نحوه نخ دندان کشیدن ارتودنسی

چگونه با ارتودنسی بطور صحیح نخ دندان بکشیم؟(با تصویر)

استفاده از نخ دندان با وجود ارتودنسی فلزی معمولی در دهان کمی مشکل می شود. از طرفی وقتی که از ارتودنسی استفاده می کنیم اهمیت تمیز نمودن فضای بین دندانها دو چندان می گردد. خبر خوب این است که اگر شما وقت بگذارید و تکنیکهای نخ دندان کشیدن در این حالت را یاد بگیرید، تمیز نگه داشتن ارتودنسی و دندانها برایتان آسان می شود. روشها و توصیه های زیر هم در استفاده از نخ دندانهای معمولی و هم محصولات جدید راه گشاه هستند.

روش اول: استفاده از نخ دندان معمولی

استفاده از نخ دندان معمولی

1- از نخ دندان موم دار استفاده نمایید

در ساختار ارتودنسی ها قطعات فلزی زیادی به کار رفته است که امکان گیر کردن نخ دندان در لای آنها بالا است. به همین دلیل تا می توانید از نخ دندانهای نازکتر و موم دار استفاده نمایید. احتمال گیر کردن نخ دندانهای فاقد موم بین ارتودنسی ها بسیار زیاد تر از نخ دندان موم دار است.

  • طول نخ دندانی که استفاده می کنید بر حسب اندازه دست و دهان شما می تواند متفاوت باشد. با این وجود اکثر منابع دندانپزشکی توصیه می کنند طول نخ دندان مورد استفاده بین 30 تا 46 سانتی متر باشد.
نخ دندان را پشت سیم ارتودنسی بیاندازید

2-نخ دندان را پشت سیم ارتودنسی بیاندازید

با یک دست چند سانتی متر انتهای نخ دندان را بگیرید و با دقت آن را از زیر سیم اصلی ارتودنسی ها رد کنید. مواظب باشید که نخ دندان لای قطعات ارتودنسی ها گیر نکند. حالا با دست دیگر سر نخ دندان رد شده از سیم را بکشید. برای دقت بیشتر بهتر است که از یک آینه استفاده نمایید.

  • عجله نکنید و با دقت نخ را حرکت دهید طوری که سیم همراه آن کشیده نشود. هدف این است که نخ دندان پشت سیم قرار گیرد نه اینکه سیم را با آن بکشید.
نخ دندان را بین دندان ها قرار دهید

3-نخ دندان را بین دندان ها قرار دهید

با هر دست یک انتهای نخ دندان را بگیرد. دو انتهای نخ را به دور انگشتان اشاره خود محکم بپیچید. نخ را به صورتی بپیچانید که از پایین انگشت اشاره به سمت نوک آن بالا رود. حالا یکی از انگشتان اشاره خود را داخل دهان ببرید و با کمک آن به آرامی نخ را بین دندانها قرار دهید.

  • اگر قبلا از نخ دندان استفاده کرده باشید، این حرکت باید برای شما راحت باشد. هدف این است که ابتدا نخ را به درستی روی شکاف بین دندان ها قرار دهید و سپس آن را با کمی فشار به داخل شکاف ببرید. این کار برای برخی از دندان‌ها نیروی بیشتر می خواهد که کاملا طبیعی است.
نخ را به سمت بالا و پایین حرکت دهید

4-نخ را به سمت بالا و پایین حرکت دهید

حالا که نخ به درستی بین دندانها قرار گرفته است. با استفاده از انگشتان آن را از نزدیکی لثه به سمت بالا و پایین (تا جایی که ادامه حرکت آن دشوار نباشد) بکشید. نخ را به آرامی حرکت دهید تا به سمت داخلی هر دو دندان ساییده شود. می‌خواهیم تا حد امکان این فضای داخلی را تمیز نماییم بنابراین سعی کنید این حرکت را روی هر سطح دندان پنج بار انجام دهید.

  • شاید در ظاهر به نظر برسد که این حرکت سایشی جرمی را برنمی دارد اما اشتباه می کنید. کشیدن نخ دندان فقط برای حذف تکه‌های مواد غذایی که بین دندانها گیر کرده اند نیست. بلکه برای از بین بردن پلاک و لایه های باکتری نیز هست که گاهی با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. وجود این باکتریها می‌تواند باعث پوسیدگی، درد و تغییر رنگ دندان ها  شوند.
نخ دندان را با دقت از لای دندان خارج نمایید

5-نخ دندان را با دقت از لای دندان خارج نمایید

انتهای نخ دندان را بگیرید و به آرامی بکشید تا زمانی که کاملا از لای دندان شما خارج شود. هنگام این کار مراقب باشید نخ دندان لای ارتودنسی ها گیر نکند. تا اینجای کار شما موفق شده اید که فقط بین یک ست از دندانهای خود را تمیز نمایید.

مراحل قبل را برای تمام دندانها تکرار کنید

6-مراحل قبل را برای تمام دندانها تکرار کنید

هنگام استفاده از نخ دندان به ترتیب دندان‌ها را تمیز نمایید تا به دندان‌های آسیاب که در قسمت انتهایی دهان قرار دارند برسید. نخ دندان را با دقت بین تمام دندان‌ها بکشید. وقتی که همه دندان‌های بالا و پایین دهان را «اسکراب» کردید آن وقت می توان گفت که کار تمیز کردن دندانها کاملا انجام شده است.

  • برای استفاده از نخ دندان وقت بگذارید. نخ دندان کشیدن صحیح آن هم زمانی که در دهان خود ارتودنسی دارید می‌تواند تا سه برابر بیشتر از حالت معمولی زمان ببرد. با این وجود کشیدن نخ دندان در هنگام استفاده از وسایل ارتودنسی بسیار مهم است. خود وسایل ارتودنسی به کار رفته در دهان را می‌توان با مسواک زدن تمیز نگه داشت اما دندانها به دقت بیشتری برای پاک شدن نیاز دارند.
  • هنگام بستن ارتودنسی ها در دهان ممکن است کمی التهاب در لثه ها ایجاد شود. این التهاب معمولا موجب خونریزی جزئی لثه می گردد که کاملا طبیعی است.
این مطلب را از دست ندهید!
شکستن براکت و سیم ارتودنسی: نحوه تعمیر و هزینه

روش دوم: استفاده از فلاس تریدرز

استفاده از فلاس تریدرز بجای کشیدن نخ دندان

1-از فلاس تریدرز استفاده نمایید!

اگر نخ دندان کشیدن به روش معمولی برایتان مشکل و پر زحمت است، می توانید از فلاس تریدرز استفاده نمایید. به کمک فلاس تریدرز می توان نخ دندان را به راحتی از پشت سیم ارتودنسی‌ها رد نمود. شکل کلی فلاس تریدرز شبیه به یک سوزن خیاطی اما از نوع پلاستیکی است.

یک تکه نخ دندان را از داخل حلقه فلاس تریدرز رد کنید

2-یک تکه نخ دندان را از داخل حلقه فلاس تریدرز رد کنید

استفاده از فلاس تریدرز درست شبیه استفاده از سوزن خیاطی است. ابتدا نخ دندان را وارد حلقه انتهایی آن نمایید. سپس نوک سوزن پلاستیکی (فلاس تریدرز) را به زیر سیم کمانی شکل ارتودنسی دندان وارد کرده و نخ را به وسیله آن رد نمایید.

حالا از نخ دندان به صورت قبل استفاده نمایید.

3-حالا از نخ دندان به صورت قبل استفاده نمایید.

حالا که نخ دندان را به کمک فلاس تریدرز از پشت سیم ارتودنسی دندان رد کردید مشابه قبل بین دندانها را نخ بکشید. هر بار که نخ را عوض می کنید دوباره با استفاده از فلاس تریدرز آن را در پشت سیم ارتودنسی دندان قرار دهید. در واقع این وسیله فقط کار را برای شما راحت تر می نماید.

  • نخ دندان را با دقت بین دندانها قرار دهید. بالا پایین کردن نخ موجب نفوذ راحت تر آن به بین دندانها می شود.  

روش سوم: استفاده از فلوسر آب

استفاده از فلوسر آب بجای نخ دندان

1-یک  فلوسر آب مناسب تهیه نمایید

امروزه بسیاری از دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی استفاده از فلوسر آب را در کنار نخ دندان کشیدن توصیه می کنند. شما می توانید فلوسر آب را به صورت آنلاین (در فروشگاه های تخصصی) و یا حتی در مطب های دندانپزشکی با قیمت مناسب تهیه نمایید. یکی از برندهای معروف در این زمینه WaterPik می باشد.

مخزن دستگاه را پر از آب کنید

2-مخزن دستگاه را پر از آب کنید

یک خط نشانگر روی مخزن فلوسر آب وجود دارد که نشان می دهد مخزن را باید تا کجا پر کنید. مخزن فلوسر آب را همیشه به طور منظم تمیز کنید در غیر این صورت امکان رشد باکتری در آن وجود دارد.

  • می توانید برای جلوگیری از رشد باکتریها و التهاب لثه یک دهانشویه مناسب به آب دستگاه اضافه کنید.
به کارگیری فلوسر آب

3-به کارگیری فلوسر آب

واتر فلوسر جریان ظریفی از آب را ایجاد می کند که می تواند موجب حذف ذرات غذایی باقی مانده لای دندانها شود. با این وجود بیشتر دندانپزشکان توصیه نمی کنند که استفاده از این وسیله را به کلی جایگزین نخ دندان نمایید.

این مطلب را از دست ندهید!
هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

در واقع فلوسر آب می تواند مکمل خوبی برای نخ دندان باشد و برخی از مواد غذایی که حذف آنها با نخ دندان  دشوار است را به راحتی بیرون بکشد. به علاوه فلوسر آب می تواند با تحریک لثه به بازیابی سلامتی بخش هایی از لثه که ملتهب هستند یا تحلیل رفته اند کمک نماید.

روش چهارم: استفاده از سایر گزینه ها برای کشیدن نخ دندان

سایر گزینه ها برای کشیدن نخ دندان

1-از نوار دندانی استفاده نمایید

برخلاف نخ دندانهای معمولی که سفت هستند و می توانند به لثه ها آسیب بزنند، نوار دندانی حالتی صاف یا اسفنجی دارد. این نخ دندان نواری شکل است و دقیقا شبیه یک روبان کوچک نازک و پهن می باشد. نوار دندان درست مانند نخ دندان معمولی استفاده می‌شود. اغلب افرادی که دندان‌ها یا لثه‌های حساسی دارند نوار دندانی را ترجیح می دهند.

از مسواک بین دندانی استفاده کنید

2-از مسواک بین دندانی استفاده کنید

برس ها یا مسواکهای بین دندانی غالبا کوچک، انعطاف پذیر و نوک تیز هستند. برس این نوع مسواک شبیه به برگ درخت کاج است. به دلیل داشتن ساختار خاص و مناسب، برس های بین دندانی برای تمیز کردن پشت ارتودنسی‌ها عالی هستند. به سادگی می توانید این برس را زیر سیم و بین دندان‌ها بکشید. اگر نمی توانید برس بین دندانی را در فروشگاههای سطح شهر پیدا کنید می توانید از دندانپزشک خود برای تهیه آن راهنمایی بگیرد.

  • برای افزایش قدرت تمیز کنندگی این نوع مسواک می توانید کمی خمیر دندان به آن بزند.
  • با تمام کارایی که دارد اما این مسواک هرگز جایگزین نخ دندان نمیگردد چون نمی تواند به خوبی نخ دندان بین دندانها را پاک نماید. در عوض برای اینکه مطمئن شوید فضای پشت ارتودنسی ها به خوبی تمیز می گردد، در کنار نخ دندان از این مسواک هم استفاده نمایید.
از مسواک ارتودنسی استفاده کنید

3-از مسواک ارتودنسی استفاده کنید

مسواک ارتودنسی نوع خاصی از مسواک با برس V شکل است. این شکل خاص باعث می گردد بتوان از آن برای تمیز کردن پشت ارتودنسی ها و سایر محصولات ارتودنسی استفاده نمود. اگر از این نوع مسواک درست استفاده نمایید می تواند کمک بزرگی برای تمیز نگه داشتن دندان ها باشد. مانند مسواک های بین دندانی، برس های ارتودنسی نیز در کنار نخ دندان می توانند استفاده شوند نه به جای آن.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان ارتودنسی در دوران بارداری

مطلب مرتبط: مسواک زدن دندان ارتودنسی شده بطور صحیح(با تصویر)

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی