن است باعث تحریک لثه و گير افتادگي غذا شود، در نتيجه موجب التهاب لثه و پریودنتیت شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
اقدامات دندانپزشکی قبل از شروع درمان ارتودنسی

مطالعه مطلب چگونه با ارتودنسی بطور صحیح نخ دندان بکشیم؟(با تصویر) توصیه میگردد.

آیا فضاي خالي برای دندانها مضر است؟

فاصله بين دندانها می تواند مشکلاتی برای دندانها و سلامت بدن ایجاد کنند. زماني كه کودکان ترکیبی از دندان ‌های شیری و بزرگسالي را دارند، فاصله بين دندان‌ها طبیعی است زیرا دندان‌ها در حال افتادن و رشد با سرعت‌های متفاوتی هستند. زماني که تمام دندان‌های بزرگسالي كامل شدند،  فاصله بين دندانها خود به خود برطرف خواهند شد. ارتودنتیست با دقت نحوه رشد دندانهاي کودکان را زیر نظر خواهد گرفت. اگر فاصله بين دندانها به طور طبیعی اصلاح نشوند، احتمالاً مداخله ارتودنسی لازم است.

اگر پس از رویش کامل دندانهای بالغ، فضاي خالي دندان‌ها اصلاح نشوند، آنها می تواند عواقب منفی زير را ايجاد نمايند :

 • اعتماد به نفس پايين و خجالت کشیدن از لبخند زدن
 • به هم ریختگی و بی نظمی در دندان ها
 • رشد اضافی باکتری و ایجاد پلاک و جرم دندان
 • پوسیدگی دندان
 • بیماری پریودنتال
 • مشکل در گاز گرفتن، جویدن و یا بلعیدن
 • التهاب لثه به دلیل قرار گرفتن مواد غذایی بین دندانها

تراز مناسب دندانها و قرار گرفتن صحیح آنها کلید سلامت کلی بدن هستند. از این گذشته، دهان به منزله دروازه ورود به بقیه بخشهاي بدن است. تمیز و سالم نگه داشتن آن، برای سلامت بقیه قسمتهاي بدن در طول حيات بسیار مهم هستند.

درمان فاصله بین دندان چگونه صورت مي گيرد؟

خوشبختانه فاصله بین دندانها توسط متخصص ارتودنسی با تجربه و مجرب قابل درمان است. متخصصان ارتودنسی دارای مجوز به طور خاص براي اين كار آموزش دیده اند.

چندین روش درمانی مختلف برای اصلاح فاصله بین دندان‌ها وجود دارد. روش اینویزیلاین مانند بریس‌های فلزی و سرامیکی برای اصلاح این عارضه بسیار موثر است. همچنین از نگهدارنده‌ برای جلوگیری از باز شدن مجدد فاصله ها استفاده می شود.

بریس های ارتودنسی

بریس ها روشی موثر، راحت و مقرون به صرفه برای اصلاح فاصله بین دندانها هستند.چندین روش بریس از جمله بریس های فلزی، سرامیکی و لینگوال وجود دارد.بسته به تشخیص پزشک، البته ممکن است شما واجد شرایط همه این موارد باشید.ارتودنتیست ها برای کمک به هزاران نفر براي درمان فاصله بين دندانها از بریس ها استفاده مي كنند.

ارتودنسی نامرئی يا اینویزیلاین

اینویزیلاین یک روش مطمئن، موثر و راحت برای درمان فاصله بین دندانها با نظارت دندانپزشک مجرب است.ارتودنسی نامرئی محبوبیت زیادی پیدا کرده اند، زیرا می‌توانند نتایج مشابه بریس‌های سنتی را بدون ظاهر شدن فلز در دهان ايجاد كنند. اين روش کمتر تهاجمی است و می‌توان با موفقیت فاصله‌ي بين دندان‌ها در نوجوانان و بزرگسالان اصلاح نمود.

از برندهاي پستي خودداري كنيد.

استفاده از دندانپزشک از راه دور و خريد ارتودنسی نامرئی از طريق پست می تواند عواقب جدی برای درمان و سلامتي ايجاد نمايد، زیرا بيماران مزایای نظارت در مطب و مراقبت حضوری را از دست مي دهند.

هزاران شکایت علیه شرکتهای ارتودنسی نامرئی پستی، ثبت شده است. انجمن ارتودنتیست ها اخیراً هشداری را در مورد استفاده از آنها صادر کرده است. قبل از سپردن سلامتي‌تان و لبخند زيبايی تان به ارتودنسی‌هاي نامرئی از طريق آموزش از طريق ویدئو، خوب فکر کنید.

باندینگ دندان

گاهي وقتها باندینگ دندان براي پر كردن كامل فاصله بین دندانها ضروری است. به طور معمول باندینگ دندان براي پر كردن فضاهاي خالي در دندانهای بسیار کوچک كاربرد دارد. برای اینکه باندینگ دندان اثربخش باشد، قبل از انجام آن، دندانها بایستی به درستی در جایشان قرار گیرند.معمولا ارتودنسی قبل از باندینگ دندان برای نتایج عالي لازم است.

زماني که به دنبال راه هكارهايي برای فاصله بین دندان هایتان هستید، حتما متخصص ارتودنسی داراي مجوز و مجرب را در مطب انتخاب کنید که به موثرترین مواد و تکنولوژی دسترسی داشته باشد. دندانپزشک عمومی ممکن است تجهیزات یا تخصص مشابه ارتودنتیست را نداشته باشد. همچنين ممکن است هزینه بیشتری را متحمل شويد.

ریتینر يا نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارنده ارتودنسی به عنوان تدبير محافظتی پس از سایر درمان های ارتودنسی استفاده می شود. فرقي نمي كند چه بریس در دندانهایتان یا اینویزیلاین به كار رفته باشد، دندانپزشك ارتودنتیست نگهدارنده‌ي از پلاستیک و فلز یا مجموعه ای از الاینرهای شفاف را به شما مي دهد. نگهدارنده ارتودنسی در شب در دندانها قرار داده مي شود تا فاصله بين دندانها بر نگردد.

چون كه پس از درمان، فاصله هاي بين دندان ها ممكن است دوباره بازگردد، اکثر متخصصان ارتودنسی نگهدارنده ثابت که پشت دندان‌های چسبيده می‌شود را توصیه می‌کنند تا دندان‌های هم تراز را در جای خودشان نگه دارند.

از هر نگهدارنده ای ارتودنسی استفاده می کنید، بسیار مهم است که آنها را طبق دستورالعمل استفاده نماييد تا درمان ارتودنسی‌تان را حفظ کنید.

درمان فاصله بین دندان ها در خانه

 از اصلاح فاصله بين دندانها در خانه خودداری کنيد. متخصصان ارتودنسی سالها مطالعه می کنند تا بیاموزند چگونه دندانها را به طور ایمن و موثر همتراز نمايند. استفاده از روش‌های خانگی نظير استفاده از کش‌های لاستیکی یا فشار دادن روی دندان‌ها می‌تواند به دندان‌ها آسیب جدی وارد کند و گاهی اوقات نيز عواقب مادام‌العمري ايجاد مي‌كند.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان جلو بودن دندان و فک پایین (آندربایت) با 3 روش

اگر در دندان هایتان فاصله دارند، برای درمان با متخصص ارتودنسی دارای مجوز و با تجربه مشورت کنید تا از اين طريق  لبخند و سلامتی تان تضمين شود.

سئوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی