اورجت یا جلوزدگی دندان های بالایی چیست و چه درمانی دارد؟

اورجت یا جلوزدگی دندان های بالایی چیست و چه درمانی دارد؟

آیا تا کنون کسی شما را «دندان خرگوشی» صدا کرده است؟ اگر پاسخ مثبت است، پس ممکن است شما اورجت داشته باشید. اگر تمایل به اصلاح اورجت خود دارید، به جای درستی مراجعه کرده اید: این مقاله به عنوان یک راهنما هر آنچه را که باید در مورد جلو بودن دندان های بالا نسبت به فک پایین یا اورجت و چگونگی اصلاح آنها بدانید را به شما یاد می‌دهد. اورجت نوعی بد روی هم قرار گرفتن دندان های بالا و پایین یا «بد جفتی» دندان ها است. اورجت زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های بالایی، جلوتر از دندان‌های پایینی قرار گیرند و یک شکاف (فاصله) افقی بین ردیف‌های بالا و پایین دندان‌ها باقی بماند.

نحوه بیرون زدگی دندان‌های جلویی فک بالا، نسبت به دندان های جلویی فک پایین، باعث می‌شود که دندان های بالایی نسبت به دندان های دیگر شما، بزرگ‌ تر یا قابل‌توجه‌ تر به نظر برسند. این مسئله باعث می‌شود که قلدرها در حیاط مدرسه شما را به خاطر داشتن «دندان های خرگوشی» اذیت کنند.

خوشبختانه، اورجت به وسیله یک متخصص ارتودنسی با تجربه و دارای مجوز، قابل اصلاح است. یک دندانپزشک متخصص می تواند به شما در اصلاح اورجت تان کمک کند و به دندان های صاف و هم تراز و سالم و لبخندی زیبا دست یابید.

اورجت دندان چیست؟

اورجت (Overjet) هنگامی اتفاق می‌افتد که بین دندان‌های جلویی بالا و دندان‌های جلویی پایین یک شکاف افقی خیلی بزرگ وجود داشته باشد. در دندان‌های سالم و با طرز قرارگیری درست بر روی هم، در هنگام بسته شدن دهان، هر دو ردیف دندان‌ها در یک راستا قرار می‌گیرند. اگر در جلوی دندان‌ها، ردیف بالایی دندان‌ها کمی با دندان‌های پایینی جلویی همپوشانی داشته باشد و فاصله کمی بین آنها وجود داشته باشد. به این حالت اورجت معمولی گفته می شود.

در بعضی موارد، دندان های بالا به طور صحیح روی دندان های پایینی قرار نمی گیرند و باعث ایجاد یک شکاف افقی بین دندان های جلویی بالا و پایین می شوند. به این حالت اورجت شدید گفته می‌شود که در این حالت یا دندان‌های جلویی بالا خیلی جلو هستند یا دندان‌های جلویی پایین خیلی عقب هستند.

این شکاف افقی بین دندان‌های جلویی و پایینی می‌تواند باعث بیشتر در دید قرار گرفتن دندان‌های بالا نسبت به دندان‌های دیگر شود؛ و موجب می‌شود که بعضی افراد به طرز ناخوشایندی این دندان‌ها را «دندان خرگوشی» بنامند.

تفاوت اورجت و اوربایت

اوربایت دندان و اورجت با هم تفاوت دارند. اورجت ها بر اساس اندازه گیری فضای عمودی بین دندان های جلویی بالا و پایین، هنگامی که فک بسته باشد، مشخص می شوند. اگر فضای بین دندان های بالا و پایین بیش از حد زیاد باشد، بیش از 3 یا 4 میلی متر، این حالت، یک اورجت در نظر گرفته می شود.

اوربایت ها بر اساس فاصله عمودی که دندان های بالایی روی دندان های پایینی را می پوشانند، اندازه گیری می شود. اگر دندان های بالایی، دندان های پایینی را بیش از اندازه بپوشانند، و با بسته شدن دهان، دندان های پایین را بیشتر از بیست و پنج درصد پنهان کنند، به این حالت اوربایت گفته می شود.

هر دو حالت از اختلالات رایج ارتودنسی هستند که در افراد در سراسر جهان یافت می شوند. تخمین زده شده است که هر دو حالت در حدود 20 درصد از جمعیت جهان یافت می شوند. همچنین، داشتن هر دو حالت اورجت و اوربایت در بین افراد نسبتاً رایج است.

این مطلب را از دست ندهید!
خطرات احتمالی درمان ارتودنسی

اورجت ها با درمان های ارتودنسی با کیفیت، توسط متخصصین ارتودنسی با تجربه و دارای مجوز طبابت معتبر، قابل درمان هستند. چندین روش درمانی برای اصلاح اورجت وجود دارد که نتایج قابل اعتماد و موثری دارند.

مقایسه اورجت با اوربایت
تفاوت اورجت و اوربایت

دلایل به وجود آمدن اورجت

عوامل مختلفی در ایجاد اورجت ها دخیل هستند. بعضی از آنها اسکلتی هستند و در نتیجه رشد استخوان در فک و ریشه های دندانی ایجاد می شوند و بعضی رشدی هستند که بر اثر رشد خود دندان ها به وجود می آیند.

اورجت، مانند سایر مشکلات ارتودنسی، می تواند منشا ارثی داشته باشد: اگر پدر و مادر یا فامیل درجه یک شما اورجت شدید داشته باشند، احتمال اینکه اورجت خود را بر اثر وراثت به دست آورده باشید بسیار زیاد است.

عوامل خارجی نیز می توانند باعث به وجود آمدن اورجت شوند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • استفاده از شیشه شیر یا پستانک به مدت طولانی
 • مکیدن شصت
 • پیش آمدگی بیش از حد زبان یا بلع معکوس
 • دندان های بیش از اندازه روی هم رفته به علت کمبود فضا برای رشد
 • رشد به تعویق افتاده دندان های دائمی

اورجت به هر دلیلی که به وجود آمده باشد، با بررسی دقیق توسط یک ارتودنتیست با تجربه قابل اصلاح است.

اورجت دندان

آیا اورجت برای دندان های شما مضر است؟

بله، درمان سریع اورجت بسیار مهم است. اورجت‌ها، مانند هر نوع بد روی هم قرار گرفتن دندان های بالا و پایین، حالت های نامناسبی هستند که می‌توانند سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و دهان و همچنین سلامت بدن را به خطر بیاندازند.

اورجت می تواند منجر به ایجاد بعضی یا همه مشکلات زیر شود:

 • مشکلات گفتاری مانند لحن یا تکلم بد
 • اختلال در گاز زدن، جویدن، یا بلعیدن
 • درد یا ناراحتی هنگام غذا خوردن
 • ناهنجاری در ظاهر صورت
 • خجالت کشیدن در هنگام لبخند زدن
 • اختلال در عملکرد مفصل گیجگاهی فکی
 • اختلالات خواب
 • ناتوانی در بستن لب ها
 • شکستن یا ترک خوردن دندان ها
 • پوسیده شدن لثه و دندان در اثر تجمع بیش از حد پلاک

تمام این مشکلات در طول زمان می تواند منجر به آسیب به دندان ها و سلامت شما شوند. رسیدگی سریع و کامل به اورجت با مراقبت های ارتودنسی توسط یک پزشک با تجربه که می تواند نتایج موثر و پایداری ارائه دهد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

انجمن متخصصان ارتودنسی آمریکا توصیه می کند که کودکان در سن 7 سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند: احتمالاً آنها فوری به سراغ درمان نروند. اما دندانپزشک متخصص می تواند از نزدیک، رشد آینده دندان ها را پیش بینی کند و تشخیص دهد که آیا مداخله زودهنگام می تواند نتایج بهتری برای لبخند کودک شما داشته باشد یا خیر.

درمان اورجت

نحوه درمان اورجت

روش های متفاوتی برای درمان اورجت وجود دارد. بهترین درمان برای شما به عوامل مختلفی از جمله شدت اورجت، متخصص ارتودنسی، اینکه آیا مشکلات دیگری وجود دارد که باید بر طرف شوند و همچنین روش درمانی که شما ترجیح می دهید، وابسته است.

هر روش درمانی که انتخاب می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که اورجت خود را توسط یک متخصص ارتودنسی با تجربه و دارای مجوز و به صورت حضوری درمان می‌کنید تا به نتایج ایمن و موثر دست یابید. همچنین، لبخندی زیبا و دندان های سالم داشته باشید.

بریس ارتودنسی

متخصصین ارتودنسی برای درمان اورجت از بریس های فلزی و ارتودنسی سرامیکی استفاده می کنند که نتایجی عالی در پی دارند. بریس‌ها دارای براکت‌های کوچکی هستند که با یک سیم به هم متصل شده‌اند تا دندان‌ها را به‌ صورت ایمن و قابل پیش‌بینی به جایگاه درست شان انتقال دهند و موجب کاهش فاصله بین دندان‌های بالا و پایین شوند تا اورجت از بین برود.

این مطلب را از دست ندهید!
شکستن براکت و سیم ارتودنسی: نحوه تعمیر و هزینه

متخصصان ارتودنسی دارای مجوز، برای استفاده از بریس برای درمان اورجت و دیگر بد جفتی های دندان ها به صورت گسترده آموزش دیده اند. درمان سریع‌ تر و قیمت‌های پایین‌ تر به طور کلی برای با تجربه‌ ترین متخصصان، بهتر است. بنابراین، برای درمان به روش بریس به جای دندانپزشک عمومی به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

الاینرهای شفاف اینویزیلاین (ارتودنسی شفاف)

درمان اورجت با ارتودنسی نامرئی

درمان از لاینرهای شفاف اینویزیلاین برای درمان اورجت موثر است، به شرطی که توسط متخصص ارتودنسی با تجربه و دارای مجوز استفاده شود. الاینرهای شفاف که توسط اینویزیلاین طراحی و ثبت شده اند، به هزاران نفر کمک کرده اند تا اورجت خود را درمان کنند و لبخندهای زیبا داشته باشند. به خاطر داشته باشید که هر نوع روش درمان تنها یک گزینه برای متخصص ارتودنسی شماست: بنابراین، یک متخصص ارتودنسی با سالها تجربه و روش ارتودنسی نامرئی را انتخاب کنید تا بهترین و با کیفیت ترین نتایج را به دست آورید.

درمان از طریق اینویزیلاین، با یک سری تراز کننده شفاف انجام می شود که به طور سفارشی توسط متخصص ارتودنسی شما ساخته می شوند و به طور خاص برای درمان مشکل شما طراحی می شوند. اینویزیلاین با استفاده از مواد ثبت اختراع شده مانند مواد تراز کننده SmartTrack™، پیوست های SmartForce™، و اسکن iTero®، اورجت ها را سریعتر و با حرکت قابل پیش بینی تر درمان می کند. تاثیر این روش درمانی از نظر بالینی به اثبات رسیده است.

هنگامی که به دنبال درمان با الاینرهای شفاف برای اورجت خود هستید، هرگز به سراغ دندانپزشک عمومی نروید. تراز کننده هایی وجود دارند که با پست، سفارش داده می شوند و ادعا می شود که می توانند بدون مراجعه به متخصص ارتودنسی لبخند شما را اصلاح کنند. اما این تراز کننده ها می توانند مشکلات جدی برای دندان های شما ایجاد کنند و سلامتی شما را به خطر اندازند.

عمل جراحی

احتمال دارد که برای اورجت های بسیار شدید، به منظور دستیابی به بهترین نتیجه در بستن شکاف اورجت، عمل جراحی، ضروری باشد. جراحان دهان و متخصصین ارتودنسی برای ارائه موثرترین روش درمانی همکاری نزدیکی دارند.

در صورتی که اورجت شما نیاز به جراحی داشته باشد، متخصص ارتودنسی روش درمانی را برای شما شرح می دهد و شما را برای مراقبت و درمان به جراح دهان ارجاع می دهد. جراحی اورجت بسیار پیچیده است، بنابراین به دنبال یک متخصص ارتودنسی باشید که بتواند بهترین جراح دهان و دندان را به شما معرفی کند.

مواردی که نیاز به جراحی دهان دارند، باید 3 مرحله مراقبت را طی کنند:

 • مراقبت قبل از جراحی (معمولاً توسط متخصص ارتودنسی جهت آماده شدن برای جراحی انجام می شود)
 • مراقبت جراحی (که توسط جراح دهان انجام می شود)
 • مراقبت پس از جراحی (که توسط متخصص ارتودنسی برای تکمیل مورد قبلی انجام می شود)

نگهدارنده ها

درمان اورجت با نگهدارنده ارتودنسی

برای ثابت نگه داشتن دندان ها پس از اصلاح اورجت، از نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر استفاده می شود. نگهدارنده ها پس از درمان با روش های بریس یا اینویزیلاین (یا نگهدارنده فلزی و پلاستیکی یا لاینرهای شفاف ارتودنسی) مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از موارد ضروری در درمان اورجت شما، استفاده از نگهدارنده ها هستند: استفاده از نگهدارنده ها باید طبق دستور ارائه دهنده صورت گیرد. زیرا نگهدارنده ها مانع از بازگشت اورجت شما می شوند و موجب حفظ لبخند زیبای شما و سلامتی پایدار و افزایش اعتماد به نفس شما می شوند.

این مطلب را از دست ندهید!
اورژانس های ارتودنسی: مواجه با مشکلات فوری و حاد

اصلاح کامل موارد اورجت، که نیاز به جراحی دارند، ممکن است تا 2 سال طول بکشد و پس از جراحی نیز استفاده از نگهدارنده ها ضروری است. انتخاب یک متخصص ارتودنسی با تجربه و دارای مجوز که قادر به درمان صحیح شما باشد و شما را به یک جراح متخصص دهان و دندان ارجاع دهد اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از عوامل اساسی در اصلاح صحیح اورجت شدید، تحت نظارت قرار گرفتن توسط یک متخصص ارتودنسی با تجربه است.

باندینگ دندان

باندینگ روشی است که در آن دندانپزشک از رزین کامپوزیت برای تغییر شکل دندان ها استفاده می کند. کامپوزیت ونیر، همان ماده ای است که برای ترمیم دندان های پوسیده و شکسته استفاده می شود. اگرچه باندینگ در بعضی موارد می تواند گزینه بسیار خوبی باشد، اما به درمان یک اورجت شدید از لحاظ ظاهری کمکی نمی کند. همچنین، باندینگ می‌تواند روکشی برای دندان ها باشد، بنابراین، برای دراز مدت، راه‌حل خوبی نیست و در حقیقت، نمی تواند موجب اصلاح تراز دندان‌ها شود.

ونیر ها

درمان اورجت با روکش دندان

ونیرها به باندینگ شباهت دارند، زیرا موجب تغییر شکل دندان ها می شوند. با این وجود، ونیرها در دراز مدت روش درمانی بهتری هستند، حتی اگر نتوانند تراز دندان ها را اصلاح نکنند. ونیر در یک آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شود و سپس به طور دائم روی دندان ها قرار می گیرد. ونیر باعث صاف به نظر رسیدن دندان کج می شود و ممکن است باعث کمتر در دید قرار گرفتن اورجت شود. اما ونیر نیز مانند باندینگ، گزینه خوبی برای اورجت های شدید نیست.

تاج ها

درمان اورجت با تاج دندان

تاج ها شبیه روکش ها هستند، اما به جای اینکه فقط بخش جلویی دندان را بپوشانند، کل دندان (یا تاج) را می پوشانند. احتمال شکستگی یا کنده شدن تاج کمتر است، اما دندانپزشک باید مقدار بیشتری از ساختار دندان را بردارد و در نتیجه موجب ضعیف شدن دندان می شود. تاج نیز، گزینه خوبی برای افرادی که اورجت شدید دارند، نیست.

کشیدن دندان

این روش تنها در موارد نادر توصیه می شود. قبل از ارتودنسی، برخی از متخصصان ارتودنسی، ممکن است برای ایجاد فضا برای جابجایی دندان ها، برداشتن یک یا چند دندان آسیای کوچک را توصیه کنند. اما این روش تا حدودی قدیمی تر است و دیگر رواج ندارد.

سوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی