اورژانس های ارتودنسی: مواجه با مشکلات فوری و حاد

اورژانس های ارتودنسی: مواجه با مشکلات فوری و حاد

بسیاری از اورژانس های ارتودنسی می توانند در خانه کنترل شوند. وقتی جسمی با دندان های شما برخورد می کند، مهم است که اقدام درستی انجام دهید تا به دندان ها و ارتودنسی آنان آسیبی وارد نشود. برخی از اتفاقات ممکن است با ابزارهای خانگی کنترل شوند، اما برخی دیگر نیاز به بررسی و ویزیت دکتر دارند تا درمان گردند.

اورژانس های ارتودنسی  بسیار کم رخ می دهند اما وقتی اتفاق می افتند یک راه حل آسان وجود دارد که می توانید انجام دهید. در ادامه این مطلب پیرامون اورژانس های ارتودنسی و کار هایی که باید انجام دهید، اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار داده می شود. راهنمای زیر به شما کمک می کند تا با استفاده از ابزار هایی که در خانه دارید، به بیشتر مشکلات رایج ارتودنسی رسیدگی کنید.

1- چه مواردی به عنوان اورژانس های ارتودنسی در نظر گرفته می شوند؟

مشکلات زیادی در ارتودنسی وجود دارد که به راحتی در خانه قابل حل است. با این حال، مسائل زیر قطعا شامل اورژانس های ارتودنسی است:

 • آسیب یا ضربه به دهان، دندان ها یا صورت
 • عفونت لثه یا سایر قسمت های دهان
 • درد شدید

در صورت اعمال هر یک از این موارد، در اسرع وقت با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

2- در اورژانس های ارتودنسی چه کاری باید انجام دهید؟

اولین مورد: نترسید! مقداری درد یا ناراحتی در دهان، به ویژه در روزهای اول درمان یا پس از سفت کردن بریس ارتودنسی، طبیعی است. اما اگر درد فروکش نکرد یا مشکلات واقعی وجود داشت، در اینجا باید موارد زیر را انجام دهید:

 • مشکل را شناسایی کنید: از یک آینه استفاده کنید یا از یکی از اعضای خانواده بخواهید به دهان شما نگاه کند تا تشخیص دهد چه مشکلی دارد.
 • آیا می توانید آن را در خانه تعمیر کنید؟: از راهنمای زیر برای رفع مشکل در خانه استفاده کنید. اکثر مشکلات را می توان در خانه با ابزارهایی که از قبل در اختیار دارید درمان کرد!
 • اگر تعمیر آن در خانه جواب نداد: یا هر یک از موارد اورژانسی بالا اعمال شد (صدمه به دهان یا صورت، عفونت و غیره)، پس برای کمک فوری با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.
 • اگر یک اورژانس پزشکی دارید: برای کمک با پزشک خود تماس بگیرید.
این مطلب را از دست ندهید!
کش های ارتودنسی چه کاربردی دارند؟

براکت های شل یا شکسته

براکت های شل یا شکسته

شکستن براکت ها یکی از مشکلاتی هستند که پس از ارتودنسی ممکن است رخ دهد. در اورژانس های ارتودنسی شما می توانید با چند فعالیت ساده این مشکل را مدیریت نمایید. در واقع گاها با چسبیدن غذا به براکت یا لاغر شدن، ممکن است براکت شما بشکند. این موضوع یک مشکل حاد محسوب نمی شود و قابل پیگیری است. در ادامه می آموزید که چگونه با براکت های شکسته برخورد کنید.

آیا براکت شکسته در دسته اورژانس های ارتودنسی قرار می گیرد؟

خیر – بعد از شکستن، براکت های شما همچنان به درستی کار خواهند کرد تا زمانی که دکتر شما بتواند یک براکت جدید برایتان نصب کند. اگر براکتی شل شد یا شکست، آن را در جای خود بگذارید و در صورت نیاز برای راحتی آن را با موم به محل خود بچسبانید. اگر براکت به طور کامل شکسته شود، فقط آن را بیرون بیاورید و با پزشک خود تماس بگیرید.

زمانی که سیم دندان به لثه یا لب ها آسیب میزند

آسیب سیم به لثه از موارد اورژانس ارتودنسی
آسیب سیم به لثه از موارد اورژانس ارتودنسی

اگر انتهای سیم براکت شما بیرون زد و ناراحتی ایجاد می کند، چند راه برای حل مشکل وجود دارد:

 • با استفاده از نوک مداد ضدعفونی شده و پنبه تمیز، سیم را به داخل دندان فشار دهید.
 • یک موم روی انتهای سیم قرار دهید تا لثه یا لب ها را زخمی نکند.
 • با استفاده از قیچی تمیز و ضدعفونی شده، سیم را به اندازه ای که دیگر برای شما ناراحتی نداشته باشد، قطع کنید. برای تمیز کردن قیچی، از الکل استفاده کنید و سپس سیم را به اندازه ای که مطمئن هستید برای دهان شما مناسب است، قطع کنید.

آیا می توانم سیم دندان هایم را ببرم؟

بله – با استفاده از قیچی ناخن می توانید سیم را به اندازه ای که دیگر برای شما ناراحتی ایجاد نکند، قطع کنید. ارتودنتیست در ویزیت بعدی مراقبت از دندان های شما، تمام این مشکلات را برطرف می کند و بیرون زدگی ها را اصلاح خواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید!
ارتودنسی متحرک یا ثابت، کدام برای شما بهتر است؟

درد و ناراحتی دندان

اورژانس ارتودنسی و دندان درد

گاهی اوقات ممکن است در زمان هایی که دندان ها سعی دارند در جایگاه صحیح خود قرار بگیرند، درد یا خارش بیشتری احساس کنید. این موضوع طبیعی است و نگرانی ندارد.

برای کمک به کاهش درد ارتودنسی و خارش خود می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید:

 • از مسکن های مناسب برای کنترل درد استفاده کنید.
 • سعی کنید آدامس بدون شکر بجوید تا جریان خون را تحریک کند. جویدن ممکن است ناراحتی ایجاد نماید اما برای افزایش جریان خون خوب است.
 • همانطور که دندان های شما در حال حرکت به سمت جایگاه صحیح خود هستند، ممکن است کمی لق شوند. در این وضعیت نگران نشوید! آنها فقط جابه‌جا خواهند شد و به سرعت در جایگاه خود سفت می شوند.

درد براکت‌ ها چقدر است؟

درد براکت ‌ها بیشتر به عدم راحتی یا خارش لثه خلاصه می شود. در واقع استفاده از براکت ها درد زیادی ندارد و سریع بهبود می یابد. اگر درد شما بهبود نیافت یا بیشتر شد پس مشکلی وجود دارد. اگر درد شدیدی احساس می‌کنید، باید با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

زخم‌ های داخل دهان و اورژانس ارتودنسی

زخم‌ های داخل دهان
زخم‌ های داخل دهان

گاهی اوقات لثه ها یا دهان شما به دلیل تماس با براکت ها تحریک می شوند. در برخی موارد، این تحریک باعث ایجاد زخم‌ های کوچک یا بزرگ می شود. این مشکلات خیلی زود برطرف می شوند. توصیه می گردد موارد زیر را در این شرایط رعایت نمایید:

 • با انگشتان خود به آنها دست نزنید.
 • براکت یا سیم تحریک کننده را با موم بپوشانید.
 • همچنین ممکن است ژل ‌های موضعی به شما کمک کنند، زیرا آنها به آرامی و به صورت ایمن زخم‌ ها را از بین می ‌برند.

آیا عادی است که براکت ها داخل دهان را زخم کنند؟

بله، براکت های شما قطعا به اجزای داخلی دهان شما برخورد خواهند کرد. همانطور که دهان به داشتن براکت ها روی دندان ها عادت می کند، زخم ها نیز کمتر می شوند و کاملاً از بین خواهند رفت. با این حال، اگر زخم ها کمتر نشدند، با استفاده از روش های ذکر شده در بالا، می توانید ناراحتی آنها را کاهش دهید.

این مطلب را از دست ندهید!
شکستن براکت و سیم ارتودنسی: نحوه تعمیر و هزینه

سیم براکت‌ ها به طور کامل از لثه خارج شده است

خارج شدن سیم براکت از لثه

گاهی اوقات، سیم به طور کامل از مولر خارج می‌ شود. در این صورت، سعی کنید با انگشتان خود یا با چنگال تمیز، آن را به مولر برگردانید. اگر نتوانید آن را به داخل برگردانید، می توانید از قیچی تمیز برای برش آن و حذف قسمتی که بیرون آمده است، استفاده کنید. در نظر داشته باشید که سیم هنوز توسط دیگر براکت‌ ها ثابت است و مشکلی ایجاد نمی شود.

فنر مارپیچ را باز کنید

فنر مارپیچ و اوژانس ارتودنسی

ممکن است فنر مارپیچ به دلیل ضربه، بهداشت نامناسب دهان، مصرف غذا های نامناسب مانند آدامس یا شکلات خشک و غیره، باز شوند. درصورتیکه فنر مارپیچ شما باز شده است، می توانید با استفاده از چنگال تمیز یا دستان خود، کویل را به عقب برگردانید.

لیگاتورهای دردناک و اورژانس ارتودنسی

لیگاتورهای دردناک

اگر برای اتصال سیم‌  ها و براکت‌ها از لیگاتورهای فولادی استفاده شده است، ممکن است این پرچم‌ ها گاهی بر لب، لثه یا قسمت‌ های دیگر دهان شما خم شوند و درد و ناراحتی ایجاد کنند. در این صورت، سعی کنید با انگشتان خود، آنها را به جای خود برگردانید.

گم کردن بند لاستیکی

گم کردن بند لاستیکی

ما بنده ای لاستیکی را روی براکت‌ ها قرار می‌ دهیم تا سیم ها ثابت باشند. اگر یکی از آن‌ها بیفتد، مشکلی نیست، درمان شما با مشکل روبرو نمی شود! براکت‌ ها به سیم وصل شده‌اند و بند های لاستیکی نیز برای احتیاط نصب می شوند. حتی می‌ توانید با استفاده از چنگال تمیز، بند های لاستیکی را به براکت متصل کنید.

اگر نگهدارنده من شکسته شود چکار کنم؟

شکستن ریتینر ارتودنسی

اگر ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی شما شکست، نباید از آن استفاده کنید. لذا فوراً با ارتودنتیست خود تماس بگیرید. ریتینرها در درمان ارتودنسی نقش مهمی ایفا می کنند، زیرا باعث حفظ استقامت دندان ‌های شما می شوند. عدم استفاده از ریتینر، می تواند باعث بازگشت دندان‌ های شما به موقعیت نامطلوب شود و از موارد اورژانس ارتودنسی حساب میشود.

شکسته شدن ریتینر می تواند باعث اعمال نادرست نیرو بر دندان‌های شود که ممکن است باعث جابجایی نامناسب دندان ها شود.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی