نقش دندان ها در صحبت کردن و نیاز به اردتودنسی در گفتار

نقش دندان ها در صحبت کردن و نیاز به اردتودنسی در گفتار

زمانی که می خواهید صحبت کنید، فقط به کلمات و نحوه بیان آنها توجه کنید. کدام دندان ها نقش مهمی در گفتار شما دارند؟ آیا درمان ارتودنسی نقشی در صحبت کردن و گفتار دارد؟ همانطور که متوجه شدید، شما نه تنها از زبان خود، بلکه از دندان ها و لب های خود نیز برای تولید کلمات و صداها در زمان گفتگو استفاده می کنید.

 اغلب تصور می شود که دندان‌ها تنها در خوردن، جویدن غذا و هضم آن نقش دارند. در حالی که این مرواریدهای سفید نقش حیاتی دیگری نیز بر عهده دارند. گفتار یکی از راه های اصلی ارتباط بین افراد بوده و مرواریدهای سفید دهان ما، بخش مهمی از آن می باشند. اکنون، این حقیقت این سوال را در ذهن ما ایجاد می کند که:

آیا از دست دادن دندان روی طرز بیان و گفتار تاثیر می گذارد یا خیر؟

اگر نقش مهم دندان ها در گفتار شما را متعجب کرده، ممکن است بخواهید در مورد تاثیر از دست دادن دندان‌ها نیز اطلاعاتی بدست آورید. بله، از دست دادن دندان‌ها می‌تواند منجر به اختلال در گفتار و زندگی اجتماعی شما شود. ما نه تنها از دهان، لب ها و زبان خود برای صحبت کردن استفاده می کنیم، بلکه در هنگام صحبت کردن، از چندین دندان خود نیز برای ایجاد صداهای خاص استفاده خواهیم کرد.

صداهای بلندی( که برای تولیدشان از عبور دادن هوا از لا به لای دندان ها استفاده می کنیم)، مانند «th»، «z»، «f»، «s» و  «v»  با استفاده از دندان‌ها تولید می‌شوند. سعی کنید بدون اینکه دندان ‌های بالا و پایین‌ تان به قسمتی از دهان، لب‌ها یا زبانتان برخورد کند، بگویید: Thanks so much for the food (معنی فارسی”خیلی ممنون برای غذا”) تلفظ این جمله آسان نیست، مگر نه؟

حال که از نقش مهم دندان ها در گفتار متعجب شدید شاید برایتان جالب باشد که اگر کسی دندان های جلوی خود را از دست داده باشد چه تاثیری در گفتار وی خواهد داشت؟ البته از دست دادن دندان جلویی منجر به تغییر نحوه صحبت کردن آنها می شود، اما بستگی به این دارد که کدام دندان جلویی افتاده باشد. در قسمت های بعدی مقاله این موضوع را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

آیا از دست دادن دندان روی طرز بیان و گفتار تاثیر می گذارد یا خیر؟

نبود دندان های جلویی

منظور از دندان های جلویی، چهار دندان پیشین بالا و پایین است. دو دندان پیشین میانی معمولا برای ایجاد صداهای تند مانند ‘s’، ‘z’، ‘f’، ‘j’، ‘ch’ و ‘th’ استفاده می شوند، بنابراین اگر این دندان های پیشین وجود نداشته باشد، شما مشکل بیشتری در تلفظ کلمات خواهید داشت. در نتیجه، تلفظ کلماتی مانند «پا»، «دندان»، «باغ‌وحش»، «صندلی» و «شغل» برای شما چالش برانگیز خواهد بود. دندانهای پیشین خارجی تأثیر کمتری بر نحوه گفتار شما دارند.

این مطلب را از دست ندهید!
ارتودنسی برای بزرگسالان: انواع و هزینه

نبود دندان های آسیاب

دندان های آسیاب در پشت فک قرار می گیرند و در تکلم دخالتی ندارند. اما نبود این دندان ها همچنان می تواند بر ساختار فک، تراکم استخوان و سلامت لثه تأثیر بگذارد. در نهایت، این مشکلات می توانند منجر به اختلال در گفتار و عدم توانایی در تولید صداهای خاص شوند.

نبود دندان های آسیاب کوچک

دندان های آسیاب کوچک دندان هایی هستند که بین دندان های آسیاب و دندان های جلویی شما قرار دارند. این دندان ها به طور عمده بر گفتار شما تأثیر نمی گذارند. اما به همان روشی که ذکر کردیم، می توانند در طولانی مدت با تأثیر بر سلامت دهان و بافت لثه، منجر به مشکلات گفتاری شوند. حالا متوجه می شوید که کدام دندان ها نقش مهمی در تکلم دارند! بله، دندان های جلویی ما مهم ترین دندان ها در گفتار هستند، اما این بدان معنا نیست که ما به بقیه دندان ها نیاز نداریم!

آیا دندان های کج روی گفتار افراد تأثیر می گذارد؟

آیا دندان های کج روی گفتار افراد تأثیر می گذارد؟

بله، همینطور است. دندان های کج تنها یک عیب زیبایی محسوب نمی شوند. همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، دندان ها نقش اساسی در گفتار شما دارند. دندان های کج می توانند موجب ایجاد مشکل نوک زبانی یا سوت در هنگام صحبت شوند و همین موضوع، درک و گفتار را دشوار می کند.

 در صورت از دست دادن دندان چه کاری باید انجام داد؟

اکنون که می دانید چرا و کدام دندان ها نقش مهمی در گفتار دارند، ممکن است بخواهید به وضعیت دندان های خود رسیدگی کنید. از دست دادن دندان می تواند مخرب باشد. فرقی ندارد که بهداشت دهان و دندان شما در وضعیت خوبی است یا خیر، به هر حال ممکن است حتی با رعایت بهداشت دهان و دندان نیز، این اتفاق بیفتد. بطور مثال، تصادفات رانندگی یا صدمات ورزشی می تواند باعث از دست دادن دندان شود. البته در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان، احتمال از دست دادن دندان برای افراد کمتر است. اما اگر دندانتان را از دست بدهید چه اتفاقی می افتد؟ آیا آخر دنیاست؟ خیر، اینطور نیست! شما می توانید به راحتی با ما تماس گرفته تا در مورد درمان ها سوالات خود را پرسیده و جلسه مشاوره رزرو کنید!

این مطلب را از دست ندهید!
ارتودنسی دیمون - جدیدترین روش ارتودنسی

مشکل قرارگیری دندان ها( گزش) چگونه بر گفتار شما تأثیر می گذارد؟

چینش دندان ها یا بایت، به رابطه بین دندان های بالا و پایین شما و همچنین نحوه روی هم قرار گرفتن آنها در کنار هم زمانی که فک شما در حال استراحت است، اشاره دارد. بد قرار گرفتن دندان ها روی هم می تواند بر گفتار شما تأثیر بگذارد. از آنجایی که ما انواع مختلفی از گزش ها را داریم، فقط به ذکر گزش هایی می پردازیم که تأثیر مستقیمی بر گفتار شما دارند.

  • اوربایت و اپن بایت: به حالتی که در آن، دندان های بالایی روی دندان های پایینی قرار دارند، اوربایت می گویند. اوربایت معمولاً به دلیل تعدد دندان ها در جلوی دندان های بالایی ایجاد می شود. این نوع دندان‌های نامرتب می‌توانند در تلفظ صداهایی مانند  s، z یا zh (صدای s در لذت) و صداهای th مشکل ایجاد کنند. این معضل به عنوان lisp یا مشکل نوک زبانی نیز شناخته می شود. مشکل نوک زبانی همچنین می تواند به دلیل پدیده اپن بایت نیز اتفاق بیفتد. این حالت زمانی رخ می دهد که زمانی که فک در حالت استراحت است، دندان های جلویی به یکدیگر نمی رسند.
  • آندربایت: اگر دندان های پایین زیاد باشند، به دندان های بالا آندربایت می گویند. با آندربایت، ممکن است محدودیتی برای زبان وجود داشته باشد، زیرا فضای کافی برای حرکت آن وجود ندارد. این معضل می تواند باعث سوت زدن هنگام صحبت شود.
  • کراس بایت: این مشکل دندانی ممکن است شبیه اوربایت به نظر برسد، اما برخلاف اوربایت، کراس بایت معمولا شامل چند دندان در پشت دندان های پایین می شود. مشکل گفتاری که ممکن است با کراس بایت اتفاق بیفتد، تلفظ صداهای “t”، “n” و “d” است.

درمان های ارتودنسی چه تاثیری بر گفتار خواهند داشت؟

درمان های ارتودنسی چه تاثیری بر گفتار خواهند داشت؟

برای رفع مشکلات دندانی که در بالا ذکر شد، می توانید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. پس از مشاوره، وی بهترین روشی که می تواند مشکل شما را برطرف کند را به شما می گوید. این درمان ها می توانند شامل اینویزیلاین( اینویزیلاین از یک سری ترازهای پلاستیکی شفاف تشکیل شده است که روی دندان ها قرار می گیرند. این الاینرها به آرامی دندان ها را صاف کرده و آنها را به موقعیت های مناسب منتقل می کنند)، بریس و نگهدارنده یا گیره باشد. ممکن است درمان های دیگری نیز وجود داشته باشد، اما بهتر است در مورد آنها از دندانپزشک خود سوال کنید. در اینجا ما تنها رایج ترین نوع درمان ها را پوشش می دهیم. در صورت نیاز درمان های بیشتری را به این درمان ها اضافه کنید.

آیا اینویزیلاین بر گفتار شما تأثیر می گذارد؟

بله، اما این تاثیر خیلی واضح نیست. هدف از استفاده از اینویزیلاین یا تراز پلاستیکی، داشتن دندان های صاف است و همین درمان می تواند به مرور زمان نحوه چینش دندان های شما را اصلاح کند. اینویزیلاین از پلاستیک شفاف ساخته شده و نازک است. بنابراین در هنگام صحبت کردن خیلی مشکل نخواهید داشت، اما ممکن است چند روز طول بکشد تا به وجود آن در دهان خود عادت کنید و تقریباً تمام روز آن را بپوشید. در طول زمان تنظیم این تراز، ممکن است در ایجاد صداهای “s”، “sh” یا “z” مشکل جزئی داشته باشید. حتی پس از اینکه کار با اینویزیلاین خود را تمام کردید و دیگر از آن استفاده نکردید، باید به موقعیت جدید دندان های خود در دهان عادت کنید. این موضوع خیلی طول نخواهد کشید، اما ممکن است برای مدتی عجیب به نظر برسد!

این مطلب را از دست ندهید!
براکت ارتودنسی چیست و چند نوع دارد؟

آیا بریس ها روی گفتار شما تأثیر می گذارند؟

بله، بریس های ارتودنسی می توانند روی گفتار تأثیر بگذارند. بریس ها یک درمان ارتودنسی بوده که بیشتر برای دندان های دائمی استفاده می شوند تا به تراز بهینه آن ها کمک کنند. هنگام استفاده از بریس از قطعات بیشتری استفاده می شود، بنابراین تاثیر آن بر گفتار بیشتر خواهد بود. بعد از هر بار مراجعه به دندانپزشکی، ممکن است کمی درد و ناراحتی در گونه ها، زبان و حتی مفاصل فک داشته باشید. البته این کاملا طبیعی است!  بنابراین در مدتی که قرار است با ارتودنسی سازگاری داشته باشید، ممکن است در جویدن غذاهای سفت و تلفظ کلمات مشکل به وجود آید. حتی پس از بیرون آوردن بریس‌ها، کل دهان و صورت شما احساس متفاوتی می‌کنند. در این شرایط، بهتر است به موقعیت‌های جدید دندان‌ها عادت کنید. اما به آن زمان بدهید، خواهید دید که چگونه گفتار شما تغییر کرده و بهبود می یابد.

آیا نگهدارنده یا گیره روی گفتار شما تأثیر می گذارد؟

بله، وجود این قطعه در دهان، روی گفتار تاثیر خواهد داشت. نگهدارنده‌ها معمولاً بعد از اتمام کار با بریس‌ها استفاده می‌شوند و به‌طور سفارشی ساخته می‌شوند تا دندان‌های تازه قرار گرفته‌شده شما را در جای درست نگه دارند. از آنجایی که نگهدارنده‌ها ابزاری خارجی هستند، می‌توانند بر گفتار شما تأثیر بگذارند، اما فقط چند روز طول می‌کشد تا به آنها عادت کنید.

در این چند روز، ممکن است کمی مشکل نوک زبانی داشته باشید که به معنای مشکل در تلفظ حروف “s” و “z” است. بعد از اینکه دهان و زبان شما به نگهدارنده عادت کرد، به احتمال زیاد مشکل شما برطرف خواهد شد. بنابراین، اگرچه رفتن به دندان‌پزشک و اصلاح دندان‌هایتان لذتی سرگرم کننده نیست ، اما مزایای سلامت دهان و دندان خیلی بهتر از تحمل ناراحتی جزئی در طول ویزیت دندان است. بنابراین ما اینجا هستیم تا از شما مراقبت کنیم! با ما تماس بگیرید و جلسه مشاوره خود را رزرو کنید!

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی