متخصص ارتودنسی کیست؟

کلمه ارتودنسی ریشه یونانی دارد و از دو کلمه ارتوس به معنای مرتب و اودنت به معنای دندان گرفته شده است. ارتودنسی یکی از تخصص های دندان پزشکی است و دندان پزشکان می توانند پس از اتمام دوره دندان پزشکی با گذراندن دوره تخصص ارتودنسی ، متخصص ارتودنسی شوند.

این متخصصان ارتودنتیست نیز نامیده می شوند. ارتودنسی با نام ارتوپدی دندانی و فکی نیز شناخته می شود. این متخصص به درمان دندان ها نامرتب و البته فک نامرتب می پردازد. درمان ارتودنسی شامل مرتب کردن و صاف نمودن دندان ها برای بهبود عملکرد و البته ظاهر دندان هاست. توجه کنید ارتودنسی جنبه درمانی نیز دارد و برخلاف تصور عموم مردم، کاربرد آن صرفا در زیبایی نیست.

نامرتبی دندان ها بیماری محسوب نمی شود اما حاصل جایگیری غیر طبیعی و نادرست دندان ها و به دلیل عدم تناسب دندان های فک بالا و پایین می باشد. تخصص یک ارتودنتیست در تصحیح جفت شدن نامناسب دندان هاست. این مشکل می تواند به دلیل موقعیت ناصحیح دندان ها یا دو فک بالا و پایین نسبت به یکدیگر باشد و البته در برخی موارد هر دو مشکل به صورت توام رخ می دهد.

تشخیص نیاز به درمان ارتودنسی با متخصص ارتودنسی است

برای بررسی میزان شیوع جفت شدن نامناسب دندان ها ، لازم به توجه است که شدت نامرتبی دندان ها متفاوت است و تمامی نامرتبی ها نیاز به درمان ارتودنسی ندارد ولی آمارها نشان می دهد نابجایی دندان ها در حدود 30 درصد افراد به قدری است که نیاز به درمان های ارتودنسی داشته باشند. تشخیص نیاز به درمان یا عدم نیاز به درمان بر عهده متخصص ارتودنسی است و با بررسی ظاهر دندان ها و توسط خود افراد، این تشخیص به هیج وجه شدنی نیست زیرا که یک متخصص صرفا با توجه به پارامترهای ظاهری تصمیم به ارتودنسی نمی گیرد بلکه عملکرد دندان و اثرات طولانی مدت نابجایی دندان ها نیز از پارامترهای دخیل در تصمیم یک ارتودنتیست برای تجویز درمان است.

این مطلب را از دست ندهید!
تاریخچه ارتودنسی: آشنایی با سیر تکامل

انواع درمان هایی که توسط متخصص ارتودنسی پیشنهاد می شود

درمان هایی که توسط متخصص ارتودنسی پیشنهاد می شود به دو دسته کلی تقسیم می شود: درمان هایی که بر روی نابه جایی دندان ها تمرکز دارند و درمان هایی که به کنترل و اصلاح رشد استخوان های فک و صورت می پردازند. بر این اساس شدت مشکلات دندانی و فکی، سن  و … یک ارتودنتیست سه نوع فرایند درمانی به شما پیشنهاد می نماید که عبارتند از :

-درمان های پیشگیرانه که معمولا برای بیماران با سن پایین پیشنهاد می شود و درمان زود هنگام است. در این درمان عموما هدف اصلاح رشد فک می باشد. بیماران کاندید برای این نوع درمان، بیمارانی هستند که هنوز دندان های دائمی آنان رشد نکرده و با این اقدامات فضای کافی در دهان برای رشد مرتب دندان ها ایجاد می شود.

-درمان های بدون نیاز به جراحی فک، در بسیاری از موارد یک ارتودنتیست درمان را بدون نیاز به جراحی پیشنهاد می نماید. ممکن است بر اساس تشخیص متخصص، ناهنجاری فک به اندازه ای نباشد که نیاز به جراحی وجود داشته باشد و یا بیمار در سنی باشد که اسکلت فک و صورت او به بلوغ کامل نرسیده باشد و بتوان با درمان های غیر جراحی، نتیجه لازم را گرفت و یا سن بیمار بالا بوده و تمایلی به درمان جراحی نداشته باشد. تشخیص ضرورت یا عدم ضرورت جراحی فک بی شک بر عهده متخصص ارتودنسی است و این تشخیص می تواند نتیجه نهایی درمان را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

-درمان های ارتودنسی با جراحی فک که با تشخیص پزشک متخصص انجام می شود. در این شرایط شما برای دستیابی به نتیجه مناسبی از درمان نیاز به جراحی فک دارید پس به تشخیص پزشک معالج خود اعتماد کنید.

این مطلب را از دست ندهید!
اوربایت دندان چیست و چگونه درمان میشود؟

چرا باید برای درمان ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟

یک متخصص ارتودنسی پس از گذراندن دوره دندان پزشکی ، طی یک دوره سه تا 4 ساله در خصوص درمان های ارتودنسی تخصص کسب می نماید. این متخصص قادر است ضرورت درمان، نوع درمان، زمان مناسب درمان و … را تشخیص دهد. فراموش نکنید بسیاری از مشکلات که نیازمند درمان های ارتودنسی هستند، ممکن است به مرور زمان شدت یابند و تنها وضعیت ظاهری فعلی دندان ها و فک شما معیار تصمیم گیری متخصص ارتودنسی نیست. همچنین عدم درمان به موقع یا اصولی می تواند مشکلات دیگری همچون پوسیدگی و کاهش طول عمر دندان ها و … برای بیمار ایجاد نماید پس شک نکنید شما برای تشخیص و دریافت درمان های تخصصی ارتودنسی به یک پزشک متخصص در این زمینه نیاز دارید.

دندان پزشکان عمومی قادر به تشخیص نوع درمان مناسب برای بیمار یا اجرای درمان های تخصصی ارتودنسی نیستند اما ممکن است با تشخیص نا به جایی دندان یا مشکلات فک شما را به یک متخصص درمان های ارتودنسی ارجاع دهند. دردوره عمومی دندان پزشکی هیچ واحد عملی و تئوری درخصوص درمان های ارتودنسی گذرانده نمی شود.

توجه کنید در تابلو پزشک های متخصص ارتودنسی، ضرورتا اصلاح متخصص ارتودنسی ذکر شده است و در مهر این گروه از دندان پزشکان نیز متخصص ارتودنسی عنوان می شود. برخی دندان پزشکان با نوشتن جملاتی همچون انجام کلیه امور جراحی، زیبایی و ارتودنسی اقدام به جذب بیمار می نمایند که به دلیل عواقب خطرناک این نوع درمان های غیر تخصصی،مراجعه به آنان توصیه نمی شود.

این مطلب را از دست ندهید!
اورجت یا جلوزدگی دندان های بالایی چیست و چه درمانی دارد؟

متخصص ارتودنسی و درمان های ارتودنسی کودکان

حتما در خصوص اهمیت زمان در درمان های ارتودنسی شنیده اید. انتخاب درمان مناسب ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی بسیار وابسته به سن بیمار است و ممکن است با درمان در زمان های مناسب، متحمل هزینه های اضافی شوید. به همین دلیل بسیاری از والدین، کودکان خود را برای بررسی نزد ارتودنتیست ها می برند. یک متخصص ارتودنسی مشکلات از قبیل دندان های کج، دندان های بیرون زده، افتادن دندان شیری و جایگزین نشده با دندان ها دائمی، رشد دندان اضافه، مشکلات ناشی از مکیدن انگشت برای مدت طولانی و … را رفع می نماید. فراموش نکنید کودکان نیز بایستی توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوند و یک متخصص دندان پزشکی کودکان صرفا می توانند با تشخیص و ارجاع شما به یک متخصص، کمک کننده باشد.

دکتر احسان صانعی، متخصص ارتودنسی در تهران، از متخصصان نام آشنا و خوش نام، آماده ارائه مشاوره و درمان های ارتودنسی به شما بیماران عزیز می باشد.

این مطلب را برای دوستانتان ارسال کنید:
اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس تلفنی