فواید و مزایای ارتودنسی

فواید ارتودنسی- 6 مزیت فیزیکی و روانشناختی

اکثر بیمارانی که برای اصلاح بد فرمی دندان های خود تحت درمان ارتودنسی قرار میگیرند تنها به جنبه صاف کردن دندان ها و زیباتر شدن ظاهر آنها توجه دارند. بنابراین متوجه اهمیت و فواید ارتودنسی نیستند.

به غیر از زیباتر کردن ظاهر دندان ها ارتودنسی مزایای دیگر از جنبه های مختلف برای بیمار دارد.

در کنار مرتب کردن دندان ها که خواسته اول بیماران از متخصص ارتودنسی است. توجه به مزایای فیزیکی و روانشناختی ارتودنسی هم از دلایل انتخاب درمان ارتودنسی برای بیماران است.

اصلاح توانایی جویدن غذا، اصلاح بد فرمی فک های بالا و پایین، هم تراز کردن دندان ها بر روی یکدیگر برای ایجاد لبخند زیبا از دلایل انتخاب درمان ارتودنسی برای بیماران است.

یکی دیگر از فواید ارتودنسی بالا بردن اعتماد به نفس شخص با ایجاد لبخند زیبا برای اوست. به طور معمول اولین چیزی که دیگران در صورت شما به آن توجه می کنند لبخند شماست.

 در ادامه به برخی از مزایای داشتن دندان های صاف که شما بعد از انجام ارتودنسی آن را تجربه می کنید می پردازیم.

مهم ترین مزایای فیزیکی درمان ارتودنسی

بهبود سلامت دهان و دندان

شما پس از انجام درمان ارتودنسی در کنار داشتن دندان هایی صاف و لبخند زیبا، از فواید دیگری مانند سلامت دندان ها و لثه نیز بهره مند خواهید شد.

اگر دندان ها کج و نامرتب باشند مقدار قابل توجهی غذا در بین آنها باقی می ماند که خود سبب تجمع میکروب ها در آن قسمت خواهد شد. وجود تکه های غذا مابین دندان ها سبب ایجاد پوسیدگی پلاک دندان ها می شود. وجود تکه های غذا سبب ایجاد حفره هایی در دندان ها خواهند شد. مطمئنا با گذشت زمان اندازه های این حفره ها نیز بیشتر خواهد شد.

نامرتبی دندان ها خطر جدی احتمال بروز بیماری های لثه را افزایش می دهد. بیماری های لثه سبب از بین رفتن استخوان لثه می شوند که در موارد حاد سبب از دست دادن دندان ها نیز می شوند.

اگر:

 • لثه های شما بیش از حد حساس هستند
 • عقب نشینی میکنند
 • متورم می شوند
 • جویدن غذا برایتان سخت است
 • احساس درد هنگام جویدن غذا دارید
 • دهان شما بوی بد می دهد
این مطلب را از دست ندهید!
دندان های شلوغ: دلایل و نحوه درمان

شما حتما با بیماری لثه مواجه هستید.

 تحقیقات نشان داده باکتری های دهان میتوانند وارد جریان خون انسان شده و موجب بیماری های قلبی شوند و یا در زایمان های زودرس نقش داشته باشند. 

راه حل برطرف کردن مشکلات فک

با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از فواید ارتودنسی،  به طور قطع مشکل نامرتبی دندان ها برطرف می شود. ولی مشکلات مرتبط با دندان و لثه همچنان برای فرد وجود خواهد داشت که باید حتما مورد توجه قرار گرفته و درمان شوند. به طور مثال:

گاز گرفتن ساده: اگر دندان ها و فک بالا و پایین شخص هم تراز نباشند حتی گاز گرفتن ساده نیز می تواند دردناک باشد و غذا خورد را برای شخص بسیار دشوار کند. بنابراین در زمان درمان ارتودنسی می بایست هم ترازی صحیح فک بالا و پایین نیز به درستی انجام شود تا بیمار از دردهای فک در امان باشد

 به ناهماهنگی فک و دندان ها در اصطلاح دندانپزشکی مال اکلوژن گفته می شود.  

ناهماهنگی میتواند سبب سایش نامناسب دندان ها بر روی یکدیگر شده و همین خود سبب ضعیف تر شدن دندان ها و در نهایت شکستن آنها خواهد شد. گاهی لازم است برای برطرف کردن مال اکلوژن صورت بیمار را جراحی کرد تا مشکل ناهماهنگی فک او برطرف شود.

با مراجعه به دندانپزشک، علاوه بر مرتب کردن دندان ها، مشکلات دیگر دندان از جمله مال اکلوژن را نیز برطرف کنید تا از درد ناشی از جویدن ساده را نیز برطرف کنید. با درمان هر چه سریعتر این قبیل مشکلات شما از ساییدگی دندان ها و آسیب های جدی که پس از ساییدگی ایجاد می شود جلوگیری خواهید کرد.

محافظت از دندان

ناهماهنگی دندان ها و عدم تراز بودن آنها در زمان کودکی به وضوح آشکار خواهد بود. بنابراین درمان به موقع می تواند مانع رشد ناموزون فک شده تا فضای کافی برای رشد تمامی دندان های دائمی وجود داشته باشد. به همین دلیل است که انجمن ارتودنسی آمریکا ارزیابی ارتودنسی را تا سن 7 سالگی توصیه میکند.

با تشخیص به موقع مشکلات فک و برطرف کردن به موقع آنها از طریق درمان های مربوطه می توان مانع کشیدن دندان های دائمی فرد و یا جراحی های فک برای او در بزرگسالی شد.

این مطلب را از دست ندهید!
ارتودنسی رنگی چیست و چگونه بهترین رنگ را انتخاب کنیم؟

عدم توانایی در جویدن می تواند موجب بیماری های دیگری مثل: هضم نادرست غذا ها به دلیل جویده نشدن درست آنها شود. اگر چنین مشکلاتی به موقع برطرف نشوند می توانند سبب بیماری سوء تغذیه شوند. چرا که بیمار به درستی توان جویدن غذا را ندارد.

فواید فیزیکی و روانشناختی ارتودنسی

برخی فواید و مزایای روانشناسی درمان ارتودنسی

به طور قطع داشتن ظاهری مناسب و لبخندی زیبا می تواند تاثیر بسزایی در زندگی اجتماعی و فردی افراد بگذارد. از جمله تاثیرات مثبت و فواید ارتودنسی داشتن  ظاهر مناسب دندان ها و به طبع بالا رفتن اعتماد به نفس افراد در:

 • دوست یابی
 • یافتن شغل
 • یافتن عشقی پایدار

خواهد بود.

کودکی که دندانهای نامرتبی دارد به طور قطع در شروع کودکی توسط هم سن و سالان خود مورد آزار و اذیت قرار خواهد گرفت و رنج خواهد برد. مطمئنا آزار و اذیت هم سن و سالان سبب تضعیف اعتماد به نفس او خواهد شد. بنابراین تمرکز او در مدرسه به دلیل پذیرفته نشدن از سوی برخی پایین خواهد آمد. تمام این اتفاقات خود سبب افسردگی و انزوای اجتماعی نیز خواهد شد.

 در نتیجه مال اکلوژن سلامت روانی و جسمی افراد را مختل خواهد کرد.

بالا رفتن اعتماد به نفس

نداشتن اعتماد به نفس به دلیل نازیبا بودن دندان ها سبب آن می شود که افراد سعی کنند لبخند خود را از دیگران پنهان کنند.

پنهان کردن لبخند و عدم ابراز احساسات ساده و شادی های کوچک فرد می توانند سبب انزوا و گوشه گیری او شوند تا به حدی که او حتی در عکس ها نیز لبخند نزند.

انجام درمان های ارتودنسی می توانند تغییر مثبتی در زندگی این افراد گذاشته و زندگی بهتری را برای آنها به ارمغان بیاورد.

بهترین زمان برای شروع درمان در همان ابتدای شکل گیری بدشکلی دندان در کودکی خواهد بود.

اهمیت پذیرش اجتماعی

با انجام درمان ارتودنسی شخص دارای لبخندی جذاب خواهد شد و می تواند شخصیت اصلی و احساسات درونی خود را به وضوح نمایان کند. بنابراین او فردی اجتماعی و فعال تر نسبت به زمانی خواهد شد که از فواید ارتودنسی بی بهره بود.

این مطلب را از دست ندهید!
دندان های کج و نامرتب | علت و درمان

ناامیدی کمتر

نامرتبی دندان ها به غیر از ظاهری نازیبا سبب بروز مشکلاتی در جویدن خواهند شد. وقتی دندان ها کج می شوند احتمال بروز آسیب به درون دهان را افزایش میدهند و مراقبت از آنها و حتی بهداشت آنها نیز دشوار تر خواهد شد. حتی ممکن است که موجب بروز مشکلات گفتاری در فرد شوند. دندان های بیرون زده نیز مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد خواهند کرد چه بسا که موجب از دست دادن دندان های دائمی شوند.

نتیجه نهایی درباره فواید ارتودنسی

درمان حرفه ای ارتودنسی چندین مزیت فیزیکی و روانی مهم برای بیماران دارد که شامل:

 • بهبود سلامت دهان و دندان
 • محافظت از دندان ها
 • اصلاح مشکلات فک
 • بالا رفتن اعتماد به نفس
 • پذیرش اجتماعی بیشتر
 • ناامیدی کمتر

برخی بیماران نگران ظاهر بریس ها هستند. برای برطرف کردن این مورد نیز راهکارهای خاصی وجود دارد. به کمک کامپیوترهای سه بعدی ترازهای تقریبا نامرئی ساخته می شوند. این تراز ها قابل جابجایی هستند و استفاده از آنها بسیار راحت خواهد بود.

سئوالات پرتکرار

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی