هفته اول ارتودنسی چه مراقبت هایی لازم است؟

هفته اول ارتودنسی چه مراقبت هایی لازم است؟

ارتودنسی کردن اقدام مهمی است. درمان ارتودنسی بدین معنی است که شما خیلی زود دندان‌‌های صاف، آرواره‌ی سالم و لبخند خارق العاده خواهید داشت.

با آنکه در حال عادت کردن به سیم فلزی ارتودنسی هستید به ندرت آن سیم فلزی را مشاهده می‌کنید. احتمال دارد هفته اول ارتودنسی کمی سخت به نظر برسد. برای اینکه به شما کمک کنم تا به این دوره ارتودنسی عادت کنید تعدادی از نکات مربوط مراقبت های ارتودنسی را با شما در میان می‌گذارم که برای بیمارانم که تحت درمان ارتودنسی هستند موثر واقع شده است.

روند ارتودنسی کردن

قبل از اینکه به نکات مربوط به ارتودنسی بپردازیم، اجازه دهید در این باره صحبت کنیم که وقتی شما ارتودنسی می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد. به هر حال، نمی‌توانید اولین هفته درمان ارتودنسی را بدون این مرحله آغاز کنید. آیا ارتودنسی کردن باعث ایجاد درد می‌شود؟ چه مدت طول می‌کشد تا ارتودنسی کنید؟ آیا سوزن‌های دندانپزشکی در ارتودنسی استفاده می‌شوند؟ این‌ها سوالاتی هستند که من و اعضای تیمم خیلی می‌شنویم.

زمانی که من ارتودنسی می‌کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

روند ارتودنسی کردن ساده است. در جلسه اول ارتودنسی بعد از اینکه من برنامه درمان سفارشی را برای لبخند شما آماده کردم برای نوبت گرفتن به منظور بهبود وضعیت ظاهری دندان‌ها واجد شرایط می‌شوید. روی یکی از صندلی‌های راحت ما تکیه می‌دهید و تیم ارتودنسی تازه نفس ما، دندان‌هایتان را جرم گیری خواهند کرد و سپس از دهان بازکن استفاده می‌کنند تا فک‌های شما را به آرامی به سمت بیرون حرکت دهند. سپس، بعد از خشک کردن دندان‌هایتان، من براکت‌های ارتودنسی را با استفاده از چسب مخصوص نصب می‌کنم. زمانی که براکت‌های ارتودنسی در جای مناسب قرار گرفتند من سیم‌های قوسی شکل را از روی ارتودنسی‌های فک بالا و پایین رد می‌کنم و آنها را با کش‌های ارتودنسی در هر رنگی که انتخاب کنید محکم می‌کنم.

آیا ارتودنسی کردن باعث ایجاد درد می‌شود؟

نه، ارتودنسی کردن اصلا باعث ایجاد درد نمی‌شود. این روند کاملا بدون درد است.

ارتودنسی کردن چه مدت طول می‌کشد؟

جلسه نصب کردن ارتودنسی شما 45 دقیقه تا 1 ساعت طول می‌کشد.

آیا از سوزن‌های دندانپزشکی استفاده می‌کنید؟

نفس راحتی بکشید زیرا در ارتودنسی از هیچ سوزنی استفاده نمی‌شود.

بهترین نکات مراقبت از ارتودنسی در هفته اول

خب، حالا سراغ موضوعات خوب برویم. در اینجا بهترین نکات مراقبتی برای کمک به شما آمده است تا هفته اول ارتودنسی را به سرعت پشت سر بگذارید.

بهترین نکات مراقبتی ارتودنسی در هفته اول

1- قبل از جلسه نصب کردن ارتودنسی، مسکن بدون نسخه تهیه کنید.

به هر حال، نباید  در طول هفته اول ارتودنسی یا در هر زمان دیگری در طول درمان درد شدیدی را احساس کنید، اما یک یا دو ساعت بعد از ارتودنسی کردن در دندان‌هایتان کمی احساس درد خواهید داشت. همچنین ممکن است بعد از انجام ترمیم ارتودنسی کمی احساس درد داشته باشید. این درد فقط بدین معنا است که برای قرار دادن دندان‌هایتان در جای مناسب ارتودنسی‌هایتان نتیجه بخش بوده اند. درد اولیه کمتر از یک هفته به طول می‌انجامد و بعد از انجام ترمیم ارتودنسی، درد فقط یک یا دو روز ادامه پیدا می‌کند.

می‌توانید زودتر از موعد برای کاهش درد دندان‌ها، مسکن بدون نسخه مصرف کنید همان مسکن‌هایی که معمولا برای سردرد مصرف می‌کنید را قبل از جلسه نصب ارتودنسی مصرف کنید. به این ترتیب، این مسکن تا زمانی که ارتودنسی‌های‌ شما روی دندان‌هایتان فشار می‌آورند تاثیر خودش را می‌گذارد. می‌توانید به مصرف مسکن بدون نسخه ادامه دهید، همان طور که مصرف آن در طول چند روز بعد از اولین جلسه ارتودنسی دستور داده می‌شود. اگر در طول هفته اول ارتودنسی درد زیادی را تجربه کردید و مسکن‌ها تاثیرگذار نبودند با مطب ما تماس بگیرید.

این مطلب را از دست ندهید!
درمان اختلال مفصل گیجگاهی فکی(TMJ) با ارتودنسی

مطالعه مطلب کاهش درد ارتودنسی با روشهای خانگی توصیه میگردد.

2- به خوردن غذاهای نرم و نوشیدنی‌های خنک ادامه دهید.

آیا نگران هستید که در هفته اول ارتودنسی چه بخورید؟ غذاهای نرم مانند غذاها و نوشیدنی‌های سرد با دندان سازگار هستند و اگر در روکش‌های مروارید مانند روی دندان‌هایتان احساس درد کردید این غذاها و نوشیدنی‌ها مفید هستند. به علاوه، خوراکی‌های سرد این مزیت را دارند که دهانتان را کمی بی حس کنند. تعدادی از بهترین غذاهای نرم برای ارتودنسی عبارتند از: ماست، اسموتی‌ها، پوره ی سیب، سوپ، موز رسیده، غلات صبحانه، تخم‌ مرغ همزده، نوشیدنی با شیر و بستنی، نوشیدنی با ترکیب شیر و پودر پروتئین. به دنبال انتخاب‌هایی باشید که برای چندین روز اول به کمی جویدن احتیاج داشته باشند.

زمانی که احساس کردید دوباره برای ادامه دادن رژیم عادی‌تان آمادگی دارید می‌توانید هر چیزی‌ که دوست دارید بخورید. این در حالی است که غذاهای خیلی سفت، غذاهای جویدنی یا غذاهای چسبناک در فهرست غذاهایی که نمی‌توانید در زمان ارتودنسی بخورید قرار دارند. این‌ نوع غذاها می‌توانند به ارتودنسی‌های شما آسیب بزنند.

3- از موم ارتودنسی استفاده کنید

گاهی اوقات وکس‌ کاهش درد ارتودنسی که موم ارتودنسی نیز نامیده می‌شود می‌تواند در طول هفته اول درمان ارتودنسی کمک بزرگی باشد. زمانی که تازه ارتودنسی کرده اید سیم فلزی ارتودنسی می‌تواند در درون دهانتان، لب‌هایتان و زبانتان التهاب ایجاد کند. این مسئله طبیعی است و بعد از چند هفته، دهان شما مقاوم می‌شود و التهاب از بین می‌رود. در این مدت از موم‌های آماده ارتودنسی استفاده کنید.

در هنگام استفاده از وکس‌های ارتودنسی، محل ملتهب ارتودنسی‌هایتان را به آرامی با یک گاز پانسمان، پدهای پنبه ای یا دستمال تمیز خشک کنید. سپس تکه کوچکی از وکس را جدا کنید، آن را بین انگشتانتان بپیچید تا گرم شود و روی ارتودنسی‌هایتان بگذارید. تمام شد. انجام دادن این ارتودنسی ساده از التهاب و جراحت‌ها جلوگیری خواهد کرد.

اگر دچار درد شدید شده اید و موم ارتودنسی خودتان را در دسترس ندارید می‌توانید از آدامس جویدنی بدون شکر استفاده کنید. چند بار آدامس را بجوید تا نرم شود و همان کاری را انجام دهید که برای موم ارتودنسی انجام دادید.

4- آب نمک را در دهان خود غرغره کنید.

با حل کردن نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم، محلول آب نمک درست کنید. محلول را در دهانتان غرغره کنید. اجازه دهید محلول آب نمک روی قسمت‌های ملتهب یا دردناک قرار گیرد و سپس محلول آب نمک را تف کنید. در صورت لزوم می‌توانید چند بار در روز آب نمک را در دهان غرغره کنید. انجام این کار روند درمان را تسریع می‌کند و از درد جلوگیری می‌کند.

5- بهداشت دهان و دندان را خیلی خوب رعایت کنید و از مسواک با الیاف نرم استفاده کنید.

روی سیم‌های ارتودنسی و براکت‌های شما غذا و جرم گیر می‌کند. برای جلوگیری از پوسیدگی و بیماری‌های لثه، باید دندان‌های ارتودنسی ‌شده خودتان را بیشتر از روزهای قبل از درمان ارتودنسی مسواک بزنید. دندان‌هایتان را صبح‌ها، بعد از غذا و میان وعده مسواک بزنید و قبل از خواب از خمیردندان دارای فلوراید و مسواک با الیاف نرم استفاده کنید. مسواک‌های دارای الیاف سخت به دندان‌ها و لثه های حساس آسیب می‌زنند. ضمنا مطمئن شوید که روزی یک بار دندان‌هایتان را نخ دندان می‌کشید. (برای جزئیات بیشتر پست اخیر ما را درباره مسواک زدن دندان ارتودنسی شده بطور صحیح(با تصویر) بررسی کنید.)

این مطلب را از دست ندهید!
آیا کودک شما به ارتودنسی نیاز دارد؟

6- از محافظ دهان استفاده کنید.

در صورتیکه ورزشکار هستید و فعالیت‌های ورزشی می‌کنید یا هر گونه فعالیت بدنی انجام می‌دهید که می‌تواند باعث ضربه به دهان شود، از محافظ دهان استفاده کنید. اگر در هنگام ارتودنسی کردن به صورتتان آسیب وارد شد و روی براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی محافظ دهان نداشتید، ارتودنسی می‌تواند به درون دهان شما آسیب برساند. اگر محافظ دهان را بردارید، شاید ارتودنسی‌های شما آسیب ببیند که در این صورت، جلسه ترمیم ارتودنسی ضروری است. در هنگام انتخاب محافظ دهان برای ارتودنسی‌هایتان، به دنبال یک محافظ دهان باشید که برای درمان ارتودنسی طراحی شده است یا به صورت سفارشی ساخته شده است.

7- آشنایی با نحوه رسیدگی به آسیب‌هایی مانند سیم‌های ارتودنسی شکسته یا براکت شل

موارد اورژانس ارتودنسی خیلی کم اتفاق می افتد. این در حالی است که ممکن است مشکلات جزئی‌تر پیش بیاید. اطلاع از نحوه برطرف کردن این مشکلات به شما کمک خواهد کرد تا در طول هفته اول ارتودنسی احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. اگر مشکلی داشتید همیشه تماس گرفتن با کلینیک ما ایده خوبی است. بنابراین اگر نیاز دارید که برای جلسه ترمیم ارتودنسی بیایید به شما اطلاع می‌دهیم. تا زمان معاینه، کارهایی  وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا آسوده شوید.

  • سیم‌های ارتودنسی ضربه خورده یا شکسته: اگر قسمتی از سیم‌های ارتودنسی لق شده باشد یا در گونه شما فرورفته باشد ممکن است التهاب ایجاد کند. بهترین انتخاب برای شما در هنگام بررسی سیم‌های ارتودنسی شکسته یا ضربه خورده این است که از یک تکه پنبه‌ی تمیز یا ته پاک کن یک مداد نو استفاده کنید تا به آرامی سیم ارتودنسی را از نزدیک‌ ترین دندان مجاور بیرون بکشید. در صورت لزوم، می‌توانید سیم ارتودنسی را با موم ارتودنسی بپوشانید تا این موم به عنوان مانع بین سیم ارتودنسی و دهان شما عمل کند. اگر موم ارتودنسی خیلی بلند است می‌توانید آن را بچینید. با الکل، ناخن گیر ها را تمیز و ضدعفونی کنید  و سپس از آنها استفاده کنید تا به آرامی اضافه سیم‌های ارتودنسی را ببرید. مجددا ممکن است نیاز باشد تا انتهای سیم ارتودنسی را با موم بپوشانید تا از ضربه خوردن به آن جلوگیری کنید. اگر در نحوه بریدن سیم‌های ارتودنسی مشکل دارید با ما تماس بگیرید و در این خصوص به شما راهنمایی می‌کنیم.
  • براکت ارتودنسی‌های لق یا شکسته: برای براکت ارتودنسی‌های لق یا شکسته، اگر براکت در میان دهان شما باشد با دقت آن را به سمت عقب بکشید و روی آن موم قرار دهید تا از حرکت کردن آن به سمت دیگر جلوگیری کنید. اگر براکت ارتودنسی‌های شکسته در پشت دهان شما باشد می‌توانید به آرامی‌ آن سیم را دربیاورید. خیلی مراقب باشید که سیم را قورت ندهید. اگر یک تکه بلند از آن سیم باقی ماند با همان تکه پنبه یا پاک کن آن را بیرون بیاورید یا برای بریدن آن از ناخن گیر های ضدعفونی شده استفاده کنید قبل از آنکه انتهای سیم را با موم بپوشانید.
این مطلب را از دست ندهید!
ارتودنسی متحرک کودکان چیست و چقدر هزینه دارد؟

مطالعه مطلب شکستن براکت و سیم ارتودنسی: نحوه تعمیر و هزینه توصیه میگردد.

8- کیف لوازم بیرون بر را جمع و جور کنید و آن را همراه خود این طرف و آن طرف ببرید.

یکی از بهترین کارها این است که ابزار ارتودنسی را در یک کیف لوازم آرایش یا جعبه لوازم آرایش بریزید. آن لوازم را همراه خود به مدرسه، محل کار و تفریح ببرید. بدین ترتیب، شما همیشه هر زمان که چیزی نیاز داشته باشید آن را همراه خود دارید. می‌توانید بعد از غذا خوردن دندان‌هایتان را مسواک بزنید، از اینکه تکه ای غذا بین ارتودنسی‌ها گیر نکرده باشد مطمئن شوید تا در ملأ عام معذب نشوید. در کیف لوازم ارتودنسی خود باید چه چیزهایی داشته باشید؟ من پیشنهاد می‌کنم مسواک مسافرتی، مسواک‌های بین دندانی، نخ دندان و فلاس تریدر (عبور دهنده نخ دندان)، موم ارتودنسی و یک آینه کوچک داشته باشید.

9- آدامس بدون شکر بجوید.

ممکن است بپرسید که می‌توانید در زمان ارتودنسی آدامس بجوید؟ بله، برخلاف عقیده مرسوم به شرطی که آدامس، بدون شکر باشد و مقدار کمی از آن را در حد اعتدال بجوید می‌توانید آدامس بخورید. یک بسته بزرگ آدامس حتی اگر حاوی شکر نباشد پس از مدتی به ارتودنسی شما آسیب می‌رساند.

آدامس بدون شکر کمتر حالت چسبندگی دارد و معمولا در سیم‌های ارتودنسی فلزی گیر نمی‌کند. به علاوه، نیاز باکتری درون دهان شما را مانند انواع دیگر محصولات حاوی شکر تامین نمی‌کند. بنابراین ریسک ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش نمی‌دهد. در واقع، جویدن آدامس بدون شکر بعد از غذا خوردن، بزاق دهان را تحریک می‌کند و بیشتر باکتری‌ها و تکه های غذا را از بین می‌برد. عملا پوسیدگی‌های دندان را هم کاهش می‌دهد. بهتر از این هم می‌شود؟

در مطالعه ای مشاهده شده است که جویدن آدامس بعد از ارتودنسی کردن برای اولین بار، درد ارتودنسی را کاهش می‌دهد و در مقایسه با قرص ایبوپروفن تاثیرگذارتر بوده است. همچنین محققان اعلام کرده اند که در میان افراد شرکت کننده در مطالعه که آدامس جویده اند شکستن سیم ارتودنسی افزایش نداشته است.

10- تاثیرات نهایی را در ذهن نگه دارید.

هفته اول درمان ارتودنسی سخت ترین هفته است. به یک باره بین زبان، گونه‌ها و لب‌های شما با براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی فاصله می‌افتد. دندان‌های شما ممکن است حساس شوند و مجبور هستید نحوه نخ دندان کشیدن و مسواک زدن را با استفاده از روش‌های جدید یاد بگیرید. اگر احساس خوبی ندارید، در وهله اول به این موضوع توجه کنید که چرا ارتودنسی کرده اید و بعد از اینکه ارتودنسی‌هایتان را درآوردید می‌توانید تاثیرات نهایی شگفت انگیز را ببینید. به خودتان یادآوری کنید که از حالا به بعد روند ارتودنسی آسان تر می‌شود و وقتی هفته اول ارتودنسی به پایان برسد، این ارتودنسی به نفع شما خواهد بود. در اینجا بهترین نکات ارتودنسی آمده است که به شما کمک کند تا هفته اول ارتودنسی را به سرعت پشت سر بگذارید. اگر هر سؤالی دارید یا برای لبخند زدن، تحت درمان ارتودنسی‌ آماده هستید امروز برای مشاوره تکمیلی در مرکز ارتودنسی دکتر احسان صانعی برنامه‌ ریزی کنید.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی