ورزش و ارتودنسی

ورزش و ارتودنسی – از لبخند فرزندتان در زمین بازی محافظت کنید

براکت های ارتودنسی در هنگام ورزش کردن، به نظر محافظ کاملی می آیند. اما از شما چه پنهان؛ دندانها در زمین بازی نیاز به محافظ دیگری هم دارند. نه براکت ها و نه الاینرهای شفاف، برخلاف محافظ های دهان، محافظ های خوبی به شمار نمی روند.

ورزش و تحرک جسمانی بخش قابل توجهی از دوران کودکی و نوجوانی به شمار می رود. فعالیت باعث کاهش خطر ابتلا به چاقی، ارتقای سلامت قلبی عروقی و کمک به رشد سالم استخوانها، رباط ها، تاندون ها و همچنین باعث هماهنگی مهارت های حرکتی می شود. بسیاری از ورزش ها در استرالیا رشد چشمگیری در مشارکت جوانان به خود دیده اند.

برای بچه های پرتحرکی که تحت درمان ارتودنسی هستند، بهتر است برنامه ای برای محافظت دندان هایشان در نظر گرفته شود. زمانی که براکت ها یا الاینر های شفاف در دهان قرار گیرند، محافظ دهان قبلی دیگر کاربردی نخواهد داشت و به یک محافظ جدید نیاز است.

محافظ دهان تنها کارش محافظت از دندانها نیست؛ برخورد توپ با صورت می تواند باعث پارگی لپ توسط براکت ها شود. درست است که این زخم ها به سرعت التیام می یابند، اما برای چند روزی باعث ایجاد ناراحتی و به تبع آن عدم استفاده از محافظ می شوند.

یک مشکل جدی تر که ممکن است توسط یک تروما به دندان وارد شود، مرتبط با پالپ دندان (عصب) است.

یک ضربه شدید به دندان ممکن است باعث مرگ پالپ یا کاهش خون رسانی به دندان شود. اگر پالپ از بین برود، سیاه شده و در نهایت عفونی میشود (تصویر زیر را ببینید). این یک مشکل پیچیده به شمار می رود که اغلب توسط خارج سازی پالپ مرده و عصب کشی اتفاق می افتد. گاهی دندان تغییر رنگ داده نیاز به بلیچینگ (سفید سازی دندان) دارد.

 پالپ دندان

دندان ارتودنسی شده طوری تعبیه می شود که کمترین فشار بر روی پالپ وارد شود. در اکثر موردها هم احتمال این بسیار اندک است. هرچند، دندانی با سابقه تروما یا ترومایی که منجر به حساسیت دندانها شده ممکن است پالپ سازگار شده ای داشته باشد که بار اضافه حرکت ارتودنسی بر روی آن، بیش از توان تحمل پالپ باشد. پس ارتودنتیست باید درمان را از روی دندان عفونی فورا بردارد.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان عقب بودن فک پایین(اوربایت) بدون جراحی

از این رو حائز اهمیت است که با ارتودنتیست خود سریعا پس از تروما ارتباط بگیرید تا مقدار تروما را اندازه گیری کند و بر اساس شرایط فردی بر روی استراتژی های موجود کارکند.

انواع محافظ دهان

محافظ های دهان میتوانند هم از پیش آماده و هم شکل دهان باشند. محافظ های آماده را می توانید از دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی آن پس از عکسبرداری از دهان تهیه کنید. محافظ های شکل دهان همچنین به نام “جوشاندن و گاز گرفتن” هم شناخته می شوند. لبه این محافظ های پلاستیکی با آب داغ نرم شده و داخل دهان قرار می گیرند و با گاز گرفتن حالت می گیرند به طوری که کاملا چفت دهان بازیکن می شوند.

محافظ های جوشاندن و گاز گرفتن برای افرادی که از براکت ها استفاده می کنند بسیار مناسب هستند چون این محافظ ها به دلیل حرکت طبیعی دندانها، شل شده یا باعث احساس ناراحتی می شوند که ممکن است محافظت مورد نیاز دندان را سبب نشوند. محافظ باید دوباره طبق دستورالعمل گرما داده شود و سپس در موقعیت فعلی دندانها قالب گیری شود یا اینکه یک محافظ جدید به کار گرفته شود.

ما از آمادگی برای کمک به جایگذاری صحیح محافظ دهان شما خرسندیم.

بهتر است که محافظ دهان خود را همراه خود داشته باشید و به دندانپزشک نشان دهید تا اگر تغییراتی لازم بود صورت گیرد.

ورزشهای پر خطر

برخی ورزشها خطر بیشتری برای آسیب به دندانها به نسبت دیگر ورزشها دارند. تمام ورزش های تماسی برای آسیب به دندان ها و فک پر خطر به حساب می آیند. یک ضربه آرنج به صورت می تواند باعث شکستگی براکت و یا آسیب دندان، لثه و فک شود. ضربه توپ و یا چوب می تواند حتی آسیب بیشتری وارد کند. اگر فرزند شما هر یک از ورزشهای ذیل را انجام میدهد، توصیه بر استفاده از محافظ های دندان عادی میباشد: بسکتبال، بوکس و ورزشهای دیگر رزمی، هاکی، فوتبال آمریکایی، نت بال، راگبی، اسکواش، اسکیت بورد، اسکی، فوتبال و موج سواری.

این مطلب را از دست ندهید!
اقدامات دندانپزشکی قبل از شروع درمان ارتودنسی

فعالیت های پرخطر دیگر

حادثه خبر نمیکند؛ فعالیت های ورزشی تنها موقعیت های خطرناک نیستند. بالا رفتن از اسباب بازی ها، کشتی گرفتن با خواهر برادر، یا بسکتبال بازی کردن در حیاط پشتی، می تواند به همان اندازه ورزش های تماسی خطر آفرین باشد. فرزند خود را به تفکر در مورد هرگونه فعالیت که به دندان هایش ممکن است آسیب بزند ترغیب کنید. اما بجای بیخیال شدن ورزش به خاطر خطر آسیب دهانی و شکستن ارتودنسی، او را به استفاده از محافظ های دندان تشویق کنید.

بچه ها همیشه بچه اند، حتی با براکت. اما عقلانی تر است که به فکر مراقبت بیشتر از آنها بود .

یک گاز محکم موقع ورزش

نیازی به پایان دادن درمان ارتودنسی برای ادامه ورزش فرزندتان نیست. ما برای بسیاری از ورزشکاران حرفه ای محافظ های دهانی بر روی ارتودنسی شان ساختیم. درست است که کمی زحمت بیشتری قبل بازی برای چفت کردن آن وجود دارد، اما چند دقیقه زمان برای چک کردن آن به ماه ها درمان برای براکت یا دندان آسیب دیده می ارزد.

فرزند شما استحقاقش را دارد؛ دندان هایی بی نقص در دراز مدت بدون غیبت در ورزش ها و تفریحات مورد علاقه شان!

بررسی و چک آپ مکرر توسط دندانپزشک برای روند درمان لازم می باشد.

دندانها باید به هنگام ورزش و تحت درمان ارتودنسی به خوبی محافظت شوند. یک گاز محکم و درمان ارتودنسی شما تکمیل می شود.

بهتر است که برای خود محافظ دندانی شخصی داشته باشید که امنیت بیشتری به نسبت نمونه های آماده در بازار دارد، یعنی همان محافظ دهان جوشاندن و گاز گرفتن.

این مطلب را از دست ندهید!
جلسه اول ارتودنسی چقدر طول میکشد و چه مراحلی دارد؟

اگر هرگونه نگرانی نسبت به محافظ دندان یا درمان ارتودنسی فرزند دلبند خود دارید، مکث نکنید و از دندانپزشک خود مشورت بگیرید یا اینکه با ما در تماس باشید. برای رزرو کردن نوبت و یا ارتباط آنلاین با ما تماس بگیرید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی