کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی

کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی

برای موارد خاص ارتودنسی و همچنین کشیدن دندان‌ها (یا برداشتن آن‌ها)، داشتن دندان‌های صاف و یک لبخند سالم، برای دستیابی به بهترین نتایج، حائز اهمیت است. کشیدن دندان تنها در صورت لزوم انجام می‌شود و ارتودنتیست شما قبل از توصیه به کشیدن دندان، همه گزینه‌ها را برای رسیدن به لبخندی سالم در نظر می‌گیرد. برای افرادی که دندان اضافی دارند و یا برای جاگیری تمام دندان‌ها فضای کافی نیست، کشیدن دندان راهی بسیار ایمن و موثر است که به درستی قرار دادن دندان‌ها کمک می‌کند.

کشیدن دندان ممکن است باعث اضطراب و استرس در افراد شود. با نظارت دقیق یک متخصص ارتودنسی با تجربه و استفاده از یک روش کشیدن دندان متخصصانه از دندانپزشک یا جراح متخصص دهان، تجربه کشیدن دندان برای شما راحت و موثر خواهد بود و به شما اجازه می‌دهد تا به لبخند سالمی که شایسته آن هستید دست یابید.

این راهنما شما را در مورد هر چیزی که باید در مورد کشیدن دندان، قبل یا در حین درمان ارتودنسی با استفاده از بریس یا ترازهای اینویزیلاین بدانید، آگاه می‌سازد.

درباره کشیدن دندان

کشیدن دندان به معنی خارج کردن یک دندان یا چندین دندان از دهان است. دلایل زیادی برای کشیدن دندان وجود دارد، اما یکی از دلایل مهم آن، در درمان بیمار برای مراقبت های ارتودنسی، دستیابی به دندان‌های صاف، سالم و لبخندی زیبا است.

نیازی به خارج کردن تمام دندان‌ها نیست. اگر بتوان تمام دندان‌های موجود را در یک بایت سالم و در موقعیت صحیح قرار داد، پزشکان این کار را بدون کشیدن دندان انجام می‌دهند. اما برای برخی از بیماران، کشیدن دندان برای دستیابی به دندان‌های صاف و مرتب یک درمان بسیار موثر است.

بسته به تشخیص، متخصص ارتودنسی ممکن است شما را برای کشیدن 1 تا 4 دندان به متخصص دندانپزشکی یا جراح متخصص دهان ارجاع دهد. برداشتن تعداد فرد از دندان‌ها، هنگام درمان امکان دارد مشکلاتی مثل عدم تقارن در الگوی بایت یا گاز گرفتن، را برای بیمار ایجاد کند.

هنگامی که دندانپزشک تصمیم می‌گیرد کدام دندان‌ها را بکشد، ارتودنتیست شما بهترین روش را در نظر می‌گیرد که دندان‌های دیگر را در موقعیت‌های صحیح و سالم خود قرار دهد و با کمترین اختلال ممکن در دهان و شکل صورت و وضعیت زبان بیمار، کار را انجام دهد. ارتودنتیست ها با استفاده از اسکن های سه بعدی می توانند تشخیص بدهند که آیا دندان نیاز دارد کشیده شود یا خیر.

کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی
عکس قبل و بعد کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی

دلایل عمده خارج کردن دندان

 • اگر دندان ها را نکشید نمی توانید با ارتودنسی آن ها را صاف کنید.
 • دندان خیلی بزرگتر از آن است که در دهان جا شود.
 • دندان در جهت اشتباه رشد می کند.
 • دندان درد
 • دندان تغییر رنگ داده است.
 • دندان به لمس حساس است.
 • دندان ترک خورده یا آسیب دیده به نظر می رسد.

کدام دندان باید کشیده شود؟

تصمیم در مورد اینکه کدام دندان باید کشیده شود، بستگی به مورد خاص بیمار دارد، اما به طور کلی دندان‌های پرمولر (دندان‌های چهارم و پنجم به ترتیب از جلو) بیشترین احتمال کشیدن را دارند.

این مطلب را از دست ندهید!
دندان نهفته چیست؟علائم، تشخیص و درمان

در برخی موارد، علاوه بر دندان‌های پرمولر، دندان‌های آسیاب پشتی نیز ممکن است برای کشیدن در نظر گرفته شوند یا به جای دندان‌های پرمولر خارج شوند.

جایگزین هایی برای کشیدن دندان

در برخی از بیماران، به جای کشیدن دندان، ممکن است با باز کردن مقدار کمی از کام دندانی، فضای لازم برای دندان‌ها فراهم شود. این روش معمولاً برای کودکانی که استخوان‌هایشان هنوز در حال رشد هستند، موثر است. باز شدن کام کودکان در حال رشد به سرعت ترمیم می شود. اما برای بزرگسالانی که رشد استخوان‌هایشان متوقف شده است، ممکن است این روش زیاد تاثیر نداشته باشد.

در صورتی که امکان انبساط کام وجود نداشته باشد، برخی از روش‌های جراحی می‌توانند استخوان را به کام اضافه کنند و این جراحی در کام بزرگسالان بیشتر تاثیر دارد. یک روش دیگر در درمان ارتودنسی، استفاده از مراقبت‌های ارتودنسی مانند دیستالیزاسیون است که با جابجایی دندان‌ها در داخل دهان، فضای بیشتری برای دندان‌های شلوغ ایجاد می‌شود، بدون اینکه نیاز به کشیدن دندان باشد. این درمان‌ها جدیدترین روش‌های درمان ارتودنسی هستند و هر دوی آن‌ها موثر می‌باشند.

کشیدن دندان، یک روش موثر، ایمن و مطمئن برای صاف کردن دندان‌ها و داشتن یک لبخند سالم است. ارتودنتیست شما تنها در صورتی شما را برای کشیدن دندان ارجاع می‌دهد که بررسی‌های لازم را انجام داده و تشخیص داده باشد که کشیدن دندان، بهترین راه‌حل برای دستیابی به بهترین نتیجه برای لبخند شما است.

کشیدن دندان معمولاً توسط دندانپزشک عمومی یا جراح دهان و دندان انجام می‌شود، نه در مطب ارتودنسی. متخصص ارتودنسی شما یک معاینه کامل شامل اشعه ایکس و/یا تصویربرداری سه بعدی انجام می‌دهد و تنها در صورتی که کشیدن دندان کاملاً ضروری باشد، شما را برای کشیدن آن به دندانپزشک ارجاع می دهد. پس از کشیدن دندان و بهبود ناحیه مورد نظر، می‌توانید بقیه درمان ارتودنسی خود را شروع کنید.

چه زمانی و چرا کشیدن دندان قبل از مراقبت های ارتودنسی لازم است؟

برای تمام موارد ارتودنسی، نیازی به کشیدن دندان نیست. در واقع، افراد کمی هستند که برای ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان دارند. همچنین، بسیاری از افراد دندان عقل خود را می کشند، اما این مسئله مربوط به ارتودنسی نمی باشد.

در برخی موارد، به دلیل فضای محدود داخل دهان، نگه داشتن تمام دندان‌ها مانع از داشتن دندان‌های صاف و لبخند سالم می‌شود و در این شرایط، کشیدن دندان ضروری است. فقط در مواردی که دندان‌ها بسیار شلوغ باشند، کشیدن دندان ضروری است.

برخی از دلایل رایج شلوغی دندان ها:

 • تعداد زیادی دندان
 • فک خیلی کوچک است که نمی تواند تمام دندان ها را به درستی در خود نگه دارد
 • دندان ها خیلی بزرگ هستند یا یک دندان خاص خیلی بزرگ یا شکل غیر طبیعی دارد

دلایل دیگر برای کشیدن دندان قبل از درمان ارتودنسی

در برخی موارد خاص، قبل از درمان ارتودنسی، نیاز به کشیدن دندان ممکن است وجود داشته باشد، زیرا در نتیجه شلوغی دندان‌ها، باکتری‌ها و پلاک می‌تواند باعث پوسیدگی و آسیب دیدگی دندان‌ها شود. اگر پوسیدگی در دندان‌ها پیشرفته باشد، با پر کردن فضای خالی با بریس و اینویزیلاین، می‌توان دندان‌ها را به موقعیت مناسب هدایت کرده و بهبود دندان‌ها را تضمین کرد.

در مواردی، به ویژه در صورتی که ادامه درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان ممکن نباشد و موجب ناهماهنگی در مراحل بعدی شود، نیاز به کشیدن دندان واجب می باشد در چنین حالتی، کشیدن دندان در مرحله اول برای رسیدن به نتیجه عالی ضروری است.

این مطلب را از دست ندهید!
هفته اول ارتودنسی چه مراقبت هایی لازم است؟

در بعضی از موارد مانند آندربایت، اپن بایت یا دیپ اوربایت، کشیدن دندان می‌تواند به عنوان یک راهکار برای رفع مشکل در نظر گرفته شود، به ویژه اگر بیمار تصمیم بگیرد که به جراحی اقدام نکند.

نشانه هایی که ممکن است نیاز به کشیدن دندان داشته باشید

متخصص ارتودنسی شما برای تشخیص و درمان مشکلات دندان شما، با استفاده از رادیوگرافی جامع، دندان های شما را به طور کامل معاینه می‌کند. سپس برای بهبود لبخند و دندان‌های سالم شما، اقداماتی انجام می‌دهد که شامل کشیدن دندان هم می‌تواند باشد.

برخی از علائمی که در دندان‌های شما مشاهده می‌شود، ممکن است نشان‌دهنده نیاز به کشیدن دندان باشد، اما بستگی به ویژگی‌های شخصی شما دارد. حتی اگر برخی از این علائم در مورد دندان‌های شما مشاهده شود، لزوما به این معنی نیست که باید دندان‌ها کشیده شوند. متخصص ارتودنسی شما باید برای تشخیص و درمان مشکلات دندان، معاینه دقیقی را انجام دهد.

 • دندان بیش از حد بزرگ است و در موقعیت مناسب قرار نمی‌گیرد.
 • رشد دندان در جهت اشتباهی صورت گرفته است.
 • دندان درد
 • دندان تغییر رنگ داده یا علائم پوسیدگی را نشان می‌دهد.
 • دندان به لمس بسیار حساس است.
 • دندان ترک خورده یا آسیب دیده به نظر می‌رسد.
 • دندان به دلیل پوسیدگی یا بیماری پریودنتال لق شده است (برای دندان‌های بزرگسال).
 • مشکلات مربوط به گاز گرفتگی یا جویدن غذا.

این لیست فقط برای راهنمایی بیشتر شما در زمینه کشیدن دندان می باشد. به این معنی نیست که حتما در این موارد دندان شما باید کشیده شود. اگر متخصص ارتودنسی شما عمل کشیدن را پیشنهاد می‌کند، می‌توانید اطمینان داشته باشید که این یک تجویز درست برای دستیابی به بهترین نتایج برای داشتن لبخندی که دوست دارید، است.

نحوه کشیدن دندان

در صورتی که برای ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان داشته باشید، متخصص ارتودنسی شما را به دندانپزشک عمومی یا جراح دهان ارجاع می‌دهد. ارتودنتیست‌ها تخصص در زمینه جابه جایی دندان ها دارند، در حالی که دندانپزشکان عمومی و جراحان دهان تمام تجهیزات پزشکی لازم برای کشیدن دندان را دارند. کشیدن دندان اصلی معمولا در مطب دندانپزشک عمومی شما انجام می‌شود، در حالی که کشیدن دندان‌های پیچیده تر ممکن است توسط جراح دهان انجام شود. بنابراین، اگر دندان‌های شما باید کشیده شوند، بهتر است توسط دندانپزشک عمومی یا جراح دهان انجام شود که تخصص و تجهیزات لازم را برای این کار دارند، و ارتودنتیست شما می‌تواند شما را در این مسیر راهنمایی کند.

ممکن است، در هنگام درمان ارتودنسی با بریس یا اینویزیلاین نیاز باشد که دندان را بکشید. اما پس از بهبود، دندان‌ها را می‌توان به محلی که توسط دندان کشیده شده خالی شده، هدایت کرد و به جایی که باید قرار بگیرند رساند.

در حین کشیدن دندان، شما درد نخواهید داشت؛ زیرا دندانپزشک یا جراح دهان شما از بی حسی موضعی یا آرام بخش استفاده می‌کند. آنها با مهارت و سرعت دندان‌ها را می کشند و پس از کشیدن دندان، ممکن است برای بستن سوراخ از چند بخیه کوچک استفاده شود. پس از حدود یک هفته، بخیه‌ها حل می‌شوند یا توسط دندانپزشک بخیه ها کشیده می شوند.

می‌توانید همان روز که دندان شما کشیده شده است، به خانه بروید. ممکن است پس از اینکه بی حسی از بین رفت، کمی درد یا ناراحتی احساس کنید، اما برای درمان این درد، می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. برای چند روز، از خوردن غذاهای سفت یا چسبنده خودداری کنید تا سوراخ‌ها بهبود یابند و دهان خود را با آب نمک یا یک محلول شستشوی ضد عفونی کننده، که توسط دندانپزشک تجویز شده است، بشویید تا آنها را تمیز نگه دارید.

این مطلب را از دست ندهید!
آیا کودک شما به ارتودنسی نیاز دارد؟

سوالات متداول

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :

دیدگاه در"کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی"

 1. محسن

  بسیار عالی ممنون از توضیحات کاملتون

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی