خطرات احتمالی درمان ارتودنسی

لازم است قبل از انجام ارتودنسی در مورد فواید و ریسك های احتمالی آن آگاه باشید.در این مقاله به برخی از سوالات شما پاسخ داده خواهد شد.

درمان ارتودنسی چیست؟

در درمان ارتودنسی براكت ها كار گذاری خواهند شد و احتمال دارد در صورت لزوم به كشیدن دندان نیاز داشته باشیم.

فواید درمان ارتودنسی چیست؟

  • درمان ارتودنسی می‌تواند ظاهر صورت و دندانهای شما را بهبود ببخشد.
  • درمان ارتودنسی میتواند باعث بهبود سلامت دندان و لثه های شما شود.
  • درمان ارتودنسی می تواند نحوه ی جویدن شما رابهبود بخشد و غذا خوردن را برای شما آسان تر كند.

ریسك های احتمالی درمان ارتودنسی چیست؟

بیماران می بایست درمان ارتودنسی خود را با سلامت كامل دندان و لثه به پایان برسانند. متاسفانه برخی از بیماران دچار مشكلاتی در طول دوره ی درمان می شوند. ارتودنتیست شما درباره ی خطرات احتمالی ارتودنسی با شما صحبت خواهد كرد.

آیا پس از درمان ارتودنسی با علائم و نشانه هایی روی دندان مواجه خواهم بود؟

در صورتی كه بهداشت دندان خود را رعایت نكنید و در مورد آنچه می خورید و می آشامید حساس نباشید با خرابی دندان روبه رو خواهید بود. بسیار مهم است كه كه دندانهایتان را به خوبی مسواك بزنید.اگر از دندانهایتان مراقبت نكنید ممكن است بعد از دوره درمان با لكه های سفید یا قهوه ای دائمی رو به رو شوید. استفاده از فلوراید در طول دوره درمان نیز می تواند بسیار كمك كننده باشد.اگر مواد قندی و شكری یا نوشیدنی های گازدار بسیاری مصرف می كنید، ریسك ایجاد لكه ها و علامت ها را بالا می برید. پس از خوردن این نوع خوراكی و نوشیدنی ها پرهیز كنید.

آیا لثه های من آسیب خواهند دید؟

بسیاری از بیماران در طول دوره درمان دچار قرمزی و التهاب لثه می شوند. این مشكل بعد از برداشتن براكت ها برطرف خواهد شد. اگر مراقبت از براکت ارتودنسی را رعایت نکنید و به طور صحیح مسواك نزنید این التهاب در طول دوره بیشتر خواهد شد كه منجر به آسیب ماندگار می شود.

اگر از قبل دندان خراب داشته باشم مشكلی ایجاد می شود؟

اگر دندان قدامی شكسته یا خراب دارید به ارتودنتیست خود اطلاع دهید.ممكن است در این صورت نیاز به درمان بیشتری داشته باشید. یكی از علايم آن می تواند تیره شدن دندان باشد.

آیا به ریشه های دندان من آسیب وارد می شود؟

تمام براكت ها با ایجاد تغییراتی در ریشه ها دندان ها  عمل می كنند كه مشكل محسوب نمی شوند. در برخی موارد تغییرات جدی  در ریشه ی دندان ایجاد مشكل می كند. در صورت ایجاد مشكل ارتودنتیست شما متوجه خواهد شد و مشكل را بر طرف خواهد كرد.

آیا در طول دوره ی درمان دندان درد خواهم داشت؟

دندان شما بعد از هر بار تنظیم براكت ها ۳ تا ۵ روز درد خواهد كرد. در این صورت می توانید مسكن معمولی مصرف كنید. اگر براكت ها از داخل دهان شما را اذیت كند می توانید از موم ارتودنسی استفاده كنید. در صورتی كه درد شما بیش از اندازه باشید می بایست با ارتودتیست خود تماس بگیرید.

آیا ممكن است درمان ارتودنسی من ناموفق باشد ؟

اگر به تمام دستور العمل های ارتودنتیست خود پایبند باشید درمان شما موفق خواهد بود. حتما می بایست از دندان ها و براكتهای خود مراقبت كنید و به طور منظم به ارتودنتیست خود مراجعه كنید. فراموش نكنید در طول دوره ی درمان دنداپزشك عمومی نیز شما را از نظر پوسیدگی و سلامت لثه و دندان معاینه كند.

آیا دندان من بعد از دوره ی درمان جا به جا خواهد شد؟

بعد از دوره ی درمان شما باید از نگهدارنده ارتودنسی استفاده كنید. نگهدارنده دندان شما مرتب نگه خواهد داشت. حتما می بایست از نگهدارنده طبق دستورالعمل استفاده كنید. مدت زمان استفاده از نگهدارنده به وضعیت اولیه دندان های شما بستگی دارد.

آیا درمان ارتودنسی ریسك دیگری دارد؟

خطرات احتمالی دیگری نیز وجود دارد كه تعداد كمی از افراد رخ می دهد. اگر خطر خاصی شما را تهدید كند ارتودنتیست شما را در جریان خواهد گذاشت.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
این مطلب را از دست ندهید!
نقش دندان ها در صحبت کردن و نیاز به اردتودنسی در گفتار
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی